PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

59. „Warszawska Jesień”

2016-09-05

Organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich Festiwal „Warszawska Jesień” to jedno z najbardziej prestiżowych polskich wydarzeń muzycznych o zasięgu międzynarodowym, poświęcone muzyce współczesnej. Tegoroczna, 59. edycja odbędzie się w dniach 16-24 września.

 

Festiwal zainaugurują „Lasy deszczowe. Koncert na dwa flety i orkiestrę” Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Flecistom Agacie Kielar-Długosz i Łukaszowi Długoszowi towarzyszyć będzie sopranistka Joanna Freszel i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Główną rolę w tym roku odegra jednak opera.


W bogatej festiwalowej ofercie znaleźć można dzieła sceniczne i parasceniczne – od miniopery, przez teatr instrumentalny, aż do najbardziej skomplikowanych w formie i treści utworów multimedialnych. 17 września odbędzie się warszawska premiera „Czarodziejskiej Góry” Pawła Mykietyna – opery powstałej na kanwie słynnej powieści Thomasa Manna. Równie ciekawie zapowiada się „Zagubiona autostrada”, utwór z librettem noblistki Elfriede Jelinek i muzyką jednej z czołowych współczesnych kompozytorek Olgi Neuwirt, multimedialna opera „Aaron S” Sławomira Wojciechowskiego czy mikroopera dla dzieci „Milcząca rybka” Jarosława Siwińskiego, prezentowana w ramach „Małej Warszawskiej Jesieni”. Centralnym punktem festiwalu będą dwie opery Salvatore Sciarrino – „Infinito nero” oraz „Luci mie traditrici”. Oprócz nich usłyszymy też dzieła instrumentalne kompozytora – w finale zostanie wykonany jego utwór „Shadow of Sound”.


W planie tegorocznej edycji uwzględniono wiele dodatkowych, poza koncertowych propozycji, m.in. spotkania z kompozytorami i promocję płyty „Adam Kośmieja: Serocki – Complete works for Solo Piano”, z dziełami jednego z najbardziej cenionych kompozytorów awangardowych XX wieku, Kazimierza Serockiego. Na wydanym przez wytwórnię DUX krążku znalazły się utwory: „Sonata” (1955) – dedykowana Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu z okazji dziesięciolecia działalności, cykl miniatur dla dzieci „Krasnoludki” (1953), „Suity preludiów” (1952) i „A piacere” (1963).


59. Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” zagości w wielu miejscach Warszawy, m.in. w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Fabryce Trzciny, Basenie Artystycznym, Królikarni, Centrum Sztuki Współczesnej, Zachęcie i w Teatrach – Nowym i IMKA.


Szczegółowe informacje dotyczące programu wydarzenia uzyskać można na stronie internetowej „Warszawskiej Jesieni”.

Najczęściej czytane:

Transmisje koncertów on-line w ramach TUTTI.pl

W związku z utrzymującym się brakiem możliwości organizowania wydarzeń z udziałem publiczności informujemy, że do TUTTI.pl można zgłaszać również wykonania w trybie on-line: nie będą one traktowane jako zawieszenie w Internecie, a jak regularny koncert. Dodatkowym bonusem od PWM jest możliwość utrzymania aktywnego linku do takiego koncertu do dwóch tygodni bez dodatkowych opłat.

Witold Szalonek styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W styczniu, mówiąc o sonoryzmie, kierujemy się ku życiu i twórczości Witolda Szalonka. 
 

Grajmy TUTTI muzykę polską w Nowym Roku

Których utworów kompozytorów polskich będziemy słuchać w Nowym Roku najczęściej? Jaki klucz wyboru repertuaru będzie dominował w filharmoniach i zespołach polskich w roku 2021? Będzie to twórczość kobiet-kompozytorek (Grażyny Bacewicz, Elżbiety Sikory, Marty Ptaszyńskiej, Hanny Kulenty), utwory świętujących okrągłą rocznicę urodzin kompozytorów z rocznika 1971 (Pawła Mykietyna, Marcela Chyrzyńskiego, Macieja Zielińskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego, czy może – ze względu na przypadającą w styczniu 100. rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego – utwory tego właśnie kompozytora?

#zksięgarniPWM. Bestsellery 2020

Zbliżamy się do końca 2020 roku, a więc czas na małe podsumowanie! Przez ostatnie kilka miesięcy publikowaliśmy w naszym cyklu #zksięgarniPWM rekomendacje publikacji, które cieszyły się Waszym zainteresowaniem. Chcielibyśmy przypomnieć te, które wpisały się w grono naszych bestsellerów – czyli najlepiej sprzedających się w prawie minionym roku. 

Świąteczna niespodzianka PWM

Na najpiękniejszy w roku czas, na tak wyczekiwane Święta Bożego Narodzenia, wypełnione zapachami wigilijnych potraw, blaskiem przystrojonych choinek i melodiami ukochanych kolęd, przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę. W aplikacji con.sol.la zamieściliśmy wybór najpiękniejszych kolęd w opracowaniu na zespół jazzowy. Serdecznie zachęcamy do kolędowania na jazzowo.

2020 w PWM: rok nowych możliwości i odkrytych potencjałów

Rok 2020 był dla kultury czasem zmian i nieoczekiwanych wyzwań, które przyniosła nowa rzeczywistość. Kultura nie odeszła jednak w zapomnienie dzięki działalności artystów, instytucji i stowarzyszeń pragnących wykorzystywać nowe możliwości kontaktu z odbiorcami. Przez cały rok Polskie Wydawnictwo Muzyczne nie tylko kontynuowało zaplanowane działania wydawnicze, ale też docierało z polską muzyką do wszystkich spragnionych kultury, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi w projektach skierowanych do różnych odbiorców – i tych najmłodszych, i trochę starszych, muzyków profesjonalnych i aspirujących artystów, w Polsce i na świecie. 
 

Funkcjonowanie Księgarni Firmowej w okresie świątecznym

Szanowni Klienci,
Księgarnia Firmowa w Krakowie przy al. Krasińskiego 11 a będzie zamknięta w dniu 24.12.2020.

Polska Wirutalna Orkiestra Dęta zagra po raz trzeci!

Muzyka może z powodzeniem istnieć w sieci i łączyć artystów z całego świata. Jednym z cyfrowych projektów, w które w 2020 roku zaangażowało się Polskie Wydawnictwo Muzyczne, jest Polska Wirtualna Orkiestra Dęta. Zapraszamy do udziału w trzeciej odsłonie projektu – tym razem wspólnie wykonanym utworem będzie Dzień jeden w roku Seweryna Krajewskiego i Krzysztofa Dzikowskiego.
 

Rozdział 12. Mamy pewien projekt…

Dotarliśmy do końca jubileuszowego dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego roku 2020. Był to rok dziwny, choć wymagający od nas wszystkich nie mniej pracy i wysiłku niż lata poprzednie. I chociaż nie tak wyobrażaliśmy sobie tegoroczny sezon artystyczny i koncertowy, to nie zwolniliśmy tempa i pracowaliśmy na pełnych obrotach, tworząc i drukując kolejne publikacje, a także pracując w ramach projektów. A w tych dużo się działo! W ostatnim, 12 rozdziale naszego tegorocznego kalendarza, opowiadamy właśnie o projektach realizowanych przez naszą oficynę!

Realizacja zamówień przez dział handlowy

Szanowni Klienci,
Informujemy, że wszystkie zamówienia, które przyjdą od Państwa do 22.12 zostaną zrealizowane do końca 2020 roku.
Nie możemy zagwarantować wysyłki zamówień, które do nas dotrą po 22.12. Zamówienia złożone po tym terminie będą zrealizowane po inwentaryzacji, czyli po 14.01.2021 r.