PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Daniel Cichy w radiowej Dwójce

2014-01-29
Dziś w Poranku Dwójki o 8:35 gościem Piotra Matwiejczuka był dr Daniel Cichy, redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Podczas rozmowy podsumowany został rok 2013 w naszym wydawnictwie, a słuchacze mogli się dowiedzieć, jakie są plany PWM na 2014.
http://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/1036290,Daniel-Cichy-szef-PWM-teraz-widze-wiecej

Redaktor naczelny PWM mówił o wielu zadaniach, jakie udało się zrealizować Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu.

Na szczególną uwagę zasługuje duża ilość zamówień materiałów wypożyczeniowych utworów Witolda Lutosławskiego (ponad 700 w ciągu 2013 roku, co jest liczbą imponującą z uwagi na ograniczenia terytorialne - PWM wypożycza nuty utworów Lutosławskiego jedynie w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w części Azji) oraz liczne przedsięwzięcia wydawnicze, podjęte dla uczczenia 100. rocznicy urodzin kompozytora ( w tym 19 zeszytów z niewydanymi nigdy wcześniej utworami, 13 zeszytów utworów dziecięcych, 2 zeszyty z piosenkami Derwida, wydanie specjalne "Encyklopedii muzycznej" poświęcone Lutosławskiemu oraz mająca z kilka dni premierę książka "Lutosławski. Skrywany wulkan").

Ponadto w 2013 roku świętowaliśmy jubileusze Elżbiety Sikory, Marty Ptaszyńskiej i Zygmunta Krauzego, cieszyliśmy się z sukcesu utworu "Not I" Agaty Zubel na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów, zaprosiliśmy do współpracy Sławomira Kupczaka i Michała Dobrzyńskiego. W 2013 roku prawykonanych zostało wiele wydanych przez PWM utworów: "Pięć miniatur" oraz "Twilling. Sonosphere I" Elżbiety Sikory, "Koncert na flet i orkiestrę" Pawła Mykietyna, "In" Agaty Zubel, "Offenbarungen und Eingebungen" Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, "Jasności promieniste" Mikołaja Góreckiego, "Ukiyo-e" Marcela Chyrzyńskiego, "Semi-overture" Adama Porębskiego, "Aby jednak pieśni nie zagasły, wynieś je ponad światy" Justyny Kowalskiej-Lasoń, "RiFFFonia" Pawła Pietruszewskiego.

Ważnym wydarzeniem dla PWM było wydanie i prawykonanie "Z pieśni kościelnych" Henryka Mikołaja Góreckiego.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Najczęściej czytane:

Stypendia projektu composer.pl przyznane!

Agata Zubel i Michał Moc – fundatorzy stypendiów kompozytorskich na Islandii ogłosili nazwiska dwóch pierwszych beneficjentów programu composer.pl. Pierwszymi rezydentami projektu będą Kamil Kruk oraz Andrzej Ojczenasz. Serdecznie gratulujemy!

Józef Świder sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Józef Świder – ceniony pedagog, kompozytor i pianista – to kolejny Artysta, który w sierpniu dołącza do grona naszych KOMPOZYTORÓW MIESIĄCA!

Podsumowanie drugiego sezonu TUTTI.pl

Koncertem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, podczas którego zabrzmią utwory Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara i Pawła Łukaszewskiego, zamykamy dzisiaj drugi sezon TUTTI.pl – programu promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

To był niezwykle ciekawy sezon, podczas którego ponadtrzystukrotnie wykonywane były utwory z oznaczeniem TUTTI.pl. Były to wykonania koncertowe, przedstawienia sceniczne, rejestracje płytowe i radiowe oraz streamingi i wykonania udostępniane przez internet.

Dariusz Przybylski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Dariusz Przybylski – kompozytor, organista, nauczyciel. Od lat realizuje siebie w tych trzech obszarach. Polskie Wydawnictwo Muzyczne z radością towarzyszy kompozytorowi w jego drodze twórczej. Katalog PWM konsekwentnie powiększa się o kolejne utwory Dariusza Przybylskiego.

Odszedł Bogusław Schaeffer

1 lipca 2019 roku odszedł Bogusław Schaeffer – „awangardysta awangardy”, ikona eksperymentów muzycznych i teatralnych. Jedna z najbardziej oryginalnych postaci polskiego życia muzycznego. 

Warsztaty arteterapeutyczne dla niezwykłych uczestników

Za nami wyjątkowe warsztaty dla niezwykłych podopiecznych. Blisko 100 dzieci wzięło udział w zorganizowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne warsztatach arteterapeutycznych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Łącznie zrealizowano 20 godzin zajęć.

Prawykonanie „Missa” na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Mikołaja Góreckiego

W najbliższą niedzielę, 30 czerwca w ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej zabrzmi nowy, niewykonywany jeszcze utwór Mikołaja Góreckiego – Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę. Dzisiaj zdradzamy pierwsze o nim informacje.

Za nami recital Tomasza Koniecznego i premiera „Twarzy Wotana”

18 czerwca w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbył się recital Tomasza Koniecznego połączony z oficjalną premierą wywiadu-rzeki „Twarze Wotana”, jaki przeprowadził ze śpiewakiem Jacek Marczyński.

„Perpetuum stabile” Pawła Mykietyna – prawykonanie 16 czerwca w Hanowerze

Paweł Mykietyn przyzwyczaił ostatnio swoich melomanów do prawykonań utworów orkiestrowych. Tylko w bieżącym roku poznaliśmy dwa nowe koncerty kompozytora: skrzypcowy i wiolonczelowy. W najbliższą niedzielę, 16 czerwca w Hanowerze zostanie wykonany nowy, tym razem kameralny utwór Pawła Mykietyna: Perpetuum stabile na kwartet fortepianowy. Utwór wykona Flex Ensemble w składzie: Kana Sugimura (vn), Anna Szulc-Kapała (vla), Martha Bijlsma (vc), Johannes Nies (pf).