PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Nominacje do Fryderyków 2015

2015-03-05

Z radością informujemy, że albumy z muzyką polskich kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zostały nominowane do nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2015.


4 marca Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do nagród FRYDERYK. Walczyło o nie łącznie 1062 artystów, albumów i singli. Statuetki przyznane zostaną w 17 kategoriach. W dziedzinie muzyki poważnej wyróżniono między innymi nagrania z utworami z katalogu PWM i muzyką kompozytorów współpracujących z PWM.

W kategorii Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa nominację otrzymał album
Witold Lutosławski: Utwory wokalno-instrumentalne
(Łucja Szablewska-Borzykowska, Rafał Bartmiński, Stanisław Kierner oraz Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyr. Daniela Raiskina. Przygotowanie chóru: Dawid Ber, DUX)

Do Fryderyka w kategorii Album roku muzyka kameralna nominowano albumy:
Lutosławski, Mykietyn: String Quartets (Lutosławski Quartet: Jakub Jakowicz, Marcin Markowicz, Artur Rozmysłowicz i Maciej Młodawski, DUX) oraz Paweł Łukaszewski: Musica Sacra 5 (Baltic Neopolis Orchestra, CANTATRIX, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”, Morpheus Saxophone Ensemble, Sekstet muzyki współczesnej proMODERN, DUX). Album z muzyką Pawła Łukaszewskiego otrzymał też nominację w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

Album Kilar/Moś/Aukso (Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia, Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów) także wyróżniono nominacjami w dwóch kategoriach: Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

O nagrodę w kategorii Najlepszy polski album za granicą powalczą NOT I Agaty Zubel (Agata Zubel i Klangforum Wien pod dyr. Clementa Powera, KAIROS) oraz album Grażyna Bacewicz: Symphony for String Orchestra (Ewa Kupiec – fortepian i Capella Bydgostiensis pod dyr. Mariusza Smolija, NAXOS)

Ponadto ZŁOTYM FRYDERYKIEM - szczególnym wyróżnieniem za całokształt osiągnięć artystycznych - uhonorowano w tym roku wybitnego kompozytora, muzyka jazzowego i aranżera Janusza Muniaka.


Laureatów 21. edycji poznamy już 23 kwietnia podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim.

fot. pl.wikipedia.org

Najczęściej czytane:

Polska muzyka w Azji

Październik w Polskim Wydawnictwie Muzycznym łączy się z obecnością polskiej muzyki w Azji. Wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina PWM obecne było na Music China, największych targach muzycznych w Azji. Odbywające się w Szanghaju targi w tym roku trwały od 10 do 13 października.

Śpiewaj z nami! MONIUSZKO dla wszystkich!

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – koncert zamykający oficjalne obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie! Ponad 400 niezwykle zaangażowanych wykonawców, niesztampowy scenariusz koncertu z projekcjami multimedialnymi i – przede wszystkim – atrakcyjny repertuar, na który złożą się najbardziej popularne utwory Stanisława Moniuszki to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Koncert odbędzie się 29 października o godz. 13:00 w ICE Kraków.

PWM na 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza wszystkich swoich czytelników na Targi Książki w Krakowie (24-26 października) na stoisko numer B32.

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.

Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

PWM po raz trzeci na targach Music China

W czwartek, 10 października 2019 r. w Szanghaju startuje kolejna edycja największych targów branży muzycznej w Azji – Music China. Polskie Wydawnictwo Muzyczne bierze udział w imprezie już po raz trzeci.

Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.

TUTTI.pl w październiku

Dzisiaj, 7 października o północy mija termin składania wniosków do TUTTI.pl. Zachęcamy do przygotowania dokumentów i dostarczenia ich do warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8).

Instytucje, które uzyskały dofinansowanie w wiosennym naborze realizują właśnie swoje projekty. Oto październikowa lista koncertów w ramach TUTTI.pl:

Andrzej Krzanowski październikowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. To dzień, w którym ze szczególnym wzruszeniem wspominamy Andrzeja Krzanowskiego – kompozytora, akordeonistę, pedagoga. Jest on bohaterem październikowej odsłony akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA.