PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

I Gorzowski Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara

2013-02-06
W dniach 15-22 lutego odbywać się będzie I Gorzowski Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, organizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej-Filharmonię Gorzowską. W programie m.in. muzyka patrona festiwalu, a także Pawła Łukaszewskiego, Zbigniewa Bargielskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Podczas Koncertu Gali Otwarcia (15 lutego 2013 r.) wykonywane będą utwory W. Kilara „Orawa” oraz II Koncert fortepianowy. Na zakończenie - 22 lutego 2013 r. – zabrzmi muzyka filmowa W. Kilara (Suita z filmu „Pan Tadeusz”, temat z filmu „Smuga cienia”, Walc z filmu „Ziemia obiecana”, Walc z filmu „Trędowata”).

Program:

15 lutego, godz. 19:00, W. Kilar, Orawa, II koncert fortepianowy, H.M. Górecki, III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych”. Wystąpią: Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Beata Bilińska / fortepian, Iwona Hossa / sopran, Krzysztof Świtalski / dyrygent

17 lutego, godz. 18:00, Z. Bargielski, V kwartet smyczkowy „Le temps qui n’est plus” oraz kompozycje nagrodzone na Konkursie dla Młodych Kompozytorów, wystąpią: Kwartet smyczkowy im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Kwartet smyczkowy /Straordinario/

20 lutego, godz. 19:00, w programie m.in. A. Schoenbeg, Verklaerte Nacht”, wystąpią: Duet fletowy /Flute o clock/, Sekstet smyczkowy

21 lutego, godz. 19.00, w programie m.in. P. Łukaszewski, I kwartet smyczkowy, Responsoria Tenebrae, wystąpią: Sekstet wokalny muzyki współczesnej /proMODERN/, Kwartet im. Henryka Mikołaja Góreckiego

22 lutego, godz. 19:00, w programie m.in. W. Kilar, Suita z filmu „Pan Tadeusz”, temat z filmu „Smuga cienia”, Walc z filmu „Ziemia obiecana”, Walc z filmu „Trędowata”, wystąpią: Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Barbara Żarnowiecka / sopran, Jarosław Bręk / bas-baryton, Chór Akademii Sztuki w Szczecinie (Barbara Halec - przygotowanie chóru), Monika Wolińska / dyrygent

Szczegóły: http://www.filharmoniagorzowska.pl/

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.