PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

CAŁA POLSKA GRA KARŁOWICZA!

2016-11-17

11 grudnia przypada 140. rocznica urodzin Mieczysława Karłowicza. Ta okrągła data stała się jednym z impulsów dla akcji CAŁA POLSKA GRA KARŁOWICZA.

Owocem projektu będzie kilkanaście koncertów z muzyką Mieczysława Karłowicza, które odbędą się w grudniu na terenie całego kraju.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom, które zechciały wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym świętować urodziny kompozytora!

 

 

Poniżej przedstawiamy harmonogram koncertów 'karłowiczowskich' (bez wyszczególnienia utworów innych kompozytorów):

 

2 grudnia

 

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie:

Stanisław i Anna Oświecimowie

Smutna opowieść

Pieśni (w opracowaniu N. Kołodziejczyka na sopran i big band)

 

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera:

Koncert skrzypcowy A-dur

 

Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki:

Bianca da Molena

 

Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie:

Smutna opowieść

Epizod na maskaradzie

Rapsodia litewska

Stanisław i Anna Oświecimowie

 

3 grudnia

 

Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie:

Powracające fale

Odwieczne pieśni

Koncert skrzypcowy A-dur

 

4 grudnia

 

Tarnowska Orkiestra Kameralna (Lusławice):

Serenada op. 2

 

9 grudnia

 

Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego:

Odwieczne pieśni

 

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera:

Serenada op. 2

Stanisław i Anna Oświecimowie

 

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina:

Bianca da Molena

Koncert skrzypcowy A-dur

 

Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda:

Koncert skrzypcowy A-dur

 

11 grudnia

 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus (Warszawa, Zamek królewski):

Serenada op. 2

 

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego:

Serenada op. 2

 

16, 17 grudnia

 

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie:

Powracające fale

 

 

Szczegóły koncertów dostępne są na stronach internetowych poszczególnych instytucji.

Życzymy wielu artystycznych wrażeń!

Najczęściej czytane:

#Powtórkazmuzyki 5. Spektralizm

„Muzyka jest między innymi stawaniem się dźwięków i ta sprawa dotyczy mnie odkąd jestem kompozytorem. Skąd pochodzi dźwięk? Dokąd zmierza? Jaka jest jego droga wśród wielu dróg? Jakie meandry? Jaki kierunek obiera tu czy tam? […] Pojmowanie i miara różnicy w każdej danej chwili staje się prawdziwym materiałem kompozycji muzycznej. Co się dzieje między dźwiękiem A i dźwiękiem B? To, co najważniejsze. […] To ten potwór, którego dzięki cierpliwości, intuicji i naiwności (bojąc się go trochę) oswajają muzycy.” – tak o muzyce spektralnej mówił jeden z jej pionierów, francuski kompozytor Gérard Grisey.
 

„ahat-ilī – siostra bogów” Alka Nowaka koncertowo podczas Katowice Kultura Natura

Katowice Kultura Natura, jeden z flagowych katowickich festiwali muzyki klasycznej, już po raz szósty zgromadzi w sali NOSPR znakomitych artystów z całego świata. Temat przewodni tegorocznej edycji to „Tęsknota i pragnienie”. Jednym z festiwalowych wydarzeń będzie koncertowe wykonanie opery ahat-ilī – siostra bogów Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk. To wyjątkowe wydarzenie, zwłaszcza że płyta z premierową rejestracją opery, wydana przez ANAKLASIS, ubiega się o zwycięstwo w tegorocznej edycji Fryderyków. 
 

PWM partnerem II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika

W dniach 4–6 czerwca 2021 roku odbędzie się II Ogólnopolski Konkurs Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika dla uczniów szkół muzycznych I stopnia. Partnerem oraz fundatorem nagrody specjalnej w konkursie organizowanym przez Szkołę Muzyczną I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Paweł Hendrich i Krzysztof Wołek: majowe prawykonania na festiwalu KODY

Od początku Festiwalowi Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY przyświeca idea nawiązywania do rozmaitych zjawisk kulturowych oraz poszukiwania podobieństw i relacji między nimi. Tegoroczna edycja z hasłem „Przywoływanie” zajmie się refleksjami, a także inspiracjami pomiędzy formami muzyki dawnej i nowej. W programie 13. edycji lubelskiego festiwalu znalazły się utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Dzięki transmisjom koncertów każdy będzie mógł wysłuchać najnowszych dzieł Pawła Hendricha i Krzysztofa Wołka.
 

Małe Monografie wielkich ludzi w sprzedaży od 19 maja

Małe Monografie to wielobarwna seria o znanych i lubianych kompozytorach polskich i zagranicznych różnych epok. Książki pióra wybitnych muzykologów to lektura obowiązkowa nie tylko dla melomanów, miłośników kultury, uczniów i studentów, to seria dla wszystkich! 
 

GREAT ENCOUNTERS na 75. urodziny PWM

Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski i Ignacy Jan Paderewski wykonali w polskiej muzyce tę samą pracę, która w słowie dokonała się za sprawą trzech wieszczy romantyzmu oraz tytanów pozytywistycznej prozy. Ich utwory nie tylko imponują pięknem formy i wzruszają ładunkiem emocji, ale są też niestarzejącą się inspiracją dla współczesnych twórców. Przechowują dźwiękowy idiom polskości do którego chcąc nie chcąc, hołdem lub buntem, odnoszą się kolejne pokolenia artystów i melomanów, w przypadku GREAT ENCOUNTERS – najwybitniejsi przedstawiciele polskiej muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Marcin Stańczyk majowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W maju rozpracowujemy spektralizm. Zwracamy się także ku postaci i twórczości Marcina Stańczyka. 
 

Witaj, majowa jutrzenko!

Witaj, majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie.

Uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie.

Witaj maj, trzeci maj, u Polaków błogi raj.

 

 

Kazimierz Kord – RIP

29 kwietnia zmarł Kazimierz Kord – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Muzyczną drogę rozpoczynał w Krakowie w Miejskim Teatrze Muzycznym, później szefował Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, by następnie na blisko ćwierć wieku związać się z Filharmonią Narodową.