PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Daniel Cichy w radiowej Dwójce

2014-01-29
Dziś w Poranku Dwójki o 8:35 gościem Piotra Matwiejczuka był dr Daniel Cichy, redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Podczas rozmowy podsumowany został rok 2013 w naszym wydawnictwie, a słuchacze mogli się dowiedzieć, jakie są plany PWM na 2014.
http://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/1036290,Daniel-Cichy-szef-PWM-teraz-widze-wiecej

Redaktor naczelny PWM mówił o wielu zadaniach, jakie udało się zrealizować Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu.

Na szczególną uwagę zasługuje duża ilość zamówień materiałów wypożyczeniowych utworów Witolda Lutosławskiego (ponad 700 w ciągu 2013 roku, co jest liczbą imponującą z uwagi na ograniczenia terytorialne - PWM wypożycza nuty utworów Lutosławskiego jedynie w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w części Azji) oraz liczne przedsięwzięcia wydawnicze, podjęte dla uczczenia 100. rocznicy urodzin kompozytora ( w tym 19 zeszytów z niewydanymi nigdy wcześniej utworami, 13 zeszytów utworów dziecięcych, 2 zeszyty z piosenkami Derwida, wydanie specjalne "Encyklopedii muzycznej" poświęcone Lutosławskiemu oraz mająca z kilka dni premierę książka "Lutosławski. Skrywany wulkan").

Ponadto w 2013 roku świętowaliśmy jubileusze Elżbiety Sikory, Marty Ptaszyńskiej i Zygmunta Krauzego, cieszyliśmy się z sukcesu utworu "Not I" Agaty Zubel na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów, zaprosiliśmy do współpracy Sławomira Kupczaka i Michała Dobrzyńskiego. W 2013 roku prawykonanych zostało wiele wydanych przez PWM utworów: "Pięć miniatur" oraz "Twilling. Sonosphere I" Elżbiety Sikory, "Koncert na flet i orkiestrę" Pawła Mykietyna, "In" Agaty Zubel, "Offenbarungen und Eingebungen" Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, "Jasności promieniste" Mikołaja Góreckiego, "Ukiyo-e" Marcela Chyrzyńskiego, "Semi-overture" Adama Porębskiego, "Aby jednak pieśni nie zagasły, wynieś je ponad światy" Justyny Kowalskiej-Lasoń, "RiFFFonia" Pawła Pietruszewskiego.

Ważnym wydarzeniem dla PWM było wydanie i prawykonanie "Z pieśni kościelnych" Henryka Mikołaja Góreckiego.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Najczęściej czytane:

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.

Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

PWM po raz trzeci na targach Music China

W czwartek, 10 października 2019 r. w Szanghaju startuje kolejna edycja największych targów branży muzycznej w Azji – Music China. Polskie Wydawnictwo Muzyczne bierze udział w imprezie już po raz trzeci.

Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.

TUTTI.pl w październiku

Dzisiaj, 7 października o północy mija termin składania wniosków do TUTTI.pl. Zachęcamy do przygotowania dokumentów i dostarczenia ich do warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8).

Instytucje, które uzyskały dofinansowanie w wiosennym naborze realizują właśnie swoje projekty. Oto październikowa lista koncertów w ramach TUTTI.pl:

Andrzej Krzanowski październikowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. To dzień, w którym ze szczególnym wzruszeniem wspominamy Andrzeja Krzanowskiego – kompozytora, akordeonistę, pedagoga. Jest on bohaterem październikowej odsłony akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA.

„Drach. Dramma per musica” Aleksandra Nowaka na Auksodrone

Odliczamy dni i godziny do festiwalu Auksodrone, podczas którego będzie miała miejsce premiera najnowszego utworu Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica. Prawykonanie trzyaktowego dzieła podzielone zostało na trzy dni, każdego dnia jeden akt, od 4 do 6 października.

16. Dzień Edukacji Muzycznej już 19 listopada!

Dzień Edukacji Muzycznej, organizowany przez PWM, to cykliczne wydarzenie dedykowane nauczycielom i bibliotekarzom szkół muzycznych wszystkich stopni oraz dyrygentom chórów szkolnych z całej Polski. Już 19 listopada w gościnnych progach Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, współorganizatora wydarzenia, odbędzie się kolejna, 16. edycja wydarzenia. 

Prapremiera opery familijnej „Yemaya – Królowa Mórz” Zygmunta Krauzego

Już 1 października w Operze Wrocławskiej odbędzie się prapremiera najnowszej opery Zygmunta Krauzego Yemaya – Królowa Mórz. Uznany i szanowany zarówno w Polsce, jak i poza granicami kompozytor wystąpił w roli nietypowej, komponując dzieło familijne do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.