PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

21-25 marca - Poznańska Wiosna Muzyczna

2014-03-20

W dniach 21-25 marca w Poznaniu odbędzie się 43. Międzynarodowy festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”. W tym roku w programie znalazły się utwory m.in. Wojciecha Kilara, Andrzeja Koszewskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Aleksandra Nowaka, Witolda Szalonka, Kazimierza Serockiego, Jana Astriaba czy Tadeusza Wieleckiego.

 

22 marca w Farze Poznańskiej Artis Sonus, Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego wykonają m.in. utwory:
Wojciech Kilar, „Agnus Dei” na chór mieszany a cappella (1997)
Andrzej Koszewski, „Miserere” na chór mieszany (z cyklu Canti sacri) (1989-91)
Henryk Mikołaj Górecki, „Matko najświętsza” op. 54 (z cyklu „Pieśni Maryjne”) na chór 
mieszany a cappella (1985).


Prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej „There are More Things” na skrzypce, flet, klarnet i fortepian (2014) odbędzie się 22 marca w Auli Akademii Muzycznej, zaś utwór „Satin” na wiolonczelę i akordeon (2011) Aleksandra Nowaka zabrzmi 23 marca w Starym Browarze.

Na koncercie 23 marca, prezentującym muzykę estońską, nie zabraknie polskich akcentów – usłyszeć będzie można utwory Witolda Szalonka („Improvisations sonoristiques” na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian, 1968) oraz Kazimierza Serockiego („Swinging Music” na klarnet, puzon, kontrabas i fortepian, 1970). Utwory wykonają Sepia Ensemble w składzie: Paulina Graś flet, Szymon Józwiak klarnet, Wojciech Jeliński puzon, Olga Winkowska skrzypce I, Ostap Manko skrzypce II, Tomasz Citak altówka, Anna Szmatoła wiolonczela, Mateusz Loska kontrabas, Tomasz Sośniak fortepian).


24 marca odbędzie się koncert związany ze stuleciem urodzin Andrzeja Panufnika. Na koncercie zabrzmi m.in. „Pięć pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny” na sopran i fortepian (1957) Witolda Lutosławskiego oraz „Love Song” na mezzosopran i fortepian (1976) i „Dwie wokalizy” z cyklu „Hommage à Chopin” na sopran i fortepian (1949/55) Andrzeja Panufnika. Utwory wykonają Lilianna Zalesińska (mezzosopran) oraz Piotr Szymanowicz (fortepian).

24 marca na koncercie w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej prawykonany zostanie utwór Macieja Zielińskiego „Blitz” na akordeon solo (2013) – utwór wykona Peter Katina ze Słowacji, zaś na koncercie w Auli Akademii Muzycznej zabrzmi „Studium gestu II” na fortepian solo (1997) Tadeusza Wieleckiego.

„Cztery utwory charakterystyczne” na orkiestrę smyczkową – utwór Jana Astriaba z 1985 roku – wykonany zostanie przez Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza 25 marca w Auli Novej Akademii Muzycznej.

W ramach „Wiosny Młodych” 21 marca wystąpią laureaci VIII Konkursu Pianistycznego im. Tadeusza Szeligowskiego. Wykonają m.in. utwory „Menuet” ,„Mazurek” i „Sonatina C-dur cz. I” Tadeusza Szeligowskiego, „W Tatrach” Andrzeja Cwojdzińskiego, „ IV Miniaturę” Artura Malawskiego oraz „Muzykę koncertującą” Romualda Twardowskiego.

Szczegółowy program znaleźć można pod tym linkiem.

Najczęściej czytane:

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: kim jest Zbigniew Bargielski?

Dziś swoje 85. urodziny obchodzi Zbigniew Bargielski – twórca, którego działalność przybliżamy w ramach styczniowej edycji akcji Kompozytor miesiąca. Jubilatowi składamy serdeczne życzenia, a odbiorcom przybliżamy ciekawostki na temat jego muzyki.
 

Zbigniew Bargielski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Jednym ze stałych tematów powracających rok w rok wraz z dobiegającym końca grudniem są noworoczne postanowienia. Jedni z wyprzedzeniem przygotowują plan wytrwania w nich, inni w ogóle rezygnują z nakładania na siebie takich zobowiązań. Naszym zdaniem jednak Nowy Rok to dobry czas, by rozpocząć naukę gry na instrumencie lub podszlifować swoje umiejętności. Dlatego w 2022 roku będziemy motywować Was do ćwiczeń wraz z 12 Kompozytorami miesiąca, których utwory pedagogiczne (i nie tylko!) znajdziecie w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zaczynamy od Zbigniewa Bargielskiego. 
 

Daniel Cichy dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na kolejną kadencję

Minister kultury i dziedzictwa narodowego ponownie powołał dr. Daniela Cichego na dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Czteroletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2022 r. 
 

Przerwa inwentaryzacyjna w Księgarni PWM w Krakowie

W dniach 3–14.01.2022 r. Księgarnia Firmowa PWM przy al. Krasińskiego 11 a w Krakowie będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji.
 

#Powtórkazmuzyki 12. Muzyka multimedialna / przestrzenna / performance

Ostatni wpis z serii #Powtórkazmuzyki poświęcamy twórczośc z pogranicza muzyki i sztuk audio-wizualnych.
 

Godziny pracy księgarni firmowej PWM w okresie świątecznym

Pragniemy poinformować, że w Wigilię 24 grudnia księgarnia firmowa PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie będzie nieczynna. Na zakupy zapraszamy po Świętach, w poniedziałek 27 grudnia od godziny 10:00.

PWM 2021: muzyka w liczbach

Po pełnym nieoczekiwanych wyzwań 2020 roku przez ostatnie 12 miesięcy kultura szukała nie tylko nowych, cyfrowych dróg dotarcia do odbiorców, ale wykorzystywała szanse na spotkanie z melomanami w salach koncertowych. Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspierało działania artystów-solistów, zespołów i orkiestr, angażując się w podejmowane inicjatywy, wykonania i premiery utworów polskich kompozytorów. Był to też rok świętowania jubileuszu 75-lecia Oficyny. Zobaczcie, jak działało Polskie Wydawnictwo Muzyczne w 2021 roku.
 

Mikołajkowa premiera animacji dla dzieci o Chopinie

Z okazji Mikołajek Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny prezent dla najmłodszych. Od 6 grudnia na kanale YouTube oficyny będzie można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci – Impro Frycek – jest Chopin jakiego nie znacie.
 

Nowa Rada Programowa PWM rozpoczyna swoją kadencję

Po zakończeniu 5-letniej kadencji Rady Programowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński powołał przedstawicieli środowiska muzycznego do współpracy z PWM-em przez najbliższe 5 lat. W listopadzie doświadczeni muzykologowie i teoretycy muzyki, artyści-wykonawcy i menedżerowie kultury spotkali się w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, by porozmawiać o planach, celach i oczekiwaniach związanych z rozwojem Oficyny. 
 

Kwartet Śląski i Lutosławski Piano Duo dla Zygmunta Krauzego

W tym roku niejedno wydarzenie wiązało się z Zygmuntem Krauzem. Trudno się dziwić – 60-lecie pracy twórczej obchodzi się raz w życiu. Zapraszamy na być może ostatni koncert w tym roku poświęcony jubilatowi, podczas którego Kwartet Śląski i Lutosławski Piano Duo prawykonają jego Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem koncertu.