PWM

Szukaj
Zaawansowane

Aktualności

„Violin Concerto” Agaty Zubel podczas Światowych Dni Muzyki w Pekinie

2018-05-15

Tegoroczne Światowe Dni Muzyki odbywać się będą w Pekinie w dniach 19-26 maja. Polskim akcentem podczas tego międzynarodowego święta muzyki będzie wykonanie „Violin Concerto” Agaty Zubel. „Violin Concerto” zabrzmi 25 maja w interpretacji LI Yuhe z towarzyszeniem Hangzhou Philharmonic Orchestra pod batutą Yang Yang.

 

 

W „Violin Concerto" solista ma mienić się w kalejdoskopie WIELU funkcji wynikających z tej roli. Nie posiada monopolu na skupianie uwagi, ani nie jest tym, dla którego pozostali mają jedynie wybudować muzyczne tło na zasadzie akompaniamentu. Powierzoną kluczową rolę wypracowuje nie w opozycji do reszty instrumentalistów, ale wchodząc w rolę tytanicznego protagonisty-przywódcy. Nie dominuje nad pozostałymi z powodu miejsca samego miejsca na scenie i nie walczy z nimi jako jednostka przeciw wszystkim. Stoi wszak PRZED orkiestrą, a nie hierarchicznie NAD nią. Jest za to wirtuozem i nie krępuje się swojej silnej osobowości. Co najważniejsze - w obliczu towarzyszących mu dwóch zupełnie różnych, niekiedy ścierających się, grup instrumentalnych - walczy o rolę LIDERA. A bycie liderem oznacza nie tylko dominację, lecz przede wszystkim próbę porwania za sobą otoczenia, inspirowania pozostałych. Jeśli więc muzyczna materia przynosi wewnętrzną opozycję, to rozgrywa się ona wewnątrz orkiestry, w zderzaniu jej frakcji. Solista natomiast wychodzi z roli gwiazdy, przejmując zadanie autorytetu i przewodnika, najsilniejszego inspiratora, tego który rozpala [uskrzydla] innych, pokazuje co jest możliwe.

Agata Zubel

 

 

© PWM / fot. Bartek Barczyk

Najczęściej czytane:

3. Festiwal Trzy-Czte-Ry Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje.

Sześć wieczorów, sześć koncertów i cały wachlarz emocji pełnych kontrastów. Takie będą warszawskie spotkania muzyczne w ramach trzeciej odsłony Festiwalu Trzy Czte-ry. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje, który rozpocznie się już 22 maja.

Ogólnopolski Konkurs Nauczyciel Muzyki 2017

Trwa trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu Nauczyciel Muzyki, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzyki. Ideą przyświecającą temu wydarzeniu jest promocja i uznanie dla nauczycieli, którzy przekazują swoją pasję i miłość do muzyki − sztuki pięknej, lecz wymagającej. 

Nowa opera Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk – zwyciężczyni Man Booker Prize 2018!

Man Booker International Prize to obok Pulitzera czy Literackiej Nagrody Nobla jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie literatury. Wśród 13 nominowanych autorów znalazła się Olga Tokarczuk i jej powieść „Bieguni”. 22 maja ogłoszono zwycięzców tegorocznej edycji – Olgę Tokarczuk oraz tłumaczkę jej powieści na język angielski – Jennifer Croft.

Utwory Zubel i Lutosławskiego na Beijing Modern Music Festival 2018

Od 19 maja trwa Beijing Modern Music Festival – największe święto nowej muzyki w Chinach. Dwa ostatnie dni festiwalu zabrzmią mocnym polskim akcentem: 25 maja zaplanowano „Violin Concerto” Agaty Zubel, a w koncercie finałowym usłyszymy „Trzy postludia” Witolda Lutosławskiego.

Festiwal chóralny Cracovia Cantans

Już po raz dziewiąty krakowscy miłośnicy muzyki chóralnej będą mieli okazję do spotkania z wielobarwnym śpiewem i radością chórów z różnych zakątków świata podczas Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Cracovia Cantans. 

„Violin Concerto” Agaty Zubel podczas Światowych Dni Muzyki w Pekinie

Tegoroczne Światowe Dni Muzyki odbywać się będą w Pekinie w dniach 19-26 maja. Polskim akcentem podczas tego międzynarodowego święta muzyki będzie wykonanie „Violin Concerto” Agaty Zubel. „Violin Concerto” zabrzmi 25 maja w interpretacji LI Yuhe z towarzyszeniem Hangzhou Philharmonic Orchestra pod batutą Yang Yang.

Do posłuchania „Pieśni Kleopatry” Agaty Zubel

Dobra wiadomość dla śledzących twórczość Agaty Zubel. Rozgłośnia WDR3 wciąż udostępnia zapis dźwiękowy najnowszego utworu kompozytorki, „Cleopatra’s Songs”! Nagranie zostało zarejestrowane zaledwie dwa tygodnie temu, podczas premierowego wykonania utworu w ramach Wittener Tage für neue Kammermusik.

Alfabet Andrzeja Kwiecińskiego

Piąty alfabet kompozytorski*. Andrzeja Kwiecińskiego. Inny.

Druga edycja TUTTI.pl ‘od kuchni’

Z ogromnym zainteresowaniem analizowaliśmy wnioski, które wpłynęły po ogłoszeniu drugiej edycji przedsięwzięcia wspierającego wykonawstwo muzyki polskiej TUTTI.pl.

 

Jakie tytuły zostaną uwzględnione z szerokiej gamy utworów dostępnych z katalogu PWM? Nazwiska których kompozytorów będą pojawiać się w rankingu najczęściej? Jakie cykle, projekty, nagrania zostaną zrealizowane w ramach programu?

Wyniki naboru do drugiej edycji TUTTI.pl

Z przyjemnością ogłaszamy, że na stronie https://pwm.com.pl/pl/page/tutti_komunikaty.html została zamieszczona lista rankingowa z wynikami drugiej edycji TUTTI.pl.