Aktualności
27. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich
2015-04-16
W dniach 18-26 kwietnia 2015 odbędzie się 27. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich. Oprócz prezentacji twórczości kompozytorów szkoły krakowskiej tematem tegorocznego festiwalu będzie muzyka Dalekiego Wschodu. Do udziału w festiwalu zaproszeni zostali kompozytorzy i wykonawcy z Japonii, Korei Południowej i Chin.
Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 14 kwietnia, wieloletni dyrektor festiwalu Jerzy Stankiewicz oraz obecny dyrektor artystyczny Marcel Chyrzyński, przybliżyli ideę tego przedsięwzięcia oraz przedstawili tegoroczny program, którego tematem przewodnim jest muzyka Dalekiego Wschodu. Choć festiwal od lat nosi rangę międzynarodową, to jego główną ideą pozostaje promocja twórczości kompozytorów krakowskich, których nie zabrakło i w tegorocznej edycji.
18 kwietnia odbędzie się koncert Motion Trio, w programie którego znalazły się opracowane na trzy fortepiany przez Janusza Wojtarowicza klasyczne dzieła XX wieku, takie jak „Bukoliki” Witolda Lutosławskiego, „Orawa” Wojciecha Kilara” i „Koncert na fortepian (klawesyn) i orkiestrę smyczkową” Henryka Mikołaja Góreckiego. Ponadto trio zaprezentuje utwory Marty Ptaszyńskiej, Michaela Nymana, Wiaczesława Siemionowa, Krzysztofa Pendereckiego, Jacka Hołubowskiego i Janusza Wojtarowicza.
„Bukoliki” Witolda Lutosławskiego zabrzmią również na koncercie w dniu 20 kwietnia. Tym razem będzie to wersja na dwie altówki. Oprócz tego dzieła usłyszymy również utwory Piotra Mossa, Jarosława Płonki, Krystyny Moszumańskiej-Nazar i Michała Spisaka w wykonaniu Bogusławy Hubisz-Sielskiej, Lecha Bałabana i Jana Bałabana.
Na szczególną uwagę zwraca program koncertu 22 kwietnia, pojawiają się w nim bowiem dwa utwory Franciszka Araszkiewicza, laureata XI Konkursu Kompozytorskiego im. T. Ochlewskiego.
24 kwietnia Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca oraz Bartłomiej Duś (saksofon), Szymon Krzeszowiec (skrzypce) i Tajima Tadashi (shakuhachi) wykonają koncert „Musical Journey” złożony z utworów Macieja Jabłońskiego, Wojciecha Widłaka, Marcela Chyrzyńskiego i Toshio Hosokawy.
Na koncercie finałowym usłyszymy m.in. „Odyseję – I kwartet smyczkowy” Michała Jakuba Papary i utwór „Retoryka niedo-…/Niedo-… retoryka” na kwartet smyczkowy Wojciecha Ziemowita Zycha w wykonaniu Kwartetu Cztery Czwarte.
Oprócz tego organizatorzy zapraszają na szereg koncertów z muzyką Dalekiego Wschodu, prelekcje i projekcje filmowe. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Szczegółowy program festiwalu tutaj.
Najczęściej czytane:
Już 12 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy do Kluboksięgarni UNA w Krakowie na wyjątkowy wieczór muzyczny. Podczas koncertu usłyszymy najnowsze utwory Grzegorza Frankowskiego na kontrabas i fortepian – zarówno w ich oryginalnym brzmieniu, jak i w niepowtarzalnych aranżacjach jazzowych, wzbogaconych o improwizacje.
W czerwcu kompozytorzy współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym prezentują swoje najnowsze dzieła podczas znaczących festiwali oraz ważnych wydarzeń w Polsce i Zagranicą. Prawykonania utworów Jacka Domagały, Tadeusza Wieleckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Mikołaja Piotra Góreckiego zabrzmią w: Poczdamie (Niemcy), Arnhem (Holandia), Katowicach, Warszawie i Gdańsku.
12 miniatur fortepianowych to zbiór utworów Stefana Feliksa Gąsieńca, które estetyką i wyrazem przenoszą do stylów muzycznych minionych epok. Cykl inspirowany jest historią Warszawy przełomu XIX i XX wieku, a każda miniatura to muzyczny obraz miejsc, postaci i atmosfery stolicy.
Kompozytorem miesiąca, którego dorobek i życiorys pragniemy naświetlić w czerwcu, jest Ludomir Różycki (1883–1953). Za sprawą sukcesów na polu muzyki scenicznej uznawany jest za najważniejszego polskiego autora oper po Moniuszce oraz za twórcę polskiego baletu narodowego. Ponadto walnie przyczynił się do rozwoju polskiej muzyki symfonicznej poprzez swe dzieła orkiestrowe. Muzykę Różyckiego chwalono przede wszystkim za bogatą inwencję melodyczną oraz bardzo kunsztowne operowanie brzmieniem aparatu orkiestrowego.
31 maja rozpoczęła się 66. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego – jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych i krótkometrażowych w Europie. Tegoroczna odsłona wydarzenia ponownie łączy świat filmu, muzyki i sztuki, a Polskie Wydawnictwo Muzyczne uczestniczy w festiwalu zarówno jako partner wydarzenia, jak i producent filmu zakwalifikowanego do prestiżowego Konkursu Polskiego.
W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2025, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii INNE (bibliofilskie, mapy, nuty itp.) zdobyła publikacja opracowana przez Agnieszkę Budzińską-Bennett i Marca Lewona – Kodeks Krasińskich. Edycja wykonawcza z esejami i komentarzem krytycznym.
Inspirujące pomysły, kreatywne narzędzia do pracy z dziećmi, solidna dawka wiedzy, przestrzeń do działań twórczych i najpiękniejsza polska muzyka – tak wyglądały warsztaty UMUZYKALNIAJ w Krakowie.
Jeden z najważniejszych polskich kompozytorów, którego muzyka grana jest w najsłynniejszych salach koncertowych i scenach operowych. Rozpoznawalny na całym świecie – w kręgach melomanów, ale również wśród fanów popkultury – jego dzieła pojawiają się w filmach, np. słynnym „Lśnieniu” Stanleya Kubricka. Mowa o Krzysztofie Pendereckim, którego barwne życie i twórczość opisała Dorota Szwarcman w najnowszej książce z serii „Małe Monografie”. Już dziś premiera publikacji wydanej nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Konferencja zorganizowana przez Koło Naukowo-Artystyczne Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbyła się w dniach 12-13 maja 2026 roku. To wydarzenie, które od 2014 roku daje możliwość spotkania się i wymiany myśli dla studentów i badaczy, związanych z teorią muzyki, muzykologią i dyscyplinami pokrewnymi. Motyw przewodni tegorocznej edycji brzmiał: „W muzycznej symbiozie", co - jak zaznaczali organizatorzy - „podkreślało wielość perspektyw, współpracę twórczą oraz dialog pomiędzy różnymi obszarami sztuki i nauki”.
Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu wraz z partnerskimi lokalizacjami stały się przestrzenią eksperymentów artystycznych, spotkań twórców, premier, debat i działań redefiniujących współczesną muzyczność. Organizatorzy, reprezentowani przez Olgę Humeńczuk (dyrektorkę NFM) oraz Pawła Hendricha (dyrektora artystycznego Musica Polonica Nova), zaprosili odbiorców do odkrywania nowych perspektyw słuchowych – od intymnych doświadczeń po widowiskowe formy angażujące całe spektrum zmysłów.