PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Odszedł Janusz Wysocki

2017-01-28

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 27 stycznia 2017 roku zmarł Janusz Wysocki – wybitny grafik, malarz i rysownik, wieloletni pracownik i współpracownik Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 

 

Janusz Wysocki, urodzony 10 listopada 1937 roku we Lwowie, był związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym przez kilkadziesiąt lat – przez blisko dwie dekady jako naczelny grafik, a następnie przez wiele lat, aż do ostatnich miesięcy, jako grafik współpracujący.


Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych, uzyskując w roku 1963 dwa dyplomy: Pracowni Miedziorytu oraz Pracowni Plakatu.


Od 1975 do 1993 roku artysta był naczelnym grafikiem Wydawnictwa. Stworzył w tym czasie oryginalną linię graficzną publikacji PWM. Zaprojektował okładki do wielotomowych edycji, m.in. do Encyklopedii Muzycznej PWM, Dzieł Mieczysława Karłowicza, serii nutowej «Musica Viva», serii książkowych «Compendium Musicum», «Instrumenty od A do Z» i «Syntezy» oraz do setek pojedynczych publikacji nutowych, książkowych, śpiewników, podręczników.


Jego projekty cechowała dbałość o spójność treści i formy oraz powściągliwość i elegancja. Przez lata styl okładek Janusza Wysockiego był znakiem rozpoznawczym naszej Oficyny. Jego prace znalazły się w zbiorze Tysiąc polskich okładek (Warszawa 2011) prezentującym najciekawsze polskie okładki książkowe XX wieku.


Jednocześnie w latach 1976-1989 prowadził własną pracownię – autorską galerię grafiki w Kramach Dominikańskich w Krakowie. Zajmował się także malarstwem i rysunkiem. Prace artysty prezentowane były m.in. w krakowskiej galerii ZPAP Pryzmat w grudniu 2008 roku.
Ogromny dorobek Janusza Wysockiego stanowi ponadczasowy wkład w historię i dzisiejszy obraz naszej Oficyny. Jest zarazem trwałym elementem oraz wartością polskiej kultury.

Janusz Wysocki pozostanie na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 2 lutego 2017 roku o godz. 10.20 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Najczęściej czytane:

PWM na Warszawskich Targach Książki

Już w najbliższy czwartek po raz kolejny spotkamy się na wielkim święcie literatury – Warszawskich Targach Książki!

Tomasz Konieczny Preludium premierowe: Moniuszki Śpiewnik Symfoniczny

Po sukcesie w Metropolitan Opera, 6 czerwca, Tomasz Konieczny wystąpi na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, wykonując najsłynniejsze pieśni Moniuszki w wersji symfonicznej. To jedyny koncert w Roku Moniuszki z takim programem!

Niezwykłe warsztaty dla niezwykłych dzieci

Po raz pierwszy w historii Polskie Wydawnictwo Muzyczne organizuje warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Mając na uwadze chęć wyjścia naprzeciw potrzebom dzieci posiadających specjalne potrzeby edukacyjne, PWM organizuje warsztaty muzyczne w oparciu o twórczość i postać Stanisława Moniuszki. 

Nowy kwartet Eugeniusza Knapika dla Kwartetu Śląskiego

25 maja, podczas koncertu na jubileusz 40-lecia działalności Kwartetu Śląskiego, zostanie wykonany napisany specjalnie na tę okazję i dedykowany zespołowi II Kwartet smyczkowy Eugeniusza Knapika.

Scoring4Polish Directors pod patronatem PWM za nami!

W repertuarze wczorajszego koncertu znalazły się utwory polskich kompozytorów, a wśród nich m.in. utwory Wojciecha Kilara, które znajdują się w katalogu Polskiego Wydawenictwa Muzycznego.

„Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” – majówka w NOSPR


Portrety polskich kompozytorów w obiektywie Bartka Barczyka można zobaczyć w kolejnej z 11 lokalizacji. Tym razem czas na NOSPR, gdzie fotografie eksponowane będą do końca maja. 

PWM partnerem 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Trzy, dwa, jeden… AKCJA! 12. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie rusza pełną parą. Przed nami niesamowite emocje, wzruszenia i występy światowej klasy gwiazd muzyki – nie tylko filmowej. Nie zabraknie również działań Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które w tym roku zostało partnerem tego święta muzyki. 

Andrzej Ojczenasz zwycięzcą 5. Konkursu im. Krzysztofa Pendereckiego

5. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego odbył się w ramach 9.NDI Sopot Classic.
 

Utwór Sławomira Kupczaka jedną z polskich propozycji na 66. Trybunę Kompozytorów

Polskie Radio podało propozycje utworów na 66. Międzynarodową Trybunę Kompozytorów (International Rostrum of Composers). Jedną z nich jest utwór kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, Sławomira Kupczaka.

10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki zakończony

Znamy laureatów 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Wygrała Maria Motolygina z Rosji. Nagrodę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego za najpiękniejsze wykonanie pieśni polskiej XX/XXI wieku otrzymała Alina Adamski.