PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Kontynuacja Roku Nowowiejskiego

2017-02-20

W związku z przypadającą na rok 2017 - 140. rocznicą urodzin twórcy „Roty”, działania artystyczne, naukowe i popularyzatorskie zainicjowane w roku 2016, ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Nowowiejskiego, będą kontynuowane.

 

Zbieg rocznic - 140. urodzin (7 lutego) i 70. śmierci (18 stycznia) - na przestrzeni tych dwóch lat są szczególną okazją do podjęcia szeregu działań związanych z promocją twórczości i życia Nowowiejskiego.

24 kwietnia 2016 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zapoczątkowało przedsięwzięcie wydawnicze, obejmujące edycję źródłowo-krytyczną dzieł autora „Roty”. Powołany został Komitet Naukowo-Redakcyjny edycji Dzieł Feliksa Nowowiejskiego. W jego skład weszli wybitni znawcy twórczości kompozytora, muzykologowie oraz artyści wykonawcy: prof. dr hab. Elżbieta Karolak, prof. dr hab. Janusz Stanecki, dr hab. Piotr Sułkowski i dr hab., prof. UAM Marcin Gmys, który został redaktorem serii.
Zakres prac Komitetu obejmie zarówno analizę źródeł i redakcję naukową instrumentalnych dzieł solowych i kameralnych, pieśni i utworów chóralnych, wielkich form instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych, jak i wydanie opus Feliksa Nowowiejskiego drukiem. Planowane są także publikacje o charakterze naukowym i popularyzatorskim.
Pierwsze rezultaty działalności Komitetu planowane są na jesień 2017 roku (między innymi „Śmierć Ellenai”, „Legenda Bałtyku”, pieśni chóralne i solowe oraz monografię twórczości autorstwa Marcina Gmysa i specjalną książkę dla dzieci). Dotychczas drukiem ukazało się zaledwie kilkadziesiąt kompozycji, a spuścizna Nowowiejskiego liczy ponad 700 tytułów.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło specjalny program dotacyjny „Nowowiejski 2017”, którego celem jest uhonorowanie postaci Feliksa Nowowiejskiego jako kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga i organizatora życia muzycznego w Polsce, a także ukazanie – na przykładzie biografii kompozytora – złożonego procesu zmian politycznych, historycznych i kulturowych, jakim podlegała Polska na przełomie XIX i XX wieku.

8 lutego do sprzedaży trafiło nagranie „Quo vadis” Nowowiejskiego na CD (wyd. DUX) z udziałem wyśmienitych wykonawców: Aleksandrą Kurzak, Rafałem Siwkiem, Arturem Rucińskim, Górecki Chamber Choir i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Nowowiejskiego w Olsztynie pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego przy wsparciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Instytutu Muzyki i Tańca. Album został nominowany do nagrody Fryderyk 2017 w dwóch kategoriach muzyki poważnej.

Na 2017 zaplanowano także edycję nowych nagrań utworów Nowowiejskiego, dokonanych m. in. przez Akademię Muzyczną im. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Towarzystwo im. Nowowiejskiego planuje utworzenie nowej strony poświęconej swemu patronowi.

 

Zaplanowano także wiele wspaniałych koncertów i spektakli - więcej informacji na stronie: www.nowowiejski2017.pl.

Najczęściej czytane:

Polska muzyka w Azji

Październik w Polskim Wydawnictwie Muzycznym łączy się z obecnością polskiej muzyki w Azji. Wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina PWM obecne było na Music China, największych targach muzycznych w Azji. Odbywające się w Szanghaju targi w tym roku trwały od 10 do 13 października.

Książka „Podróż zimowa. Anatomia obsesji” Iana Bostridge’a już w sprzedaży!

Ileż razy prezentowaliśmy ten cykl latem – myśleliśmy sobie – i jak dziwne, wręcz niestosowne się to czasem wydaje! Jest również coś dziwnego w tym, że wykonujemy te pieśni w ciepłej sali; że nie czujemy nigdy zimna ani nie żyjemy w ciszy zaśnieżonego krajobrazu. Jak często publiczność naprawdę go sobie wyobraża? Czy powinien być to składnik przepisu na wykonanie?

Poczuj zimę już tej jesieni! 

Śpiewaj z nami! MONIUSZKO dla wszystkich!

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – koncert zamykający oficjalne obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie! Ponad 400 niezwykle zaangażowanych wykonawców, niesztampowy scenariusz koncertu z projekcjami multimedialnymi i – przede wszystkim – atrakcyjny repertuar, na który złożą się najbardziej popularne utwory Stanisława Moniuszki to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Koncert odbędzie się 29 października o godz. 13:00 w ICE Kraków.

PWM na 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza wszystkich swoich czytelników na Targi Książki w Krakowie (24-26 października) na stoisko numer B32.

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.

Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

PWM po raz trzeci na targach Music China

W czwartek, 10 października 2019 r. w Szanghaju startuje kolejna edycja największych targów branży muzycznej w Azji – Music China. Polskie Wydawnictwo Muzyczne bierze udział w imprezie już po raz trzeci.

Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.

TUTTI.pl w październiku

Dzisiaj, 7 października o północy mija termin składania wniosków do TUTTI.pl. Zachęcamy do przygotowania dokumentów i dostarczenia ich do warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8).

Instytucje, które uzyskały dofinansowanie w wiosennym naborze realizują właśnie swoje projekty. Oto październikowa lista koncertów w ramach TUTTI.pl: