PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Podsumowanie roku 2014 - prawykonania

2015-01-14

W 2014 roku mieliśmy okazję po raz pierwszy usłyszeć wiele dzieł znakomitych polskich kompozytorów. Odbyły się prawykonania utworów m.in. Agaty Zubel, Pawła Mykietyna, Eugeniusza Knapika, Pawła Łukaszewskiego, Aleksandra Nowaka, Henryka Mikołaja Góreckiego, Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kałamarza, Henryka Jana Botora.


Agata Zubel
- Koncert skrzypcowy (18.12.2014 Katowice), Not I na głos, zespół instrumentalny i elektronikę (28.02.2014 Schauspielhaus)


Paweł Mykietyn - Hommage à Oskar Dawicki na orkiestrę symfoniczną (10.10.2014 Paryż)


Eugeniusz Knapik - Moby Dick – opera - misterium (25.06.2014 Warszawa)


Paweł Łukaszewski Requiem na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę kameralną (24.08.2014 Presteigne), Requiem – wersja symfoniczna (31.10.2014 Kraków), Laudate Dominum na chór mieszany i organy (11.10.2014 Wrocław), Litania de Sanctis Martyribus na sopran, skrzypce (lub wiolonczelę), chór mieszany i orkiestrę (11.10.2014, Słubice), Ego sum pastor bonus na chór mieszany a cappella (25.04.2014 Kraków)


Aleksander Nowak - Dziennik zapełniony w połowie na wiolonczelę, perkusję i smyczki (10.04.2014 Wrocław)


Henryk Mikołaj Górecki Kyrie na chór mieszany, fortepian i orkiestrę smyczkową (21.04.2014 Warszawa), IV Symfonia (12.04.2014 Wielka Brytania)


Mikołaj GóreckiArioso e furioso koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję (11.10.2014 Tychy), Gloria na chór mieszany i orkiestrę smyczkową (11.10.2014 Bielsko Biała)


Wojciech Kałamarz - Słowiański Papież na chór mieszany a capella, Niepokalana Królowa na chór mieszany a capella (21.04.2014 Warszawa)


Henryk Jan Botor - Confido. Zawierzenie na chór mieszany a capella (21.04.2014 Warszawa)


Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacjami koncertów prawykonań, rozmowami z kompozytorami oraz recenzjami utworów.

Rozmowa z Pawłem Łukaszewski po prawykonaniu Requiem

Fotorelacja z prawykonania Requiem Pawła Łukaszewskiego

Wywiad z Pawłem Łukaszewskim

Eugeniusz Knapik Moby Dick fotorelacja z premiery

Wywiad z Henrykiem Janem Botorem

Dziennik zapełniony w połowie Aleksandra Nowaka – recenzja

IV Symfonia Henryka Mikoła Góreckiego – po prawykonaniu

Rozmowa z ks. Wojciechem Kałamarzem
 

Najczęściej czytane:

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.

Symfonia na 444 głosy - premiera publikacji 21 czerwca w dzień Święta Muzyki

Muzyka niejedno ma imię – wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale czy wszyscy wiemy jakie to imiona? O tym, dlaczego warto nie tylko słuchać muzyki, ale także o niej myśleć i rozmawiać, przekonuje nas Danuta Gwizdalanka oraz jej współautorzy – 444 głosy z różnych epok, od Pitagorasa przez Bacha, aż do Jimi Hendrixa, Leszka Możdżera i współczesnych blogerów.