PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Festiwal Kompozytorów Polskich im. H.M. Góreckiego w Bielsku-Białej

2013-10-16
Przez trzy festiwalowe dni (18-20 X) artyści i melomani wspólnie świętować będą trzy rocznice – setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego, jubileusz 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz 80. rocznicę urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego – patrona festiwalu. Pierwszego dnia festiwalu (18 października) odbędzie się koncert dla dzieci i młodzieży szkolnej. Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyr. Andrzeja Kucybały oraz Dziecięcy Chór Mieszany Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku Białej wykonają m.in. „Tańce symfoniczne” H.M. Góreckiego oraz „Pieśni” na chór dziecięcy i orkiestrę W. Lutosławskiego.

Tego samego dnia na koncercie inauguracyjnym Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyr. Mirosława Jacka Błaszczyka wraz z Carol Wincenc (flet), Iwoną Hossą (sopran), Adamem Kruszewskim (baryton) wykonają „Szeroką wodę” op. 39 na chór mieszany a cappella, „Concerto-cantatę” op. 65 na flet solo i orkiestrę oraz Symfonię nr 2 „Kopernikowską” op. 31 na sopran i baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego.

W trakcie koncertu prowadzona będzie sprzedaż książki Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej "Górecki. Portret w pamięci".

19 października Śląska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego, Chór Kameralny oraz Marcin Zduniak (wiolonczela) wykonają utwory Witolda Lutosławskiego: „Muzyka żałobna” na orkiestrę smyczkową, „Koncert wiolonczelowy”, „Trois poemes d’Henri Michaux” na chór i orkiestrę, „Symfonia” nr 4.

Koncert finałowy, będący celebracją jubileuszu 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, odbędzie się 20 października. Zabrzmią na nim utwory Jubilata – „Missa brevis”, „Agnus Dei” na smyczki, fragment „Polskiego Requiem” - „Chaconne in memoria Jan Paweł II”, oraz „Te Deum”, które wykonają Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz soliści (Iwona Hossa, Agnieszka Rehlis, Thomas Bauer, Rafał Bartmiński). Dyrygować będzie sam Krzysztof Penderecki.

Szczegółowy program festiwalu na stronie www.fkpbb.pl

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.