PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Dzień Edukacji Muzycznej – Kraków 2016

2016-09-12

Tegoroczna edycja organizowanego przez PWM Dnia Edukacji Muzycznej odbędzie się 19 października, tym razem w rodzinnym mieście wydawnictwa – Krakowie, w gościnnych progach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza.

 

Dzień Edukacji Muzycznej to wydarzenie cykliczne o charakterze edukacyjnym i zasięgu ogólnopolskim, przeznaczone dla nauczycieli szkół muzycznych wszystkich stopni oraz dyrygentów orkiestr i chórów szkolnych. Ma na celu prezentację nowatorskich metod nauczania, nowych publikacji nutowych oraz wymianę doświadczeń pedagogicznych.

 

Program DEM ujęty został w moduły, na które składają się lekcje pokazowe i wykłady dotyczące różnych instrumentów (fortepian, skrzypce, wiolonczela, kontrabas, klarnet, flet, saksofon), spotkania z autorami oraz warsztaty dla dyrygentów chóralnych.

 

Tak, jak to było w przypadku poprzednich edycji, do udziału w DEM w roli mentorów zaproszeni zostali najlepsi polscy pedagodzy muzyczni, wśród nich m.in. ceniony polski kontrabasista, Grzegorz Frankowski. Muzyk jest autorem publikacji „Szkoła na kontrabas”, w której prezentuje pionierską metodę nauczania gry na kontrabasie. Zajęcia poprowadzą też inni autorzy bestsellerowych edukacyjnych pozycji: Paweł Wójtowicz („Miniatury" na skrzypce i fortepian), Ewa Iwan („Ładnie gram na skrzypcach”), Dorota Obijalska („Skrzypiące nutki” na skrzypce i fortepian) i Ryszard Kusek („Etiudowe oczko. Opowieści na kontrabas solo”, „W dawnym stylu” na kontrabas (wiolonczelę) i fortepian). Na uwagę zasługuje także premiera polskiego wydania szkoły na saksofon pt. „Zagrajmy na saksofonie” J.M. Londeix, którą zaprezentuje znana saksofonistka Alina Mleczko.

 

Lekcje pokazowe z udziałem swoich uczniów poprowadzą pedagodzy z ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie, m.in. dr Katarzyna Marczak (klarnet), Jolanta Trzos-Frankowska (flet), Elżbieta Bień (fortepian), Lilianna Adamska (skrzypce), Piotr Machnik (fortepian), Izabela Grzybek (fortepian), Marta Nagawiecka (wiolonczela) oraz Małgorzata Pietruszka i Leszek Dzierżęga (kameralistyka). Patron szkoły – Mieczysław Karłowicz będzie także bohaterem lekcji pokazowej z historii muzyki, którą przygotuje dr Dorota Susuł.

 

Ponadto swoją wiedzą podzielą się wykładowcy najlepszych polskich uczelni muzycznych: prof. dr hab. Sławomir Tomasik z warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, dr hab., prof. AM Roman Widaszek z Akademii Muzycznej w Katowicach, dr hab., prof. AM Wojciech Olszewski z Akademii Muzycznej w Poznaniu, dr Agnieszka Kopińska z Instytutu Muzyki w Cieszynie oraz dr Wiesław Suruło z Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Program tegorocznej edycji wzbogacony został o warsztaty przeznaczone dla dyrygentów dziecięcych i młodzieżowych chórów szkolnych i chórmistrzów, które poprowadzą prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska oraz dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny. O muzyce polskiej w repertuarze orkiestr szkolnych opowie dyrygent orkiestry ZPSM im. M. Karłowicza dr hab. Tomasz Chmiel, który poprowadzi także koncert wieńczący Dzień Edukacji Muzycznej.

Podczas Dnia Edukacji Muzycznej odbędzie się także kiermasz publikacji PWM. Nuty pedagogiczne i podręczniki dostępne będą w atrakcyjnych cenach.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy potwierdzić swoją obecność drogą elektroniczną. Zapisy przyjmowane są do 10 października 2016 roku. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowy program dostępne są na stronie internetowej DEM.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku, gdzie na bieżąco będzie można śledzić wszystkie informacje z nim związane.

Zapraszamy!

Najczęściej czytane:

Odszedł ostatni z Wielkich. W wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki

Wybitny kompozytor, genialny twórca, wielka postać, ikona, autorytet. To nie są puste słowa, kurtuazja i w obliczu śmierci artysty zwyczajowo powtarzane zwroty. Odszedł ostatni z Wielkich.

Biblioteka Orkiestr Dętych – nowa seria nutowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Orkiestry dęte to w Polsce grupa dynamicznie się rozwijająca. Obecnie w naszym kraju działa ponad 2000 zespołów, które nie tylko uczestniczą w życiu lokalnych społeczności, ale też biorą udział w krajowych i międzynarodowych konkursach. Naprzeciw potrzebom tej niezwykle aktywnej grupie muzyków wychodzi Polskie Wydawnictwo Muzyczne z najnowszą serią nutową Biblioteka Orkiestr Dętych udowadniając, że czas spędzony w domu można wykorzystać na wspólne muzykowanie. Zapraszamy do współtworzenia Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej.
 

Wirtualne kształcenie słuchu z mYear i PWM!

Już w nadchodzącą sobotę, 28 marca, o godz. 11 na stronie Festiwalu Wyobraźni Muzycznej mała przygoda z mYear i Polskim Wydawnictwem Muzycznym: oryginalne kształcenie słuchu bez wychodzenia z domu! Dla wszystkich i bez rejestracji.

TUTTI.pl w obliczu restrykcji związanych z epidemią

Szanowni Państwo,

ze względu na epidemię koronawirusa COVID-19 odwoływane są wydarzenia kulturalne w kraju, w tym również koncerty, które otrzymały dofinansowanie w ramach projektu TUTTI.pl. Mamy nadzieję, że większość z nich uda się przełożyć na lepsze – oby nieodległe – czasy.
 

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – premiera rejestracji koncertów na kanale YouTube PWM

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do filharmonii bez wychodzenia z domu. W ramach akcji #zostańwdomu na kanale YouTube PWM wszyscy tęskniący do muzycznych wrażeń będą mogli bezpłatnie obejrzeć premierowo udostępnione rejestracje koncertów zrealizowanych w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Każdy koncert rozpoczyna napisana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fanfara dla Niepodległej Krzysztofa Pendereckiego.
 

#zostańwdomu i spędź czas z Polskim Wydawnictwem Muzycznym

Odpoczynek przy dźwiękach z nowej płyty? Relaks z ciekawą książką? A może wspólne czytanie lub oglądanie bajek z dziećmi? Chwile spędzone w domu mogą być świetną okazją do nadrobienia kulturalnych zaległości i rozwój zainteresowań. Na najbliższy czas Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało szereg aktywności dla małych i dużych, bez wychodzenia z domu.

Już od dziś „Twarze Wotana” także w wersji cyfrowej!

Wspaniały głos, talent aktorski i wielkie wyczucie ducha oper Richarda Wagnera. Śpiewak operowy o międzynarodowej sławie, Tomasz Konieczny, otwarcie rozmawia ze znawcą operowej materii, Jackiem Marczyńskim. 

Komunikat

Szanowni Państwo,
w trosce o bezpieczeństwo wszystkich klientów i pracowników Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zdecydowaliśmy, że nasza księgarnia firmowa od dziś będzie pracowała wyłącznie w trybie on-line.

Komunikat

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,

w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-COV-2, zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrekcja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego podjęła decyzję o wdrożeniu nowych zasad funkcjonowania PWM. Informujemy, że mając na uwadze bezpieczeństwo naszych pracowników, współpracowników oraz klientów, od dziś, tj. 13 marca br. częściowo pracujemy w trybie zdalnym.
 

„Jesteś twórcą – masz prawo”, komunikat organizacyjny

Trwa ogólnopolska kampania edukacyjna „Jesteś twórcą – masz prawo”, promująca kreatywność dzieci, pobudzająca wyobraźnię i ucząca wrażliwości na twórczość innych. Jednym z głównych elementów przedsięwzięcia jest konkurs „Bierzmy się do dzieła!”, skierowany do najmłodszych twórców. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie wydarzeniem, termin nadsyłania zgłoszeń zostaje przesunięty, dając uczestnikom więcej czasu na przygotowanie wyjątkowych prac.