PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

III Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

2015-11-12

Już po raz trzeci w Katowicach odbywają się listopadowe muzyczne spotkania, których patronem jest związany ze Śląskiem Henryk Mikołaj Górecki. W tym roku na jednym z koncertów usłyszymy m.in. utwory Mikołaja Góreckiego takie jak orkiestrowy przebój ostatnich lat, czyli "Concerto-Notturno" na skrzypce i orkiestrę smyczkową oraz "Trio Concerto" na klarnet, róg, fortepian i orkiestrę smyczkową.

 

Koncert odbędzie się 21 listopada w Sali Koncertowej Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Śląską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Robert Kabara, którego usłyszymy również w partii skrzypiec. Zagra również Trio Śląskie w składzie: Roman Widaszek (klarnet), Tadeusz Tomaszewski (róg), Joanna Domańska (fortepian). W programie koncertu, obok dwóch utworów Mikołaja Góreckiego, znalazły się również "Trzy utwory w dawnym stylu" na orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego i "Koncert na orkiestrę" Grażyny Bacewicz.

 

Ponadto, w ramach Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego odbędą się trzy inne koncerty – 13 listopada zabrzmi "Ein Deutsches Requiem" op. 45 Johannesa Brahmsa (wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Chór Filharmonii Śląskiej, Michael Zilm – dyrygent, Marta Boberska – sopran, Jarosław Bręk – baryton, Jarosław Wolanin - przygotowanie chóru), zaś 27 listopada usłyszymy "II Koncert fortepianowy c-moll" op. 18 Siergieja Rachmaninowa i "V Symfonię d-moll" op. 47 Dmitrija Szostakowicza (wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Juozas Domarkas – dyrygent, Zbigniew Raubo – fortepian). Z kolei na jedynym z tego cyklu koncercie grudniowym, który odbędzie się 6 grudnia, czyli w dzień urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, zostaną zaprezentowane utwory Johanna Sebastiana Bacha, Claude’a Debussy’ego, Maxa Regera, George’a Gershwina i Hansa Uwe Hielschera.

 

Szczegóły pod tym linkiem.

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.