PWM

Szukaj
Zaawansowane

Aktualności

Alfabet Andrzeja Kwiecińskiego

2018-05-11

Piąty alfabet kompozytorski*. Andrzeja Kwiecińskiego. Inny.

 

 

 

 

 

 

 

A: Abrahamsen, Akiko Yamane, Anne-Sofie (von Otter)

B: Barok, Bel Canto, Basia (Majewska), Bezuidenhout (Kristian), Borzelli (Silvia), Brut

C: Cavalli, Chaos, Ciaccona, Contredanse, Czekolada

D: Detal, Divina Devia, Dramma (Giocoso), Dolan (Xavier)

E: “ear worm”, Euridice, Ela

F: Faulkner (William), Fellini (Federico), Ferarri (Benedetto), FORMA

G: Gerard Grisey

H: Händel, Haga, Holandia i Hania (Kulenty)

I: Intuicja

J: Jaroussky (Philip), Jacobs (Rene), Jeux

K: Kontratenor, Karol Kozłowski, Kunszt

L: Lachenmann, Les Indes galantes, Lusia (vel. Lucia di Lamermoor)

M: Marco, Mykietyn, Miodowa, Miodzina

N: Naïs, Niuans

O: Offenbach, Obsesje, OCD, Ornament, Ouverture

P: Pier Paolo Pasolini, Padmore (Mark), Peonie, Pollock, Precyzja, Praliny, Pepolki

R: Rossi, Rameau, Rossini, Repetytywność, Rigaudon, Rzemiosło

S: Sciarrino, Super Mario Bros., Stanisław (Moniuchequo), Suite, Siciliano

T: Tradycja, Terry (Wey), Telemann

U: Umami

V: Vivica Genaux (i jej szczęka)

W: Warszawa, Wino, Winterreise

Z: Zniekształcenie, Zoroastre

 

 

© PWM / fot. Bartek Barczyk

 

 

* Alfabet jest częścią akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA, którą PWM prowadzi od początku roku. Do tej pory opublikowaliśmy alfabety Marcela Chyrzyńskiego, Eugeniusza Knapika, Krzysztofa Knittla oraz Zygmunta Krauzego.

Najczęściej czytane:

W oczekiwaniu na 3. edycję TUTTI.pl

Program „zakręcony” na muzykę polską

 

Kiedy dwa lata temu ogłaszaliśmy przedsięwzięcie TUTTI.pl mieliśmy marzenie, by twórczość kompozytorów polskich w programach koncertów i festiwali stale wzrastała i była coraz lepiej rozpoznawana. Gdy zamykaliśmy pierwszy nabór wniosków – widzieliśmy już, że to dobra inicjatywa.

Grażyna Bacewicz – 50. rocznica śmierci kompozytorki

Dzisiaj, 17 stycznia, mija 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, wyjątkowej postaci na polskiej, ale śmiało można rzec, że i na światowej scenie muzycznej.

 

Studiowała w Konserwatorium Warszawskim kompozycję, skrzypce i fortepian. Co ciekawe, rozpoczęła również studia na wydziale filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, z których jednak zrezygnowała z powodu nadmiaru zajęć.

Muzyczne wizytówki

Najważniejsze utwory polskiej muzyki XX i XXI wieku pod lupą! Zapraszamy na filmową serię „Muzyczne wizytówki” – nowy odcinek w każdy czwartek na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Program prowadzi Mariusz Gradowski. 

Już 5 lutego premiera „Sideł” Grażyny Bacewicz!

W związku ze zbliżającą się 110. rocznicą urodzin i 50. rocznicą śmierci jednej z najważniejszych polskich kompozytorek i skrzypaczek XX wieku – Grażyny Bacewicz, Polskie Wydawnictwo Muzyczne postanowiło odkryć dotychczas nieznany fakt z jej życia. Nie każdy wie, że poza zdolnościami muzycznym kompozytorka przejawiała także wielki talent literacki. W latach 60. podejmowała próby pisarskie, które do tej pory nie były publikowane. Wśród licznych tekstów odnalazła się wyjątkowa powieść kryminalna „Sidła”, napisana w 1968 r. zaledwie w dwa miesiące! 

Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski

Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski – muzykolog i teoretyk muzyki, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wieloletni Dyrektor-Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Agata Zubel kompozytorem-rezydentem paryskiego Ensemble 2e2m

Na zaproszenie Ensemble 2e2m, jednego z najbardziej prestiżowych francuskich zespołów wykonujących muzykę najnowszą, paryskim kompozytorem-rezydentem w roku 2019 jest „wulkaniczna postać polskiej sceny muzycznej”, Agata Zubel.

Zespół docenia i podkreśla wszechstronność artystki, która nie tylko komponuje, ale także występuje jako solistka na scenach całego świata.

Aleksander Nowak z „Paszportem Polityki”

8 stycznia 2019 roku w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana po raz 26. wręczono jedną z najbardziej prestiżowych polskich nagród artystycznych „Paszporty Polityki”. W kategorii Muzyka Poważna nagrodę otrzymał kompozytor Aleksander Nowak „za niezależność twórczą i niezależne spojrzenie na świat”.

Agata Zubel – styczniowa kompozytorka miesiąca

Agata Zubel jest postacią wyjątkową! To kompozytorka, która przebojem zdobyła sceny muzyczne świata i od lat na nich pozostaje. Kolejne dzieła Agaty Zubel potwierdzają rzadko spotykaną wrażliwość, połączoną z pomysłowością i pewnym operowaniem środkami muzycznymi.

Zamówienia kompozytorskie spływają do Agaty Zubel z całego świata, a jej utwory zdobywają laury nie tylko w rodzimej Polsce.

Przerwa inwentaryzacyjna w sklepie internetowym

Przerwa inwentaryzacyjna w sklepie internetowym PWM potrwa od 31.12.2018 do 11.01.2019 stycznia. 

Ruszyły zapisy na Box „100 na 100”

Prace nad limitowanym Box-em „100 na 100” dobiegają końca. Publikacja ukaże się na początku 2019 roku, ale w związku z Państwa ogromnym zainteresowaniem już teraz wprowadzamy system rezerwacji.