Aktualności
Muzyka filmowa w naszej księgarni
2013-02-19
Już 24 lutego w Dolby Theatre po raz 85. odbędzie się ceremonia wręczenia Oscarów. Miłośnikom kina, którzy zapewne wśród pięciu nominowanych kompozytorów mają swoich faworytów, polecamy nuty muzyki filmowej w naszej księgarni. Tegoroczny zwycięzca w kategorii najlepsza piosenka jest niemal pewny (bukmacherzy wskazują niezmiennie na Adele i „Skyfall”), znacznie trudniej wytypować, kto w najbliższą niedzielę wyjdzie z Dolby Theatre ze złotą statuetką w kategorii muzyka filmowa. Nominowani są w tym roku: John Williams, ze swą 48. nominacją (Lincoln), Dario Marianelli (Anna Karenina), Alexandre Desplat (Operacja Argo), debiutant w roli nominowanego Mychael Danna (Życie Pi) i Thomas Newman (Skyfall), dla którego jest to już 11 nominacja. Wybór niełatwy, bo jest i ukochany kompozytor Hollywood – Williams, i znakomicie odpowiadający potrzebom filmów kostiumowych Marianelli, i Danna, który stworzył monumentalną i poruszającą ścieżkę dźwiękową do niezwykłego filmu Anga Lee.A może by tak – czekając na werdykt Akademii – zagrać kilka spośród niezliczonego bogactwa pięknych tematów muzycznych z oscarowych, i nie tylko, filmów? Przygotowaliśmy specjalnie wybrane nuty z muzyką filmową, w opracowaniach na różne instrumenty i o różnym stopniu trudności. Wiele publikacji zawiera płytę CD z profesjonalnymi podkładami. Zapraszamy tutaj.
Więcej o historii muzyki filmowej na naszym blogu:
85 razy Oscary
Muzyka filmowa: Początek
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.