PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

75. urodziny Zygmunta Krauzego

2013-09-19
Zygmunt Krauze - niezwykle interesująca postać współczesnej światowej sceny muzycznej, kompozytor i pianista, będący niezmiennie symbolem nowatorstwa i eksperymentu, śmiałych propozycji, zaskakujących rozwiązań, ujętych w oryginalne artystyczne ramy – kończy dziś 75 lat!

Zygmunt Krauze urodził się w Warszawie 19 września 1938. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu Marii Wiłkomirskiej (dyplom 1962) i w klasie kompozycji Kazimierza Sikorskiego (dyplom 1964), następnie w Paryżu u Nadii Boulanger (1966-67), jako stypendysta rządu francuskiego. W 1957 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Współczesnej Muzyki Fortepianowej w Łodzi, a w 1966 - I nagrodę na konkursie pianistycznym Fundacji Gaudeamus w Utrechcie. Od 1963 koncertuje, przeważnie z repertuarem współczesnym (w tym kompozycje własne), w Europie i USA. W 1967 założył zespół „Warsztat Muzyczny”, specjalizujący się w wykonawstwie najnowszej muzyki, dla którego ok. 100 kompozytorów napisało swe utwory.

W 1974-75 przebywał w Berlinie jako artist in residence na zaproszenie DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst). W 1982 na zaproszenie P. Bouleze'a został doradcą muzycznym IRCAM w Paryżu. W 1983-84 realizował cotygodniowe audycje z muzyką awangardową w Radio France Musique.

Jest współtwórcą serii filmów edukacyjnych Powstaje muzyka (1986), za które otrzymał w 1987 nagrodę Prezesa RiTV, a także serii 20 filmów muzycznych Cisza i dźwięk (1988-89). W 1968 zainicjował pokazy kompozycji przestrzenno-muzycznych w Warszawie, kontynuowane w latach następnych m.in. w Metzu i Strasburgu.

Od 1965 prowadzi seminaria oraz kursy mistrzowskie kompozycji i wykonawstwa muzyki współczesnej w kraju, a także za granicą, w prestiżowych ośrodkach nowej muzyki w Europie (m.in. Darmstadt, Bazylea, Sztokholm), w Ameryce (Indiana University w Bloomington, Yale University w New Haven), w Japonii (Tokio, Osaka, Kobe) oraz w Jerozolimie (Rubin Academy of Music). Od 1996 jest profesorem korespondentem Keyimiung University, Taegu w Korei. Pełnił wiele funkcji publicznych, m.in. przyczynił się do reaktywowania w 1980 Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej i pięciokrotnie był jej prezesem.

W 1987 został wybrany (na kongresie we Frankfurcie) prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Zasiadał w jury międzynarodowych konkursów kompozytorskich (Gaudeamus, 1992 - przewodniczący, Światowe Dni Muzyki: Oslo, Ateny, Warszawa) oraz wykonawczych.

W uznaniu zasług odznaczony został w 1975 Srebrnym Krzyżem Zasługi PRL, w 1984 we Francji tytułem Chevalier dans l'ordre des Arts et des Lettres, w 1988 doroczną nagrodą ZKP, w 1989 nagrodą Ministerstwa Kultury i Sztuki, w 2005 Doroczną Nagrodą Ministra Kultury. W 2012 roku został uhonorowany nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku.

 

Najczęściej czytane:

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.