PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Daniel Cichy w radiowej Dwójce

2014-01-29
Dziś w Poranku Dwójki o 8:35 gościem Piotra Matwiejczuka był dr Daniel Cichy, redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Podczas rozmowy podsumowany został rok 2013 w naszym wydawnictwie, a słuchacze mogli się dowiedzieć, jakie są plany PWM na 2014.
http://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/1036290,Daniel-Cichy-szef-PWM-teraz-widze-wiecej

Redaktor naczelny PWM mówił o wielu zadaniach, jakie udało się zrealizować Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu.

Na szczególną uwagę zasługuje duża ilość zamówień materiałów wypożyczeniowych utworów Witolda Lutosławskiego (ponad 700 w ciągu 2013 roku, co jest liczbą imponującą z uwagi na ograniczenia terytorialne - PWM wypożycza nuty utworów Lutosławskiego jedynie w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w części Azji) oraz liczne przedsięwzięcia wydawnicze, podjęte dla uczczenia 100. rocznicy urodzin kompozytora ( w tym 19 zeszytów z niewydanymi nigdy wcześniej utworami, 13 zeszytów utworów dziecięcych, 2 zeszyty z piosenkami Derwida, wydanie specjalne "Encyklopedii muzycznej" poświęcone Lutosławskiemu oraz mająca z kilka dni premierę książka "Lutosławski. Skrywany wulkan").

Ponadto w 2013 roku świętowaliśmy jubileusze Elżbiety Sikory, Marty Ptaszyńskiej i Zygmunta Krauzego, cieszyliśmy się z sukcesu utworu "Not I" Agaty Zubel na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów, zaprosiliśmy do współpracy Sławomira Kupczaka i Michała Dobrzyńskiego. W 2013 roku prawykonanych zostało wiele wydanych przez PWM utworów: "Pięć miniatur" oraz "Twilling. Sonosphere I" Elżbiety Sikory, "Koncert na flet i orkiestrę" Pawła Mykietyna, "In" Agaty Zubel, "Offenbarungen und Eingebungen" Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, "Jasności promieniste" Mikołaja Góreckiego, "Ukiyo-e" Marcela Chyrzyńskiego, "Semi-overture" Adama Porębskiego, "Aby jednak pieśni nie zagasły, wynieś je ponad światy" Justyny Kowalskiej-Lasoń, "RiFFFonia" Pawła Pietruszewskiego.

Ważnym wydarzeniem dla PWM było wydanie i prawykonanie "Z pieśni kościelnych" Henryka Mikołaja Góreckiego.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Najczęściej czytane:

Nowa Rada Programowa PWM rozpoczyna swoją kadencję

Po zakończeniu 5-letniej kadencji Rady Programowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński powołał przedstawicieli środowiska muzycznego do współpracy z PWM-em przez najbliższe 5 lat. W listopadzie doświadczeni muzykologowie i teoretycy muzyki, artyści-wykonawcy i menedżerowie kultury spotkali się w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, by porozmawiać o planach, celach i oczekiwaniach związanych z rozwojem Oficyny. 
 

Kwartet Śląski i Lutosławski Piano Duo dla Zygmunta Krauzego

W tym roku niejedno wydarzenie wiązało się z Zygmuntem Krauzem. Trudno się dziwić – 60-lecie pracy twórczej obchodzi się raz w życiu. Zapraszamy na być może ostatni koncert w tym roku poświęcony jubilatowi, podczas którego Kwartet Śląski i Lutosławski Piano Duo prawykonają jego Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem koncertu. 
 

Tadeusz Wielecki grudniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zwraca uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Oficyną. Ostatni miesiąc roku to zwrot w kierunku muzyki wykraczającej poza dźwięki ku multimediom, angażowaniu przestrzeni w utworach i performance’owi, a także spojrzenie na twórczość Tadeusza Wieleckiego.
 

Startuje III Wirtualna Akademia Smyczkowa

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów oraz partnerzy wydarzenia: Katedra Instrumentów Smyczkowych i Gitary AM im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu zapraszają do udziału w III Wirtualnej Akademii Smyczkowej – konferencji w formule online. Polskie Wydawnictwo Muzycznej jest partnerem wydarzenia.

#Powtórkazmuzyki 11. Konstruktywizm

Przedostatni z naszych kalendarzowych wpisów w 2021 roku poświęcamy konstruktywizmowi. Na czym polega i gdzie na polskim podwórku muzycznym można go najlepiej usłyszeć?
 

Fantastyczne (i nie tylko) grudniowe prawykonania

To był rok ważnych postaci: oprócz Stanisława Lema, którego twórczość była inspiracją dla wielu współczesnych kompozytorów, jubileusz 60-lecia pracy artystycznej obchodził Zygmunt Krauze. W grudniu powrócimy jeszcze do obu tych wybitnych osobistości podczas koncertów. Przed nami prawykonanie Trenu Zygmunta Krauzego oraz inspirowanego twórczością Lema Koncertu fortepianowego Pawła Hendricha, ale też utworów Pawła Łukaszewskiego i Krzysztofa Wołka.
 

Cracow Duo: koncert na 20. urodziny zespołu

Muzyka potrafi połączyć na lata. Wiedzą o tym Jan Kalinowski i Marek Szlezer, którzy od 20 lat współtworzą Cracow Duo – jeden z najaktywniejszych zespołów promujących na świecie polską muzykę. Artyści zapraszają do wspólnego świętowania jubileuszu podczas koncertu 4 grudnia w Auli Florianka w Krakowie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
 

Wyostrz słuch – ANAKLASIS świętuje drugie urodziny

„Łatwo doceniać muzykę współczesną, kiedy już staje się klasyką, ale po co zwlekać?” Wytwórnia ANAKLASIS kolejny rok zadaje to pytanie
i zachęca do zagłębienia się w zbiory polskiej muzyki współczesnej
z najwyższej półki.

PWM z Brązowym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego

Samorząd województwa małopolskiego jak co roku docenił tych, którzy swoją pracą i pasją zmieniają Małopolskę na lepsze. Uroczyste wręczenie nagród i medali zasłużonym dla lokalnej społeczności odbyło się w Filharmonii Krakowskiej 19 listopada. Z dumą informujemy o uhonorowaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Brązowym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego!
 

91. urodziny Jerzego Artysza

18 listopada obchodzimy 91. urodziny wybitnego pedagoga i śpiewaka - Jerzego Artysza. Naszemu wspaniałemu Barytonowi składamy najlepsze życzenia!