PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Trwa „Poznańska Wiosna Muzyczna”

2015-03-27

W dniach 23-30 marca odbywa się 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”. Podczas Festiwalu usłyszymy wiele dzieł kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.


Ideą Festiwalu jest pielęgnowanie wspaniałych tradycji i prezentowanie dzieł należących do kanonu polskiej muzyki XX wieku, a przy tym przedstawianie kompozycji młodszego pokolenia twórców oraz śledzenie najciekawszych trendów i zjawisk w muzyce polskiej i zagranicznej.

W programie znalazły się między innymi:

Trzy fragmenty na flet i fortepian (1953) oraz Grave. Metamorfozy na wiolonczelę i fortepian (1981) Witolda Lutosławskiego,

Sonatina na flet i fortepian (1951) Wojciecha Kilara,

Passacaglia prawie w dawnym stylu na wiolonczelę i fortepian (2003) Jerzego Bauera,

Sonata na flet i fortepian (1953) Tadeusza Szeligowskiego,

Musical Games dla pięciu wykonawców (1973) Włodzimierza Kotońskiego,

Kwartet smyczkowy nr 2 (2006) Pawła Mykietyna,

Shortly on Line na flet, klarnet, fortepian, skrzypce i kontrabas (2001) Wojciecha Widłaka,

Sonata nr 2 na wiolonczelę i fortepian (2004) Krzysztofa Meyera.

Utwory Witolda Lutosławskiego wykonali także młodsi uczestnicy Festiwalu. 23 marca podczas koncertu „Młodzi Wiolonczeliści” w ramach „Wiosny Młodych i Najmłodszych” laureaci XII Młodzieżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. K. Wiłkomirskiego zaprezentowali między innymi Wariację Sacherowską oraz Grave. W programie znalazł się też m.in. utwór Fratres Arvo Pärta.

Wstęp na koncerty „Poznańskiej Wiosny Muzycznej” jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje i program znajdują się na stronie: www.wiosnamuzyczna.pl

Najczęściej czytane:

Festiwal Muzyki Polskiej 2020

We czwartek, 6 sierpnia rozpoczyna się 16. Festiwal Muzyki Polskiej: krakowski, letni festiwal, na którym atmosfera jest zawsze gorąca. Tegoroczna edycja trwać będzie cztery dni. Repertuar jest tak zróżnicowany, że każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

„Jazz w Piwnicy pod Baranami” na 25 lat Summer Jazz Festiwal Kraków

Z okazji 25 urodzin Summer Jazz Festiwal, Polskie Wydawnictwo Muzyczne postanowiło włączyć się w hucznie obchodzone uroczystości i wspólnie z Witoldem Wnukiem wydać książkę: „Jazz w Piwnicy pod Baranami”. Publikacja dostępna będzie w sprzedaży od 7 sierpnia.

„Jadwiga, królowa polska” Karola Kurpińskiego na Festiwalu Muzyki Polskiej

Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń tegorocznych wakacji będzie wykonanie opery Karola Kurpińskiego Jadwiga, królowa polska. Już 9 sierpnia, na zwieńczenie Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie zostanie wykonana ta mało znana i niesłusznie zapomniana opera Karola Kurpińskiego. To wielka gratka dla melomanów, zwłaszcza, że opera zostanie wykonana w wersji źródłowej.

Henryk Mikołaj Górecki sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W sierpniu wspominamy Henryka Mikołaja Góreckiego.
 

composer.pl: znamy zwycięzców kolejnej edycji programu rezydencji artystycznych na Islandii dla młodych polskich kompozytorów

Agata Zubel i Michał Moc, mecenasi programu stypendialnego composer.pl, którego Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem, ogłosili wyniki drugiej odsłony prestiżowego stypendium dla młodych polskich kompozytorów. Tym razem dwa tygodnie na Islandii spędzą Paulina Derska i Aleksandra Kaca. Serdecznie gratulujemy!
 

„Friction” na trąbkę, puzon i tubę – prawykonanie nowego utworu Agaty Zubel w sieci

W ostatnich miesiącach kultura z powodzeniem przeniosła się do cyfrowej rzeczywistości. Muzyka w sieci to nie tylko retransmisje – to także prawykonania. Zapraszamy na premierę najnowszego utworu Agaty Zubel. Friction na trąbkę, puzon i tubę w wykonaniu muzyków Ensemble Linea będzie można usłyszeć po raz pierwszy 21 lipca za pośrednictwem internetu.
 

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.