Aktualności
Moniuszkiada w Warszawie - inauguracja sezonu artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej
2012-09-11
16 września Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza otworzy sezon artystyczny 2012/2013 koncertem poświęconym twórczości Stanisława Moniuszki z okazji 140. rocznicy śmierci kompozytora.Arie i duety z jego oper wykonają wybitni polscy soliści operowi – Ewa Vesin, Anna Lubańska i Stanisław Kufluk. Koncert rozpocznie natomiast uwertura do opery O. Nicolaia Wesołe kumoszki z Windsoru (Moniuszko skomponował muzykę baletową do tej opery). Zabrzmi także cykl Perły Moniuszkowskie - zbiór pieśni na wielką orkiestrę Zygmunta Noskowskiego, który powstał w 1903 roku z inspiracji twórczością pieśniarską Moniuszki.
Program koncertu:
Halka - uwertura do opery, wersja oryginalna na podstawie rękopisu partytury
Halka- aria Janusza z I aktu Skąd tu przybyła...
Halka - duet Halki i Janusza z I aktu O Jaśko! Mój drogi
Halka - mazur z I aktu, wersja oryginalna na podstawie rękopisu partytury
Hrabina - pieśń Hrabiny z III aktu Zbudzić się z ułudnych snów
Halka - recytatyw i aria Halki z II aktu O jakżebym klęczeć już chciała..., Gdyby rannym słonkiem...
Rokiczana - pieśń Rokiczany
Straszny Dwór - aria Miecznika z II aktu Kto z mych dziewek serce której...
Halka - wstęp do III aktu, wersja oryginalna na podstawie rękopisu partytury
Halka-Tańce góralskie z III aktu, wersja oryginalna na podstawie rękopisu partytury
Najczęściej czytane:
Jak podzielić się ze słuchaczem własnym doświadczeniem? Jak oddać to, co niełatwo wyrazić słowem, gestem czy dźwiękiem? Jak za pomocą dźwięków przekazać własne „ja”? Tadeusz Wielecki – kompozytor i kontrabasista – nieustannie poszukuje odpowiedzi na te pytania. Jego refleksje zwerbalizowane w dialogu z Adamem Suprynowiczem, zapisane zostały w najnowszej książce Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Jak by to powiedzieć... Premierowa publikacja to głos artysty, dla którego nie ma prostych odpowiedzi.
Od początku istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, serie pedagogiczne stanowią istotną i liczną grupę powstających publikacji. Z okazji 80 lat istnienia PWM-u, powstał cykl artykułów Polscy Kompozytorzy Dzieciom zadedykowany twórcom, którzy część pracy artystycznej poświęcili adeptom sztuki muzycznej.
Głęboko zakorzeniony w tradycji, nie uciekał od nowinek muzycznych. Kompozytor, pedagog, twórca życia kulturalnego, a prywatnie – miłośnik motoryzacji. Tadeusz Baird to bohater napisanej przez Rafała Augustyna najnowszej książki z serii „Małe Monografie” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Publikacja już dziś trafia na księgarniane półki.
Aż 4 drużyny z Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wzięły udział w tegorocznej edycji Poland Business Run. To największa charytatywna sztafeta biznesowa w Polsce!
Paweł Łukaszewski prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną: jest wszechstronnym kompozytorem, dyrygentem, wykładowcą akademickim i animatorem życia muzycznego. Jego dzieła wykonują renomowane zespoły w Europie, Stanach Zjednoczonych, czy Kanadzie. We wrześniu, w ramach akcji Kompozytor miesiąca, zaglądamy do jego pracowni, by przyjrzeć się pracy i miejscu, w którym zazwyczaj komponuje.
Carillon to instrument wpisany w audiosferę Gdańska od wielu wieków. Dziś przeżywa swój renesans. Dzięki corocznym premierom nowych utworów skomponowanych na dwa miejskie zestawy dzwonów oraz nagraniom rejestrującym te dzieła na płytach, carillony są na nowo odkrywane dla muzyki współczesnej. I tę właśnie twórczość, napisaną na zamówienie Miasta Gdańska oraz Muzeum Gdańska w latach 2022-2024 zarejestrowano na albumie wytwórni płytowej ANAKLASIS, który dziś trafia do sprzedaży w najlepszych sklepach muzycznych.
To rekordowy miesiąc pod względem liczby prawykonań z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ostatnim czasie! We wrześniu usłyszymy aż 16 kompozycji: nowych, po raz pierwszy granych w Polsce lub w zupełnie nowej szacie instrumentalnej. Polska muzyka najnowsza zabrzmi w Gdańsku, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu oraz Strasburgu.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 14 września.
Ideofonie na fortepian Marty Mołodyńskiej-Wheeler to zbiór utworów klasycznych, lecz wzbogaconych o fragmenty improwizowane – wykonawca może stworzyć własną linię melodyczną do gotowego akompaniamentu lewej ręki.
Już po raz 22. zapraszamy nauczycieli szkół muzycznych na Dzień Edukacji Muzycznej – wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolny i akademicki polskiego środowiska muzycznego.