PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Podsumowanie roku 2014 - prawykonania

2015-01-14

W 2014 roku mieliśmy okazję po raz pierwszy usłyszeć wiele dzieł znakomitych polskich kompozytorów. Odbyły się prawykonania utworów m.in. Agaty Zubel, Pawła Mykietyna, Eugeniusza Knapika, Pawła Łukaszewskiego, Aleksandra Nowaka, Henryka Mikołaja Góreckiego, Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kałamarza, Henryka Jana Botora.


Agata Zubel
- Koncert skrzypcowy (18.12.2014 Katowice), Not I na głos, zespół instrumentalny i elektronikę (28.02.2014 Schauspielhaus)


Paweł Mykietyn - Hommage à Oskar Dawicki na orkiestrę symfoniczną (10.10.2014 Paryż)


Eugeniusz Knapik - Moby Dick – opera - misterium (25.06.2014 Warszawa)


Paweł Łukaszewski Requiem na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę kameralną (24.08.2014 Presteigne), Requiem – wersja symfoniczna (31.10.2014 Kraków), Laudate Dominum na chór mieszany i organy (11.10.2014 Wrocław), Litania de Sanctis Martyribus na sopran, skrzypce (lub wiolonczelę), chór mieszany i orkiestrę (11.10.2014, Słubice), Ego sum pastor bonus na chór mieszany a cappella (25.04.2014 Kraków)


Aleksander Nowak - Dziennik zapełniony w połowie na wiolonczelę, perkusję i smyczki (10.04.2014 Wrocław)


Henryk Mikołaj Górecki Kyrie na chór mieszany, fortepian i orkiestrę smyczkową (21.04.2014 Warszawa), IV Symfonia (12.04.2014 Wielka Brytania)


Mikołaj GóreckiArioso e furioso koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję (11.10.2014 Tychy), Gloria na chór mieszany i orkiestrę smyczkową (11.10.2014 Bielsko Biała)


Wojciech Kałamarz - Słowiański Papież na chór mieszany a capella, Niepokalana Królowa na chór mieszany a capella (21.04.2014 Warszawa)


Henryk Jan Botor - Confido. Zawierzenie na chór mieszany a capella (21.04.2014 Warszawa)


Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacjami koncertów prawykonań, rozmowami z kompozytorami oraz recenzjami utworów.

Rozmowa z Pawłem Łukaszewski po prawykonaniu Requiem

Fotorelacja z prawykonania Requiem Pawła Łukaszewskiego

Wywiad z Pawłem Łukaszewskim

Eugeniusz Knapik Moby Dick fotorelacja z premiery

Wywiad z Henrykiem Janem Botorem

Dziennik zapełniony w połowie Aleksandra Nowaka – recenzja

IV Symfonia Henryka Mikoła Góreckiego – po prawykonaniu

Rozmowa z ks. Wojciechem Kałamarzem
 

Najczęściej czytane:

PWM na Warszawskich Targach Książki

Już w najbliższy czwartek po raz kolejny spotkamy się na wielkim święcie literatury – Warszawskich Targach Książki!

Tomasz Konieczny Preludium premierowe: Moniuszki Śpiewnik Symfoniczny

Po sukcesie w Metropolitan Opera, 6 czerwca, Tomasz Konieczny wystąpi na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, wykonując najsłynniejsze pieśni Moniuszki w wersji symfonicznej. To jedyny koncert w Roku Moniuszki z takim programem!

Niezwykłe warsztaty dla niezwykłych dzieci

Po raz pierwszy w historii Polskie Wydawnictwo Muzyczne organizuje warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Mając na uwadze chęć wyjścia naprzeciw potrzebom dzieci posiadających specjalne potrzeby edukacyjne, PWM organizuje warsztaty muzyczne w oparciu o twórczość i postać Stanisława Moniuszki. 

Nowy kwartet Eugeniusza Knapika dla Kwartetu Śląskiego

25 maja, podczas koncertu na jubileusz 40-lecia działalności Kwartetu Śląskiego, zostanie wykonany napisany specjalnie na tę okazję i dedykowany zespołowi II Kwartet smyczkowy Eugeniusza Knapika.

Scoring4Polish Directors pod patronatem PWM za nami!

W repertuarze wczorajszego koncertu znalazły się utwory polskich kompozytorów, a wśród nich m.in. utwory Wojciecha Kilara, które znajdują się w katalogu Polskiego Wydawenictwa Muzycznego.

„Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” – majówka w NOSPR


Portrety polskich kompozytorów w obiektywie Bartka Barczyka można zobaczyć w kolejnej z 11 lokalizacji. Tym razem czas na NOSPR, gdzie fotografie eksponowane będą do końca maja. 

PWM partnerem 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Trzy, dwa, jeden… AKCJA! 12. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie rusza pełną parą. Przed nami niesamowite emocje, wzruszenia i występy światowej klasy gwiazd muzyki – nie tylko filmowej. Nie zabraknie również działań Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które w tym roku zostało partnerem tego święta muzyki. 

Andrzej Ojczenasz zwycięzcą 5. Konkursu im. Krzysztofa Pendereckiego

5. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego odbył się w ramach 9.NDI Sopot Classic.
 

Utwór Sławomira Kupczaka jedną z polskich propozycji na 66. Trybunę Kompozytorów

Polskie Radio podało propozycje utworów na 66. Międzynarodową Trybunę Kompozytorów (International Rostrum of Composers). Jedną z nich jest utwór kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, Sławomira Kupczaka.

10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki zakończony

Znamy laureatów 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Wygrała Maria Motolygina z Rosji. Nagrodę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego za najpiękniejsze wykonanie pieśni polskiej XX/XXI wieku otrzymała Alina Adamski.