PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

X Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch"

2013-01-24
W dniach 24 stycznia – 9 lutego odbędzie się w Warszawie X Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch". W tym roku ma on szczególny charakter, gdyż świętujemy 100 rocznicę urodzin kompozytora. O koncercie inaugurującym festiwal pisaliśmy tutaj. Warto zapoznać się z całym programem festiwalu, na którym oprócz muzyki Witolda Lutosławskiego usłyszymy kompozycje m.in. Pawła Mykietyna, Aleksandra Lasonia, Tadeusza Wieleckiego, Grażyny Krzanowskiej, Andrzeja Krzanowskiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.

28 stycznia w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego o godz. 19:00 odbędzie się koncert symfoniczny – Orkiestrę Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej poprowadzi Jacek Kaspszyk, za fortepianem usiądzie Garrick Ohlsson. W programie koncertu: Fanfare for Louisville i Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego, Ognisty ptak Igora Strawińskiego oraz La Valse Maurice’a Ravela.

29 stycznia w tym samym miejscu usłyszymy ponownie Garricka Ohlssona z towarzyszeniem Lutosławski Quartet. W programie tego koncertu kameralnego znajdują się Kwartet smyczkowy Lutosławskiego oraz Kwintet fortepianowy Bartóka.

Na koncercie z muzyką stypendystów Lutosławskiego 1 lutego wystąpi Sinfonietta Cracovia pod dyrekcja Roberta Kabary. Koncert odbędzie się w Filharmonii Narodowej. Usłyszymy na nim m.in.: Czas kamieni na kontrabas amplifikowany i orkiestrę kameralną Tadeusza Wieleckiego, II Symfonię na 13 instrumentów smyczkowych Andrzeja Krzanowskiego, Suibusium felix na dwoje skrzypiec i smyczki Aleksandra Lasonia, Silver line na 15 instrumentów smyczkowych Grażyny Krzanowskiej, 3 dla 13 na 13 instrumentów Pawła Mykietyna.

Również w Filharmonii Narodowej 2 lutego odbędzie się koncert w ramach festiwalu. Wykona go Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Pierre–André Valade’a, Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (Bogdan Gola – przygotowanie chóru) oraz Elżbieta Szmytka (sopran). W programie obok utworów Lutosławskiego (Tryptyku śląskiego na sopran i orkiestrę oraz II Symfonii) artyści wykonają utwory Henryka Mikołaja Góreckiego (Muzyka staropolska, Ad Matrem).

9 lutego Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza oraz Anna Radziejowska (mezzosopran) wykonają: Przeźrocza, Pięć pieśni na głos żeński i 30 instrumentów solowych do słów Kazimiery Ilłakowiczówny oraz Dziesięć tańców polskich Witolda Lutosławskiego, Uwerturę radosną Witolda Maliszewskiego oraz II Symfonię „Antar” Mikołaja Rimskiego-Korsakowa.

Na zakończenie festiwalu 9 lutego zabrzmi Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego i V Symfonia „Koreańska” Krzysztofa Pendereckiego. Sinfonię Varsovię poprowadzi Krzysztof Penderecki.

Poza koncertami festiwalowi będą towarzyszyły dodatkowe inicjatywy, takie jak minifestiwal dla dzieci Łańcuszek oraz kursy mistrzowskie.

Szczegóły: http://www.lutoslawski.org.pl/pl/news/detail/id/178

Najczęściej czytane:

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.