PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Koncert z okazji 98. rocznicy urodzin Janiny Garści

2018-06-01

„Muzyka może być baśnią, ale żeby w niej uczestniczyć trzeba stanąć u wrót zaklętego świata” − tak mawiała kompozytorka, Janina Garścia − przyjaciółka dzieci i młodzieży, dzięki której każdy z nas rozpoczynał swoją przygodę z muzyką. Już 8 czerwca przeniesiemy się do magicznej krainy dźwięków, bowiem nadchodzi IV edycja Koncertu Urodzinowego Janiny Garści.


Jak co roku w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie odbędzie się koncert w wykonaniu uczniów szkół muzycznych I i II stopnia, którzy w czerwcowy poranek będą świętować 98. rocznicę urodzin Janiny Garści.

„Wesoły osiołek”, „Pani Mgła” czy „Kamienna lampa w herbacianym ogrodzie” to tylko niektóre utwory z bogatego programu koncertu. Uroczystość otworzy kompozycja Wojciecha Laskowskiego pt. „From Europe to Asia” (utwór ten zdobył II nagrodę na Regionalnym Konkursie Kompozytorskim „Śladami impresjonistów”) oraz występ duetu braci Majkowskich, którzy wykonają „Algi” Bernarda Andresa na harfę i skrzypce.

Punktem kulminacyjnym będzie recital duetu klawesynowego: prof. Elżbiety Stefańskiej wraz z japońską pianistką i klawesynistką Mariko Kato, które wykonają m.in. „Bęben” i „Tarantellę” Janiny Garści oraz „Marsz turecki” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Podczas festiwalu odbędzie się także wystawa poświęcona Kopozytorce oraz prezentacja harf firmy Resonance Harps. Koncert został objęty patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. 

Wstęp na  wydarzenie jest bezpłatny. Więcej informacji na Facebooku.

8 czerwca, godz. 10.00, Sala Koncertowa Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego,
ul. Basztowa 9, Kraków

Najczęściej czytane:

PWM na Warszawskich Targach Książki

Już w najbliższy czwartek po raz kolejny spotkamy się na wielkim święcie literatury – Warszawskich Targach Książki!

Tomasz Konieczny Preludium premierowe: Moniuszki Śpiewnik Symfoniczny

Po sukcesie w Metropolitan Opera, 6 czerwca, Tomasz Konieczny wystąpi na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, wykonując najsłynniejsze pieśni Moniuszki w wersji symfonicznej. To jedyny koncert w Roku Moniuszki z takim programem!

Niezwykłe warsztaty dla niezwykłych dzieci

Po raz pierwszy w historii Polskie Wydawnictwo Muzyczne organizuje warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Mając na uwadze chęć wyjścia naprzeciw potrzebom dzieci posiadających specjalne potrzeby edukacyjne, PWM organizuje warsztaty muzyczne w oparciu o twórczość i postać Stanisława Moniuszki. 

Nowy kwartet Eugeniusza Knapika dla Kwartetu Śląskiego

25 maja, podczas koncertu na jubileusz 40-lecia działalności Kwartetu Śląskiego, zostanie wykonany napisany specjalnie na tę okazję i dedykowany zespołowi II Kwartet smyczkowy Eugeniusza Knapika.

Scoring4Polish Directors pod patronatem PWM za nami!

W repertuarze wczorajszego koncertu znalazły się utwory polskich kompozytorów, a wśród nich m.in. utwory Wojciecha Kilara, które znajdują się w katalogu Polskiego Wydawenictwa Muzycznego.

„Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” – majówka w NOSPR


Portrety polskich kompozytorów w obiektywie Bartka Barczyka można zobaczyć w kolejnej z 11 lokalizacji. Tym razem czas na NOSPR, gdzie fotografie eksponowane będą do końca maja. 

PWM partnerem 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Trzy, dwa, jeden… AKCJA! 12. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie rusza pełną parą. Przed nami niesamowite emocje, wzruszenia i występy światowej klasy gwiazd muzyki – nie tylko filmowej. Nie zabraknie również działań Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które w tym roku zostało partnerem tego święta muzyki. 

Andrzej Ojczenasz zwycięzcą 5. Konkursu im. Krzysztofa Pendereckiego

5. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego odbył się w ramach 9.NDI Sopot Classic.
 

Utwór Sławomira Kupczaka jedną z polskich propozycji na 66. Trybunę Kompozytorów

Polskie Radio podało propozycje utworów na 66. Międzynarodową Trybunę Kompozytorów (International Rostrum of Composers). Jedną z nich jest utwór kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, Sławomira Kupczaka.

10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki zakończony

Znamy laureatów 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Wygrała Maria Motolygina z Rosji. Nagrodę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego za najpiękniejsze wykonanie pieśni polskiej XX/XXI wieku otrzymała Alina Adamski.