PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Lato z polską muzyką

2015-07-14

W lipcu i sierpniu mają miejsce liczne koncerty i wydarzenia muzyczne, które pozwalają na spędzanie czasu wolnego z najlepszą polską muzyką.  

 

Wszystkie ciekawe koncerty i wydarzenia znajdują się w naszym kalendarium koncertowym, tutaj szczególnie chcieliśmy zwrócić uwagę na kilka cyklicznych spotkań i festiwali muzycznych, na których prezentowany jest dorobek artystyczny polskich twórców.

 

Do 18 lipca trwa Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, na którym usłyszeliśmy m.in. Ukiyo-e Marcela Chyrzyńskiego i Orawę Wojciecha Kilara. Na wielki koncert finałowy szykowane jest Te Deum Wojciecha Kilara.


Podczas festiwalu Muzyka Polska na Żuławach, który rozpoczyna się już 17 lipca, publiczność uraczona zostanie przepięknymi Czterema sonetami miłosnymi Tadeusza Bairda oraz jednym z największych „hitów” tego kompozytora, czyli suitą Colas Breugnon. Ponadto w programie festiwalu znalazła się Serenada na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza, która zabrzmi również 29 sierpnia podczas festiwalu Wawel o zmierzchu w Krakowie.


Festiwal Energa Sopot Classic powstał w 2011 roku, stawiając sobie za cel zaproponowanie odbiorcom kultury wysokiej spotkania z trendami wykonawczymi Polski i Europy. W tym roku na koncercie 5 sierpnia publiczność będzie mogła wysłuchać utworu Przystępuję do Ciebie na mezzosopran i orkiestrę smyczkową Eugeniusza Knapika, który wykonają Urszula Krygier i Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Rodriga Tomilla.


Ci, którzy wybrali odpoczynek w Tatrach, będą mogli w dniach 25 lipca – 2 sierpnia skorzystać z oferty programowej festiwalu XXXVIII Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. Podczas koncertu finałowego zabrzmi wykonywane po raz pierwszy Trio concerto na klarnet, róg, fortepian i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego, a w ciągu festiwalowych dni będzie można posłuchać utworów Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej (Mater Dei), patrona festiwalu Karola Szymanowskiego (Harnasie w wersji na dwa fortepiany), Wojciecha Kilara (Orawa), Mieczysława Karłowicza (Serenada na orkiestrę smyczkową), Witolda Lutosławskiego (Pięć melodii ludowych i Uwertura smyczkowa) i Henryka Mikołaja Góreckiego (Trzy utwory w dawnym stylu).


W dniach 15-31 sierpnia odbywa się festiwal Muzyka w Starym Krakowie, na którym również obecna jest polska muzyka. 25 sierpnia Krakowskie Trio Stroikowe wykona utwory Witolda Lutosławskiego i Antoniego Szałowskiego, 30 sierpnia zaś Zespół Instrumentów Dętych wykona Cassazione per Natale Zbigniewa Bujarskiego.


Odbywający się w dniach 15-29 sierpnia festiwal Chopin i jego Europa pod hasłem „Przed wielkim Konkursem. Od Chopina do Skriabina” to muzyczne odliczanie do XVII Konkursu Chopinowskiego, który zacznie się 1 października. Na koncertach festiwalowych usłyszymy znakomitą polską muzykę XIX wieku. Oprócz dzieł patrona festiwalu Fryderyka Chopina (Koncert fortepianowy e-moll op. 11, Koncert fortepianowy f-moll op. 21 oraz utwory solowe) będą to utwory Henryka Wieniawskiego (II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, Legenda op. 17, Polonez D-dur op. 4), Mieczysława Karłowicza (Symfonia e-moll "Odrodzenie" op. 7), Ignacego Jana Paderewskiego (Sonata skrzypcowa a-moll op. 13, Mazurek a-moll, Krakowiak fantastyczny, Koncert fortepianowy a-moll op. 17), Michała Kleofasa Ogińskiego (Polonez d-moll nr 10, Polonez c-moll nr 6, Polonez d-moll nr 16), Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego (Fantazja na tematy z opery „Don Giovanni” op. 59) i Karola Lipińskiego (Mazurek es-moll).

Najczęściej czytane:

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.

Symfonia na 444 głosy - premiera publikacji 21 czerwca w dzień Święta Muzyki

Muzyka niejedno ma imię – wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale czy wszyscy wiemy jakie to imiona? O tym, dlaczego warto nie tylko słuchać muzyki, ale także o niej myśleć i rozmawiać, przekonuje nas Danuta Gwizdalanka oraz jej współautorzy – 444 głosy z różnych epok, od Pitagorasa przez Bacha, aż do Jimi Hendrixa, Leszka Możdżera i współczesnych blogerów.