PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

XII Festiwal Muzyki Nowej z muzyką Zielińskiego, Nowaka i Lutosławskiego

2013-11-13
W dniach 15-23 listopada odbywa się na Śląsku Festiwal Muzyki Nowej, na którym prawykonane zostaną dwa nowe utwory Macieja Zielińskiego i jeden utwór Aleksandra Nowaka. Festiwal zakończy koncert muzyki Witolda Lutosławskiego. Festiwal Muzyki Nowej to przedsięwzięcie cykliczne realizowane na Śląsku corocznie od 2001 roku, w ramach którego na przełomie listopada i grudnia prezentowane są koncerty muzyki współczesnej w tym premiery nowych dzieł, wykłady, spotkania z twórcami oraz warsztaty kompozytorskie lub edukacyjne.

15 listopada o godz. 17:30 w Sali Koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach odbędzie się koncert, który wykona Orkiestra Muzyki Nowej pod kierunkiem Szymona Bywalca. W partiach solowych skrzypiec usłyszymy Katarzynę Dudę. Prawykonany zostanie wówczas utwór Macieja Zielińskiego „Violincerto na skrzypce i orkiestrę kameralną”.

Drugi premierowy utwór Macieja Zielińskiego „Trilogic – between Yesterday and Tomorrow” będzie miał swoją premierę na koncercie, który odbędzie się 21 listopada o godz. 18:00 w Sali Gorczyckiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wówczas po raz pierwszy zabrzmi również nowy utwór Aleksandra Nowaka „Trio na flet altowy, altówkę i harfę”. Utwory wykona Lorien Trio w składzie: Agnieszka Kaczmarek-Bialic (harfa), Alicja Lizer-Molitorys (flet) i Aleksandra Batog (altówka).

Koncert finałowy „Lutosławski dla znawców i amatorów”, który odbędzie się 23 listopada również w Sali Gorczyckiego, będzie – jak wskazuje na to jego nazwa - w całości poświęcony twórczości Witolda Lutosławskiego. Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca wykona: „Przeźrocza” dla 11 solistów, „Preludia taneczne” na 9 instrumentów, „Łańcuch” na orkiestrę kameralną, „10 tańców polskich” oraz „Małą suitę”.

Szczegóły na plakacie.

Najczęściej czytane:

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: kim jest Zbigniew Bargielski?

Dziś swoje 85. urodziny obchodzi Zbigniew Bargielski – twórca, którego działalność przybliżamy w ramach styczniowej edycji akcji Kompozytor miesiąca. Jubilatowi składamy serdeczne życzenia, a odbiorcom przybliżamy ciekawostki na temat jego muzyki.
 

Zbigniew Bargielski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Jednym ze stałych tematów powracających rok w rok wraz z dobiegającym końca grudniem są noworoczne postanowienia. Jedni z wyprzedzeniem przygotowują plan wytrwania w nich, inni w ogóle rezygnują z nakładania na siebie takich zobowiązań. Naszym zdaniem jednak Nowy Rok to dobry czas, by rozpocząć naukę gry na instrumencie lub podszlifować swoje umiejętności. Dlatego w 2022 roku będziemy motywować Was do ćwiczeń wraz z 12 Kompozytorami miesiąca, których utwory pedagogiczne (i nie tylko!) znajdziecie w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zaczynamy od Zbigniewa Bargielskiego. 
 

Daniel Cichy dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na kolejną kadencję

Minister kultury i dziedzictwa narodowego ponownie powołał dr. Daniela Cichego na dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Czteroletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2022 r. 
 

Przerwa inwentaryzacyjna w Księgarni PWM w Krakowie

W dniach 3–14.01.2022 r. Księgarnia Firmowa PWM przy al. Krasińskiego 11 a w Krakowie będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji.
 

#Powtórkazmuzyki 12. Muzyka multimedialna / przestrzenna / performance

Ostatni wpis z serii #Powtórkazmuzyki poświęcamy twórczośc z pogranicza muzyki i sztuk audio-wizualnych.
 

Godziny pracy księgarni firmowej PWM w okresie świątecznym

Pragniemy poinformować, że w Wigilię 24 grudnia księgarnia firmowa PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie będzie nieczynna. Na zakupy zapraszamy po Świętach, w poniedziałek 27 grudnia od godziny 10:00.

PWM 2021: muzyka w liczbach

Po pełnym nieoczekiwanych wyzwań 2020 roku przez ostatnie 12 miesięcy kultura szukała nie tylko nowych, cyfrowych dróg dotarcia do odbiorców, ale wykorzystywała szanse na spotkanie z melomanami w salach koncertowych. Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspierało działania artystów-solistów, zespołów i orkiestr, angażując się w podejmowane inicjatywy, wykonania i premiery utworów polskich kompozytorów. Był to też rok świętowania jubileuszu 75-lecia Oficyny. Zobaczcie, jak działało Polskie Wydawnictwo Muzyczne w 2021 roku.
 

Mikołajkowa premiera animacji dla dzieci o Chopinie

Z okazji Mikołajek Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny prezent dla najmłodszych. Od 6 grudnia na kanale YouTube oficyny będzie można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci – Impro Frycek – jest Chopin jakiego nie znacie.
 

Nowa Rada Programowa PWM rozpoczyna swoją kadencję

Po zakończeniu 5-letniej kadencji Rady Programowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński powołał przedstawicieli środowiska muzycznego do współpracy z PWM-em przez najbliższe 5 lat. W listopadzie doświadczeni muzykologowie i teoretycy muzyki, artyści-wykonawcy i menedżerowie kultury spotkali się w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, by porozmawiać o planach, celach i oczekiwaniach związanych z rozwojem Oficyny. 
 

Kwartet Śląski i Lutosławski Piano Duo dla Zygmunta Krauzego

W tym roku niejedno wydarzenie wiązało się z Zygmuntem Krauzem. Trudno się dziwić – 60-lecie pracy twórczej obchodzi się raz w życiu. Zapraszamy na być może ostatni koncert w tym roku poświęcony jubilatowi, podczas którego Kwartet Śląski i Lutosławski Piano Duo prawykonają jego Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem koncertu.