PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

O tajnikach saksofonu - nowy numer "Scali"

2017-01-20

Przełomowy wynalazek Adolphe’a Saxa z 1846 roku, dziś nierozerwalnie związany z jazzem i muzyką popularną, doskonale sprawdza się także w muzyce klasycznej. Saksofon, bo o nim mowa, to również bohater najnowszej "Scali" - edukacyjnego magazynu muzycznego PWM.
 

Jak napisał Wiesław Myśliwski w jednej ze swoich powieści „saksofon ma tyle tajemnic co człowiek”. W nowym numerze "Scali" staramy się tajemnice tego instrumentu odkrywać, prezentując Państwu teksty wybitnych muzyków, pedagogów, historyków muzyki, kompozytorów, którzy dzielą się swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem.
 

W numerze znalazły się publikacje omawiające historię i budowę instrumentu, wskazówki metodyczne dotyczące początkowych etapów gry, artykuły poświęcone zapoznawaniu uczniów z  muzyką współczesną oraz roli muzykowania zespołowego w kształceniu. Tradycyjnie częścią "Scali" są wywiady z artystami. O swojej przygodzie z saksofonem i możliwościach tego instrumentu   opowiada   Alina   Mleczko  –  wybitna   polska   instrumentalistka,   kameralistka  i   pedagog,   natomiast   w   rozmowie   z   Ignacym   Stojkiem   -   pedagogiem,   saksofonistą  i kolekcjonerem przeczytać możemy m.in. o  unikatowych egzemplarzach tego instrumentu pochodzących jeszcze z połowy XIX wieku. Ponadto w numerze znajdą Państwo recenzje publikacji nutowych i podręczników dokonane okiem pedagogów oraz przegląd literatury muzycznej na ten instrument.

 

 
Nasz magazyn kierujemy do uczniów, nauczycieli, muzyków a także wszystkich miłośników saksofonowych brzmień.

Zachęcamy do lektury!

Nowy numer dostępny jest TUTAJ.

Najczęściej czytane:

PWM na Warszawskich Targach Książki

Już w najbliższy czwartek po raz kolejny spotkamy się na wielkim święcie literatury – Warszawskich Targach Książki!

Tomasz Konieczny Preludium premierowe: Moniuszki Śpiewnik Symfoniczny

Po sukcesie w Metropolitan Opera, 6 czerwca, Tomasz Konieczny wystąpi na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, wykonując najsłynniejsze pieśni Moniuszki w wersji symfonicznej. To jedyny koncert w Roku Moniuszki z takim programem!

Niezwykłe warsztaty dla niezwykłych dzieci

Po raz pierwszy w historii Polskie Wydawnictwo Muzyczne organizuje warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Mając na uwadze chęć wyjścia naprzeciw potrzebom dzieci posiadających specjalne potrzeby edukacyjne, PWM organizuje warsztaty muzyczne w oparciu o twórczość i postać Stanisława Moniuszki. 

Nowy kwartet Eugeniusza Knapika dla Kwartetu Śląskiego

25 maja, podczas koncertu na jubileusz 40-lecia działalności Kwartetu Śląskiego, zostanie wykonany napisany specjalnie na tę okazję i dedykowany zespołowi II Kwartet smyczkowy Eugeniusza Knapika.

Scoring4Polish Directors pod patronatem PWM za nami!

W repertuarze wczorajszego koncertu znalazły się utwory polskich kompozytorów, a wśród nich m.in. utwory Wojciecha Kilara, które znajdują się w katalogu Polskiego Wydawenictwa Muzycznego.

„Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” – majówka w NOSPR


Portrety polskich kompozytorów w obiektywie Bartka Barczyka można zobaczyć w kolejnej z 11 lokalizacji. Tym razem czas na NOSPR, gdzie fotografie eksponowane będą do końca maja. 

PWM partnerem 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Trzy, dwa, jeden… AKCJA! 12. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie rusza pełną parą. Przed nami niesamowite emocje, wzruszenia i występy światowej klasy gwiazd muzyki – nie tylko filmowej. Nie zabraknie również działań Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które w tym roku zostało partnerem tego święta muzyki. 

Andrzej Ojczenasz zwycięzcą 5. Konkursu im. Krzysztofa Pendereckiego

5. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego odbył się w ramach 9.NDI Sopot Classic.
 

Utwór Sławomira Kupczaka jedną z polskich propozycji na 66. Trybunę Kompozytorów

Polskie Radio podało propozycje utworów na 66. Międzynarodową Trybunę Kompozytorów (International Rostrum of Composers). Jedną z nich jest utwór kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, Sławomira Kupczaka.

10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki zakończony

Znamy laureatów 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Wygrała Maria Motolygina z Rosji. Nagrodę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego za najpiękniejsze wykonanie pieśni polskiej XX/XXI wieku otrzymała Alina Adamski.