PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Sacrum Non Profanum Trzęsacz 2012

2012-08-13
Już dziś rusza VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, poświęcona twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego. Festiwal Sacrum Non Profanum jest przedsięwzięciem, mającym na celu popularyzację muzyki wysokiej kompozytorów dawnych i współczesnych. Przez sześć wakacyjnych dni ( od 13 do 18 sierpnia) Trzęsacz staje się kulturalnym centrum regionu, ściągając melomanów z kraju i zagranicy zainteresowanych koncertami wybitnych artystów oraz młodych muzyków o światowej renomie. W tym roku koncerty odbywać się będą pod hasłem: Muzyka naszych czasów - Henryk Mikołaj Górecki.

Ramowy program:
13 sierpnia (poniedziałek) Trzęsacz
Bartłomiej Nizioł – skrzypce (Szwajcaria), Andrzej Mielewczyk - organy (Niemcy) Orkiestra Academia, Bohdan Boguszewski – dyrygent
Henryk Mikołaj Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu
Felix Mendelssohn Bartholdy – Koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę smyczkową

14 sierpnia (wtorek) Trzęsacz
Wacław Golonka - organy, Anna Górecka – fortepian, Poznański Kwintet Akordeonowy , Orkiestra Academia Bohdan Boguszewski – dyrygent
Henryk Mikołaj Górecki - Cantata na organy op. 26

15 sierpnia (środa) Świnoujście
Barbara Tritt – sopran , Wolfgang Seifen – organy (Niemcy) Orkiestra Academia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej, Bohdan Boguszewski – dyrygent
Henryk Mikołaj Górecki – III Symfonia Pieśni Żałosnych na sopran solo i orkiestrę op. 36

16 sierpnia ( czwartek) Trzęsacz
Patrycja Piekutowska – skrzypce, Vincent de Pol - organy (Niemcy)
Orkiestra Academia Bohdan Boguszewski – dyrygent
Mikołaj Górecki (jr) - Concerto Notturno, Denis Bedard – Concerto pour orgue et orchestre a coredes

17 sierpnia ( piątek) Trzęsacz
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
ECMKP – organy, Anna Leszczyńska – flet, Jakub Kościuszko – gitara
Krakowskie trio stroikowe, Szczeciński Kwartet Smyczkowy Vigo Roso
W programie: Dariusz Przybylski – organy, Duet flet gitara, Krakowskie trio stroikowe
Henryk Mikołaj Górecki – I Kwartet smyczkowy Już się zmierzcha muzyka na Kwartet op. 62
Trio stroikowe ( obój , klarnet, fagot)

18 sierpnia ( sobota) Świnoujście
Tomasz Adam Nowak – organy (Niemcy), Leszek Skrla – baryton, Chór ZUT Szczecin,
Przygotowanie: Sz. Wyrzykowski, Orkiestra Academia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej Bohdan Boguszewski – dyrygent
Henryk Mikołaj Górecki - Beatus Vir – (Psalm na baryton solo chór mieszany i wielką orkiestrę op. 38)

Więcej informacji: http://www.rewal.pl/pl/imprezy/item/2679-sacrum-non-profanum-trzesacz-2012

Najczęściej czytane:

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.

Symfonia na 444 głosy - premiera publikacji 21 czerwca w dzień Święta Muzyki

Muzyka niejedno ma imię – wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale czy wszyscy wiemy jakie to imiona? O tym, dlaczego warto nie tylko słuchać muzyki, ale także o niej myśleć i rozmawiać, przekonuje nas Danuta Gwizdalanka oraz jej współautorzy – 444 głosy z różnych epok, od Pitagorasa przez Bacha, aż do Jimi Hendrixa, Leszka Możdżera i współczesnych blogerów.