PWM

Szukaj
Zaawansowane

Aktualności

Alfabet Andrzeja Kwiecińskiego

2018-05-11

Piąty alfabet kompozytorski*. Andrzeja Kwiecińskiego. Inny.

 

 

 

 

 

 

 

A: Abrahamsen, Akiko Yamane, Anne-Sofie (von Otter)

B: Barok, Bel Canto, Basia (Majewska), Bezuidenhout (Kristian), Borzelli (Silvia), Brut

C: Cavalli, Chaos, Ciaccona, Contredanse, Czekolada

D: Detal, Divina Devia, Dramma (Giocoso), Dolan (Xavier)

E: “ear worm”, Euridice, Ela

F: Faulkner (William), Fellini (Federico), Ferarri (Benedetto), FORMA

G: Gerard Grisey

H: Händel, Haga, Holandia i Hania (Kulenty)

I: Intuicja

J: Jaroussky (Philip), Jacobs (Rene), Jeux

K: Kontratenor, Karol Kozłowski, Kunszt

L: Lachenmann, Les Indes galantes, Lusia (vel. Lucia di Lamermoor)

M: Marco, Mykietyn, Miodowa, Miodzina

N: Naïs, Niuans

O: Offenbach, Obsesje, OCD, Ornament, Ouverture

P: Pier Paolo Pasolini, Padmore (Mark), Peonie, Pollock, Precyzja, Praliny, Pepolki

R: Rossi, Rameau, Rossini, Repetytywność, Rigaudon, Rzemiosło

S: Sciarrino, Super Mario Bros., Stanisław (Moniuchequo), Suite, Siciliano

T: Tradycja, Terry (Wey), Telemann

U: Umami

V: Vivica Genaux (i jej szczęka)

W: Warszawa, Wino, Winterreise

Z: Zniekształcenie, Zoroastre

 

 

© PWM / fot. Bartek Barczyk

 

 

* Alfabet jest częścią akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA, którą PWM prowadzi od początku roku. Do tej pory opublikowaliśmy alfabety Marcela Chyrzyńskiego, Eugeniusza Knapika, Krzysztofa Knittla oraz Zygmunta Krauzego.

Najczęściej czytane:

Zapraszamy na warsztaty w Krakowie!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie z Anną Pęcherzewską-Hadrych – pomysłodawczynią najnowszej serii dla najmłodszych: „Sonia w krainie Sonostworów” – które odbędzie się 25 października 2018 r. o godzinie 12:30 w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, ul. Basztowa 9 (I piętro, sala nr 8).

Prawykonanie „Chamber Piano Concerto” Agaty Zubel

Nie można zaprzeczyć: z trzema tegorocznymi prawykonaniami („Cleopatra’s Songs”, „Fireworks”, „Bildbeschreibung”) i przyznanymi nagrodami (między innymi European Composers Award, Koryfeusz Muzyki Polskiej) – rok 2018 jest dla Agaty Zubel niezwykle intensywny i bardzo udany!

Kompozytorka nie powiedziała jeszcze jednak ostatniego słowa! Przed nami kolejne emocje związane z jej osobą: 20 października, podczas Donaueschiger Musiktage odbędzie się prawykonanie „Chamber Piano Concerto” Agaty Zubel. Pierwszej interpretacji utworu dokona Ingfrid Breie Nyhus. Pianistce towarzyszyć będzie Cikada Ensemble pod batutą Christiana Eggena.

„Francesco” Zygmunta Krauzego – prawykonanie

Jest w gdańskim kościele pw. Św. Trójcy instrument niezwykły. Jedyny tego typu instrument w Polsce i w Europie, który pozostaje ewenementem konstrukcyjnym, architektonicznym i muzycznym. Mówimy o organach, których powstanie datuje się na początek XVII wieku. Konstrukcja instrumentu, składającego się z kilku prospektów, nie ma sobie podobnych na całym świecie. Ponadto organy są umiejscowione po stronie prezbiterium – to jedyne tego typu rozwiązanie konstrukcyjne na świecie!

Właśnie zakończył się kilkuletni, gruntowny remont tych organów. W wyniku remontu i rekonstrukcji powstał instrument o kształcie i możliwościach niespotykanych, a wręcz niemożliwych do uzyskania w innych miejscach w Polsce. Teraz czas na odpowiadającą randze organów inaugurację.

Muzyka polska podbija Azję

 

Już po raz drugi Polskie Wydawnictwo Muzyczne reprezentuje Polskę podczas Music China – największych targów muzycznych w Azji, które właśnie odbywają się w Szanghaju.

Kompozytor miesiąca: Elżbieta Sikora

Bardzo cieszy nas fakt, że październikowego bohatera, a właściwie bohaterkę akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA możemy ogłosić w Międzynarodowym Dniu Muzyki. Patronką akcji w tym miesiącu jest Elżbieta Sikora. Przez kolejne tygodnie będziemy nakłaniać Państwa do bliższego zapoznania się z twórczością kompozytorki i jej postacią.

Zubel. Bildbeschreibung. Violin Concerto. Warszawska Jesień.

27 września odbędzie się polska premiera „Bildbeschreibung” Agaty Zubel. To – jak wskazuje kompozytorka – forma operowa napisana na sopran, baryton i zespół z solistycznie potraktowanymi partiami fletów, klarnetu, saksofonu, trąbki, keybordu, wiolonczeli i saksofonu. Utwór wykonają: Agata Zubel. Frank Wörner oraz muzycy Klangforum Wien pod batutą Titusa Engela.

Prawykonanie „Blessing gentle breeze” Eugeniusza Knapika

„Blessing gentle breeze” na chór mieszany i orkiestrę to najnowszy utwór Eugeniusza Knapika. Napisany został do słów angielskiego romantyka Williama Wordswortha. Prawykonanie „Blessing gentle breeze” odbędzie się 5 października podczas koncertu otwierającego sezon 2018/2019 Filharmonii Narodowej.

Komunikat

Z powodu awarii technicznej księgarnia muzyczna przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie oraz księgarnia internetowa będą nieczynne do 15 października. Przepraszamy za niedogodności!

TUTTI.pl – ostatni tydzień przyjmowania wniosków

Filharmonie, zespoły, fundacje, organizacje, stowarzyszenia, producenci – przypominamy, że jeszcze przez tydzień przyjmujemy wnioski w drugim naborze II edycji TUTTI.pl!

Warszawska Jesień z „Audycją V” Andrzeja Krzanowskiego

Legendarna „Audycja V” Andrzeja Krzanowskiego zabrzmi 23 września podczas Festiwalu Warszawska Jesień. To wydarzenie, którego wagi nie da się przecenić!