Aktualności
Jubileuszowy konkurs PWM na Facebooku
2015-10-01
Z okazji zbliżającego się jubileuszu PWM ogłaszamy konkurs „Jubileuszowe rękoczyny”, skierowany do wszystkich, którzy parają się rękodziełem. Zasady są proste – prosimy o przesłanie na naszym facebookowym fanpage’u zdjęcia wykonanego własnoręcznie przedmiotu lub projektu z logotypem PWM (przedmiot może być np. wydziergany, upieczony, narysowany, wyklejony, wyrzeźbiony, uszyty etc.). Najlepsze prace nagrodzimy biletami na koncert jubileuszowy PWM w Krakowie, książkami i koszulkami.
Co trzeba zrobić?
1. Własnoręcznie przygotowaćprzedmiot z logotypem PWM (wzór do pobrania http://pwm.com.pl/pliki/7/5/1/3056_PWM%20_Logo-krzyweColor.jpg).
2. Zrobić zdjęcie i przesłać je do dnia 13.10. (wraz z oświadczeniem Oświadczam, że przedstawiony projekt/przedmiot wykonałam(-em) samodzielnie i nie narusza on praw autorskich w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2006.90.631 ze zmianami) oraz dóbr osobistych chronionych prawem cywilnym) w prywatnej wiadomości na facebookowym fanpage’u PWM: https://www.facebook.com/PWMEdition
Zdjęcia zostaną umieszczone w galerii zdjęć na facebookowym fanpage’u PWM – wygrają te, które w okresie od 14.10.2015 od godziny 10.00 do 21.10.2015 do godziny 12:00 zdobędą najwięcej polubień od użytkowników serwisu Facebook.
Nagrody:
I miejsce: podwójne zaproszenie na koncert jubileuszowy PWM w Krakowie (4.11.2015), podczas którego będzie miała miejsce światowa premiera ostatniego wielkiego dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego Sanctus Adalbertus, egzemplarz książki „Si, Amore” – wywiadu z Aleksandrą Kurzak przeprowadzonego przez Aleksandra Laskowskiego oraz jubileuszowa koszulka PWM.
II miejsce: egzemplarz książki „Si, Amore” oraz „Górecki. Portret w pamięci” oraz jubileuszowa koszulka PWM.
III miejsce: egzemplarz książki „Górecki. Portret w pamięci” oraz jubileuszowa koszulka PWM.
Przed przystapieniem do Konkursu prosimy o zapoznanie się z regulaminem.
Najczęściej czytane:
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.