PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Odszedł Janusz Wysocki

2017-01-28

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 27 stycznia 2017 roku zmarł Janusz Wysocki – wybitny grafik, malarz i rysownik, wieloletni pracownik i współpracownik Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 

 

Janusz Wysocki, urodzony 10 listopada 1937 roku we Lwowie, był związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym przez kilkadziesiąt lat – przez blisko dwie dekady jako naczelny grafik, a następnie przez wiele lat, aż do ostatnich miesięcy, jako grafik współpracujący.


Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych, uzyskując w roku 1963 dwa dyplomy: Pracowni Miedziorytu oraz Pracowni Plakatu.


Od 1975 do 1993 roku artysta był naczelnym grafikiem Wydawnictwa. Stworzył w tym czasie oryginalną linię graficzną publikacji PWM. Zaprojektował okładki do wielotomowych edycji, m.in. do Encyklopedii Muzycznej PWM, Dzieł Mieczysława Karłowicza, serii nutowej «Musica Viva», serii książkowych «Compendium Musicum», «Instrumenty od A do Z» i «Syntezy» oraz do setek pojedynczych publikacji nutowych, książkowych, śpiewników, podręczników.


Jego projekty cechowała dbałość o spójność treści i formy oraz powściągliwość i elegancja. Przez lata styl okładek Janusza Wysockiego był znakiem rozpoznawczym naszej Oficyny. Jego prace znalazły się w zbiorze Tysiąc polskich okładek (Warszawa 2011) prezentującym najciekawsze polskie okładki książkowe XX wieku.


Jednocześnie w latach 1976-1989 prowadził własną pracownię – autorską galerię grafiki w Kramach Dominikańskich w Krakowie. Zajmował się także malarstwem i rysunkiem. Prace artysty prezentowane były m.in. w krakowskiej galerii ZPAP Pryzmat w grudniu 2008 roku.
Ogromny dorobek Janusza Wysockiego stanowi ponadczasowy wkład w historię i dzisiejszy obraz naszej Oficyny. Jest zarazem trwałym elementem oraz wartością polskiej kultury.

Janusz Wysocki pozostanie na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 2 lutego 2017 roku o godz. 10.20 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Najczęściej czytane:

Stypendia projektu composer.pl przyznane!

Agata Zubel i Michał Moc – fundatorzy stypendiów kompozytorskich na Islandii ogłosili nazwiska dwóch pierwszych beneficjentów programu composer.pl. Pierwszymi rezydentami projektu będą Kamil Kruk oraz Andrzej Ojczenasz. Serdecznie gratulujemy!

Józef Świder sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Józef Świder – ceniony pedagog, kompozytor i pianista – to kolejny Artysta, który w sierpniu dołącza do grona naszych KOMPOZYTORÓW MIESIĄCA!

Podsumowanie drugiego sezonu TUTTI.pl

Koncertem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, podczas którego zabrzmią utwory Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara i Pawła Łukaszewskiego, zamykamy dzisiaj drugi sezon TUTTI.pl – programu promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

To był niezwykle ciekawy sezon, podczas którego ponadtrzystukrotnie wykonywane były utwory z oznaczeniem TUTTI.pl. Były to wykonania koncertowe, przedstawienia sceniczne, rejestracje płytowe i radiowe oraz streamingi i wykonania udostępniane przez internet.

Dariusz Przybylski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Dariusz Przybylski – kompozytor, organista, nauczyciel. Od lat realizuje siebie w tych trzech obszarach. Polskie Wydawnictwo Muzyczne z radością towarzyszy kompozytorowi w jego drodze twórczej. Katalog PWM konsekwentnie powiększa się o kolejne utwory Dariusza Przybylskiego.

Odszedł Bogusław Schaeffer

1 lipca 2019 roku odszedł Bogusław Schaeffer – „awangardysta awangardy”, ikona eksperymentów muzycznych i teatralnych. Jedna z najbardziej oryginalnych postaci polskiego życia muzycznego. 

Warsztaty arteterapeutyczne dla niezwykłych uczestników

Za nami wyjątkowe warsztaty dla niezwykłych podopiecznych. Blisko 100 dzieci wzięło udział w zorganizowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne warsztatach arteterapeutycznych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Łącznie zrealizowano 20 godzin zajęć.

Prawykonanie „Missa” na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Mikołaja Góreckiego

W najbliższą niedzielę, 30 czerwca w ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej zabrzmi nowy, niewykonywany jeszcze utwór Mikołaja Góreckiego – Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę. Dzisiaj zdradzamy pierwsze o nim informacje.

Za nami recital Tomasza Koniecznego i premiera „Twarzy Wotana”

18 czerwca w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbył się recital Tomasza Koniecznego połączony z oficjalną premierą wywiadu-rzeki „Twarze Wotana”, jaki przeprowadził ze śpiewakiem Jacek Marczyński.

„Perpetuum stabile” Pawła Mykietyna – prawykonanie 16 czerwca w Hanowerze

Paweł Mykietyn przyzwyczaił ostatnio swoich melomanów do prawykonań utworów orkiestrowych. Tylko w bieżącym roku poznaliśmy dwa nowe koncerty kompozytora: skrzypcowy i wiolonczelowy. W najbliższą niedzielę, 16 czerwca w Hanowerze zostanie wykonany nowy, tym razem kameralny utwór Pawła Mykietyna: Perpetuum stabile na kwartet fortepianowy. Utwór wykona Flex Ensemble w składzie: Kana Sugimura (vn), Anna Szulc-Kapała (vla), Martha Bijlsma (vc), Johannes Nies (pf).