Aktualności
XXXVI Dni Muzyki Karola Szymanowskiego
2013-07-02
Jedenaście koncertów, które odbędą się w dniach 17-27 lipca w Zakopanem w ramach XXXVI Dni Muzyki Karola Szymanowskiego oraz na koncercie jubileuszowym z okazji 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, wypełnią perły polskiej muzyki fortepianowej, kameralnej i orkiestrowej. Historia Dni Muzyki Karola Szymanowskiego sięga 1977 roku, kiedy to z inicjatywy Macieja Pinkwarta, kustosza Muzeum Karola Szymanowskiego, zorganizowano w Zakopanem pierwszy festiwal poświęcony Karolowi Szymanowskiemu. Do 1987 roku Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbywały się w marcu, a później we wrześniu. Począwszy od X edycji festiwal odbywa się w lipcu – miesiącu największego natężenia turystyki na Podhalu. Koncerty symfoniczne i kameralne organizowane są w okazałych kościołach i atrakcyjnych galeriach Zakopanego.Szczegółowy harmonogram imprez:
XXXVI Dni Muzyki Karola Szymanowskiego - Zakopane 17-27 lipca 2013
Środa 17 lipca – Inauguracja
Willa Atma
Beata Bilińska – fortepian
W programie: Szymanowski, Musorgski
Czwartek 18 lipca
Willa Atma
Recital wokalny – Rachmaninow, Szymanowski
Petr Radejko – baryton / Serhij Hryhorenko – fortepian (Ukraina)
Piątek 19 lipca
Willa Atma
Erica Chicu (Japonia) – fortepian
W programie: Paderewski, Szymanowski
Sobota 20 lipca
Willa Atma
Recital skrzypcowy : Dominika Falger – skrzypce/ Evgienij Sinajski (Austria) – fortepian
W programie: Szymanowski, Brahms
Niedziela 21 lipca
Galeria Orskiego
Recital fortepianowy - Mateusz Borowiak
W programie: Chopin, Albeniz, Szymanowski
Poniedziałek 22 lipca
Willa Atma
Recital wokalny – Bożena Harasimowicz- Haas, Krystyna Pyszkowska – fortepian
W programie: Paderewski, Karłowicz, Szymanowski
Wtorek 23 lipca
Godz. 16:00 Koncert edukacyjny dla dzieci
Willa Atma
W programie: Szymanowski, Lutosławski, Baird, Kilar
Wtorek 23 lipca
Związek Podhalan
Godz. 19:00 Posiady – gość: Mikołaj Górecki
Środa 24 lipca
Galeria Orskiego
Koncert kameralny – Trio (Joanna Domańska, Roman Widaszek, Tadeusz Tomaszewski)
W programie: Szymanowski, M. Górecki (prawykonanie), Reinecke
Czwartek 25 lipca
Willa Atma
Recital skrzypcowy
Aleksandra Belica, Michał Rot – fortepian
W programie: Szymanowski, Laks, Palester, Bacewicz, Łuciuk, Twardowski
Piątek 26 lipca
Jasny Pałac
Kwartet Prima Vista
W programie: Maliszewski, Szymanowski
Sobota 27 lipca
Kościół pw. Św. Krzyża
Uroczysty Koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej
Adam Wodnicki – fortepian, Roman Widaszek – klarnet, Massimiliano Caldi - dyrygent
W programie: Lutosławski, Szymanowski
Organizator: Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Współorganizatorzy:
Instytut Muzyki i Tańca
Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury,
Galeria Orskiego – Zakopane
Najczęściej czytane:
Powraca popularny cykl „Kompozytor miesiąca”, w którym przybliżamy sylwetki i dzieła twórców z katalogu PWM. W lutym przedstawiamy postać jednego z najważniejszych polskich kompozytorów i pianistów XIX wieku, kontynuatora tradycji Chopina, ucznia i przyjaciela Liszta, twórcy Kwintetu fortepianowego g-moll – najwybitniejszego dzieła polskiej kameralistyki romantycznej. Mowa o Juliuszu Zarębskim.
Kompozytorka, skrzypaczka, czołowa polska artystka XX wieku. Niegdyś odnosiła międzynarodowe sukcesy jako koncertująca solistka, teraz na estradach koncertowych coraz częściej pojawia się jej twórczość. Mowa o bohaterce książki Małgorzaty Gąsiorowskiej Grażyna Bacewicz. W mojej muzyce dużo się dzieje. Premierą Polskie Wydawnictwo Muzyczne świętuje 117 rocznicę urodzin pochodzącej z Łodzi kompozytorki.
Krakowskie biuro Polskiego Wydawnictwa Muzycznego od lutego 2026 roku mieści się pod nowym adresem przy Alei Pokoju 1, w budynku K1. Zmiana podyktowana jest generalnym remontem dotychczasowej, głównej siedziby Wydawnictwa. Adres oddziału PWM w Warszawie pozostaje bez zmian (ul. Wiejska 19, 00-480 Warszawa).
Choć Władysław Żeleński jest niezwykle ważną postacią polskiej kultury, jego nazwisko kojarzone jest zazwyczaj z osobą syna – słynnego Tadeusza „Boya”. Z pomocą przychodzi Polskie Wydawnictwo Muzyczne, którego nakładem właśnie na półki księgarń trafia Żeleński – kieszonkowa publikacja z serii „Małe Monografie”, której Władysław jest bohaterem. Wyrazisty portret kompozytora nakreślili w pisarskim duecie Maciej i Jan Negreyowie. Premiera książki już dziś.
Nagrania kolejnych dziesięciu utworów akordeonowych Andrzeja Krzanowskiego z drugiego okresu jego twórczości (1979-1982) można usłyszeć na portalu poświęconym kompozytorowi oraz na kanale Fundacji imienia Andrzeja Krzanowskiego na YouTube. Jest to zapis koncertu TRYPTYK, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach w październiku 2025 roku.
FIPADOC 2026 (Festival International Documentaire) to jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali poświęconych filmowi dokumentalnemu. Wydarzenie, odbywające się co roku we francuskim Biarritz, tradycyjnie zainauguruje kalendarz kluczowych światowych imprez dokumentalnych. W programie festiwalu znalazł się film „Bacewicz x Bomsori” w reżyserii Jakuba Piątka – premierowy pokaz filmu odbędzie się w niedzielę, 25 stycznia.
Z optymizmem witamy Nowy Rok wypatrując nadchodzących premier najnowszej muzyki polskiej. W styczniu po raz pierwszy zabrzmią utwory Alka Nowaka i Hanny Kulenty. Będzie można wysłuchać ich zarówno w kraju, jak i za granicą.
Kolędy, pastorałki, kantyczki… W ostatniej w tym roku odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się polskim pieśniom bożonarodzeniowym – od tych adaptowanych ze średniowiecznej hymnografii łacińskiej po niekonwencjonalne opracowania Witolda Lutosławskiego.
W niedzielny poranek 21 grudnia, chwilę przed godziną dziewiątą, z Krakowa wyruszył Pociąg Wypełniony Muzyką, inaugurując ogólnopolską akcję Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Jubileuszowy pociąg zakończył w wielkim stylu całoroczne obchody 80-lecia oficyny.
Od osiemdziesięciu lat Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Jubileuszowy rok 2025 obfitował w huczne wydarzenia, premiery i projekty realizowane zarówno w kraju, jak i za granicą. Od nowych publikacji nutowych i książkowych, przez wydawnictwa płytowe i zasoby cyfrowe, po koncerty, edukację i międzynarodowe współprace – PWM z dumą podsumowuje dwanaście miesięcy intensywnej działalności.