Aktualności
I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego
2014-09-08
Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego we współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach, pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Katowice.
Uroczysta inauguracja Konkursu odbędzie się 24.09.2014 o godz.19.00 w Sali Koncertowej AM Katowice. Wystąpi renomowany Apollon Musagete Quartet, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD, Monachium 2008.
Utwór obowiązkowy: A. Panufnik – III Kwartet smyczkowy „Wycinanki” (wyd. Boosey & Hawkes) - w I etapie
Jeden z dwóch Kwartetów smyczkowych Karola Szymanowskiego: op. 37 lub op. 56 (wyd. PWM / Universal Edition) - w II etapie
Utwór dowolny: Kwartet do wyboru, skomponowany po 1945 roku przez kompozytora z kraju pochodzenia Zespołu (lub przynajmniej jednego z członków Zespołu w przypadku espołów wielonarodowościowych), o czasie trwania do 15 minut. - w II etapie
Polscy uczestnicy wykonają więc oprócz Panufnika i Szymanowskiego :
A. Lasoń – VI Kwartet
T. Paciorkiewicz – II Kwartet smyczkowy
P. Pietruszewski – Quartum
G. Bacewicz – Kwartet smyczkowy nr 4
M. Górecki – Uwertura na kwartet smyczkowy
K. Moszumańska-Nazar – II Kwartet
W konkursie weźmie udział 8 zespołów z Polski, Czech i Wlk. Brytanii.
Ich grę w 2-etapowym Konkursie oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie:
Arkadiusz Kubica – Silesian Quartet Katowice
Johannes Meissl – Artis Quartet Vienna
Natascha Prischepenko – Artemis Quartet Berlin
Piotr Szumieł – Apollon Musagete Quartet
Marcin Sieniawski – Szymanowski Quartet Hanover
Józef Kolinek – Prima Vista Quartet Warszawa
28 września o godz.19.00 w Sali Koncertowej AM Katowice odbędzie się uroczystość wręczenia nagród i Koncert Laureatów.
Nagrody ufundowali Prezydent Miasta Katowice - Piotr Uszok, Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Piotr Wojaczek oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. Oprócz nagród finansowych laureaci otrzymają liczne Nagrody Specjalne, w postaci występów na festiwalach i estradach filharmonicznych w Polsce.
Szczegóły na www.szymanowski-competition.com
Od kilku lat Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego dąży do stworzenia w Katowicach Centrum Międzynarodowych Konkursów Muzycznych im. Karola Szymanowskiego rozgrywanych w 5 dyscyplinach artystycznych: kompozycja, kwartety smyczkowe, śpiew, skrzypce, fortepian. Działania Towarzystwa wspiera Akademia Muzyczna, której Karol Szymanowski - największy polski kompozytor pierwszej połowy XX wieku - jest patronem.
Po sukcesie Konkursu Kompozytorskiego - Katowice 2012 (176 uczestników z 36 krajów) - pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych to następny krok w kierunku realizacji tego celu.
Najczęściej czytane:
Liryka wokalna Zygmunta Mycielskiego - kompozytora, pisarza i intelektualisty, napisana do wierszy między innymi Cypriana Kamila Norwida, Jarosława Iwaszkiewicza, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta po raz pierwszy w komplecie, na dwóch płytach. Pieśni wykonują: Joanna Freszel, Bartłomiej Kominek, Tomasz Konieczny i Lech Napierała. Od dziś album dostępny jest w serwisach streamingowych i w najlepszych sklepach muzycznych.
Cykl, w którym zaglądamy do pracowni kompozytorów związanych z naszym Wydawcnictwem i sprawdzamy, co trzymają na swoich biurkach, zamyka jedna z najważniejszych postaci polskiej muzyki — Elżbieta Sikora. Kompozytorka tworzy muzykę elektroakustyczną, symfoniczną, kameralną, instrumentalną, wokalno-instrumentalną, filmową, teatralną, baletową, a także operową. Jej utwory były wykonywane na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawiło swoją działalność podczas konferencji Instytutu Polskiego w Rzymie pt. „Musica e Memoria: 1945-2025. Tra reminiscenze e nuove prospettive/Muzyka i pamięć 1945-2025. Reminiscencje i nowe perspektywy”.
Dziś, 2 grudnia, rozpoczyna się osiemnasta odsłona jednego z najbardziej prestiżowych europejskich konkursów dyrygenckich: Donatella Flick – London Symphony Orchestra Conducting Competition. W bogatym przekroju repertuarowym jako utwór obowiązkowy znalazł się także Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz.
3 miasta, blisko 40 wydarzeń, koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych, ponad 800 wykonawców, dzieła 38 kompozytorów związanych z PWM, 1 statuetka „Koryfeusz Muzyki Polskiej” oraz tysiące melomanów w salach koncertowych, miejskiej sonosferze i na radiowej antenie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne uczciło 80-lecie swojej działalności wyjątkowym cyklem „Muzyczne spotkania”. Całoroczne obchody jubileuszu Oficyny zwieńczył uroczysty koncert w Filharmonii Krakowskiej z udziałem Laureatki IV Nagrody XIX Konkursu Chopinowskiego Tianyao Lyu.
Refleksje i mistyka nad różnymi obszarami życia to wątki towarzyszące utworom, których prawykonania odbędą się w grudniu. Nowych dzieł kompozytorów współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym będzie można posłuchać w Katowicach oraz Bydgoszczy.
Już 7 grudnia w Studiu S1 w Warszawie specjalnym koncertem swoje osiemdziesiąte urodziny będzie obchodził „Ruch Muzyczny” – najstarsze czasopismo o muzyce klasycznej w Polsce. W programie znajdą się m.in. kompozycje dawnych, legendarnych redaktorów naczelnych – Stefana Kisielewskiego i Zygmunta Mycielskiego
Dziedzictwo muzyczne w nowym formacie — prezentacja portalu Polska Biblioteka Muzyczna podczas XVI Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy Muzycznych pod hasłem "Muzykalia w zmieniającym się otoczeniu bibliotecznym – integracja, współpraca, harmonia".
Z okazji jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, zasłużeni pracownicy Oficyny oraz związani z nią autorzy i przedstawiciele polskiego środowiska muzycznego zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi. Samo wydawnictwo otrzymało też Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 w rzeczywistości powstał kilka miesięcy po II Koncercie f-moll op. 21; „zamieniona” opusowa numeracja wynika z dat wydań obu utworów. Dziś pochylimy się nad późniejszym z tych dwóch z dzieł, dojrzalszym i kreślonym pewniejszą ręką. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się koncertowym programom, sztambuchowym wyznaniom i pożegnaniu z Ojczyzną.