PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Koncert w wigilię 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego

2013-01-24
W wigilię setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, 24 stycznia 2013 r. o godz. 19 na Zamku Królewskim odbędzie się koncert zaprogramowany przez prof. Michała Bristigera. Podczas wieczoru w interpretacji znakomitej grupy artystów – wśród nich Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, holenderskiego tenora Marcela Beekmana i wiolonczelisty Marcina Zdunika – wysłuchać będzie można arcydzieł autorstwa Lutosławskiego. W programie znajdzie się "Muzyka żałobna" z 1958 roku, utwór przełomowy w twórczości kompozytora, "Morze" z "Pięciu pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny" powstałych w tym samym czasie, stanowiących pierwszą próbę zastosowania przez Lutosławskiego jego nowego, indywidualnego języka muzycznego, niezwykłej urody "Słowa tkane" do słów Jeana-François Chabruna oraz wywiedzione z Debussy’owskiego motywu "Grave" na wiolonczelę i towarzyszący jej zespół kameralny.
Muzyce towarzyszyć będą fragmenty tekstów Paula Valéry’ego, Henriego Michaux oraz Cypriana Kamila Norwida czytane przez Maję Komorowską.

Bilety do nabycia w kasie Zamku Królewskiego  w Warszawie w godzinach od 9.50 do 15.

Koncert odbędzie się 24 stycznia 2013 r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, g. 19:00.

Wykonawcy: Marcel Beekman – tenor, Roksana Wardenga – mezzosopran, Marcin Zdunik – wiolonczela Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Marek Moś – dyrygent; teksty czyta Maja Komorowska.

W programie:
Witold Lutosławski – Muzyka żałobna
Witold Lutosławski – Morze z Pięciu pieśni na głos żeński i 30 instrumentów solowych do słów Kazimiery Iłłakowiczówny
Witold Lutosławski – Grave na wiolonczelę i 13 instrumentów smyczkowych
Witold Lutosławski – Paroles tissées na tenor, smyczki, harfę, fortepian i perkusję

Najczęściej czytane:

Fryderyk Chopin GRUDNIOWYM Kompozytorem Miesiąca

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Nie można zatem zapomnieć o Fryderyku Chopinie, którego wspominamy w grudniu.

„Muzyka z Kraju Chopina” - tutoriale w języku japońskim

Zaczynamy czwarty tydzień kampanii „Muzyka z Kraju Chopina” promującej twórczość fortepianową kompozytorów polskich. 

Dla odbiorców materiałów w języku japońskim jest to druga odsłona projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy cykl spotkań edukacyjnych dla nauczycieli fortepianu w Japonii. Dzisiaj zachęcamy do korzystania z nowopowstałych tutoriali online.

Rozdział 11. 2016 – Instytucja kultury – zataczamy koło

PWM przez lata, nawet te najtrudniejsze finansowo, nie rezygnowało ze swoich najważniejszych przedsięwzięć edytorskich, podążając za misją, wręcz testamentem dyrektora Ochlewskiego, który nadał tej oficynie wydawniczej szeroki wymiar narodowy i kulturowy. Wydawnictwo było już bliskie sprywatyzowania. Mimo pokus natury ekonomicznej stale jednak było więcej obaw o to, czy ta szczególna misja PWM-u obroniłaby się przy obcym właścicielu.

Muzyka z Kraju Chopina - premiera tutoriali w języku włoskim

Zaczynamy trzeci tydzień kampanii międzynarodowego projektu "Muzyka z Kraju Chopina", promującego twórczość fortepianową kompozytorów polskich. W ramach projektu przygotowaliśmy tutoriale w pięciu różnych językach. Po materiałach w języku angielskim i francuskim, dzisiaj udostępniamy lekcje w języku włoskim.

Rok muzyki polskiej w szesnastu odsłonach – ANAKLASIS obchodzi pierwsze urodziny

Szesnaście albumów to wynik, którym może poszczycić się marka płytowa ANAKLASIS, powołana do życia przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaledwie rok temu (dokładnie 22 listopada 2019 roku!). Wydawca nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne tytuły.

Agata Igras prawykona „II Koncert na flet i orkiestrę” Marty Ptaszyńskiej

Do instytucji przenoszących życie koncertowe do sieci dołącza Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Jedna z zaplanowanych transmisji obejmuje prawykonanie II Koncertu na flet i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej – utworu znajdującego się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 
 

Premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina

Podczas tegorocznych targów Music China 2020, które są największymi targami muzycznymi na świecie, odbyła się premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina z serii Wydania Narodowego w wersji studyjnej. W ten sposób Shanghaj Music Publishing House uczciło 210. rocznicę urodzin kompozytora.

XIII Konkurs Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców – znamy laureatów

W ostatnim tygodniu października odbyły się przesłuchania uczestników XIII Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców 2020 organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Jury w składzie: Anna Dorota Władyczka, Dariusz Przybylski i Maciej Żółtowski wytypowało zwycięzców poszczególnych kategorii. Przyznano także specjalną nagrodę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

„Pieśń polska” - jedna z ostatnich książek Profesora Mieczysława Tomaszewskiego już w sprzedaży!

17 listopada obchodzimy rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych muzykologów polskich – Mieczysława Tomaszewskiego. Z tej okazji Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało dla wszystkich czytelników i melomanów wyjątkowy tom zatytułowany: „Pieśń polska”. Jak pisze w posłowiu sam autor: „nie jest to monografia ani podręcznik czy kompendium historyczne, lecz wybór tekstów, powstałych przy tym na przestrzeni wielu lat”.

„Muzyka z kraju Chopina” – materiały w języku francuskim

Zaczynamy drugi tydzień kampanii „Muzyka z kraju Chopina”. Od dzisiaj udostępniamy materiały dla odbiorców języka francuskiego. ‘Na warsztat’ wzięliśmy kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego, Juliusza Łuciuka, Karola Kurpińskiego, Zbigniewa Bargielskiego oraz – oczywiście – Fryderyka Chopina.