PWM

Szukaj
Zaawansowane

Aktualności

Alek Nowak wrześniowym kompozytorem miesiąca

2018-09-06

Wrzesień dedykujemy twórczości Alka Nowaka.

Kompozytor od początku kariery wzbudza spore zainteresowanie środowiska muzycznego. Zachwyca lub budzi kontrowersje. Andrzej Chłopecki jednoznacznie wyraził swoje zdanie o stojącym u progu kariery kompozytorze: „Jest po prostu w Nowaku niezwyczajny pazur twórcy wybitnego”.*

 

Jak co miesiąc zachęcamy do bliższych spotkań z twórczością promowanego kompozytora.

Uaktualniliśmy informacje dotyczące Alka Nowaka na stronie PWM, uzupełniając ją o galerię świeżo wykonanych zdjęć, będziemy przeprowadzać na fb konkursy, a firmowa księgarnia do końca września oferuje partytury kompozytora ze specjalnym rabatem (warto sprawdzić!).

 

To jednaki nie koniec atrakcji! Wrzesień jest miesiącem, w którym poznamy aż dwa nowe utwory Alka Nowaka. Napisane zostały na zamówienie dużych festiwali – Sacrum Profanum w Krakowie oraz Warszawskiej Jesień.

 

Jednym z głównych wydarzeń krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum będzie prawykonanie opery Alka Nowaka „Ahat ilī. Siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk. O tym wydarzeniu jest już bardzo głośno w środowisku muzycznym. Szczegóły dostępne są na stronie Sacrum Profanum.

 

Prawykonanie kolejnego utworu Alka Nowaka odbędzie się 21 września, podczas Festiwalu Warszawska Jesień. „Do słów” – bo taki jest tytuł utworu – dedykowany jest Andrzejowi Chłopeckiemu, ‘od zawsze’ związanemu z tym Festiwalem i ‘od zawsze’ kibicującemu poczynaniom młodego kompozytora. Po szczegóły zapraszamy na stronę Warszawskiej Jesieni.

 

Wrześniowe SAVE the DATE:

16 września „Ahat ilī. Siostra bogów” – Kraków, ICE Kraków

21 września „Do słów” – Warszawa, Filharmonia Narodowa

 

A już dzisiaj – tradycyjnie na rozpoczęcie akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA – zapraszamy do zapoznania się z dostarczonym przez kompozytora alfabetem. Jest krótki. Jednak przestudiowanie go i znalezienie klucza może okazać się pracochłonnym zajęciem! Powodzenia!

 


© PWM / fot. Bartek Barczyk

 

 

*Andrzej Chłopecki, Dwutygodnik.com, nr 30, 05/2010

Najczęściej czytane:

Już 5 lutego premiera „Sideł” Grażyny Bacewicz!

W związku ze zbliżającą się 110. rocznicą urodzin i 50. rocznicą śmierci jednej z najważniejszych polskich kompozytorek i skrzypaczek XX wieku – Grażyny Bacewicz, Polskie Wydawnictwo Muzyczne postanowiło odkryć dotychczas nieznany fakt z jej życia. Nie każdy wie, że poza zdolnościami muzycznym kompozytorka przejawiała także wielki talent literacki. W latach 60. podejmowała próby pisarskie, które do tej pory nie były publikowane. Wśród licznych tekstów odnalazła się wyjątkowa powieść kryminalna „Sidła”, napisana w 1968 r. zaledwie w dwa miesiące! 

Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski

Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski – muzykolog i teoretyk muzyki, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wieloletni Dyrektor-Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Agata Zubel kompozytorem-rezydentem paryskiego Ensemble 2e2m

Na zaproszenie Ensemble 2e2m, jednego z najbardziej prestiżowych francuskich zespołów wykonujących muzykę najnowszą, paryskim kompozytorem-rezydentem w roku 2019 jest „wulkaniczna postać polskiej sceny muzycznej”, Agata Zubel.

Zespół docenia i podkreśla wszechstronność artystki, która nie tylko komponuje, ale także występuje jako solistka na scenach całego świata.

Aleksander Nowak z „Paszportem Polityki”

8 stycznia 2019 roku w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana po raz 26. wręczono jedną z najbardziej prestiżowych polskich nagród artystycznych „Paszporty Polityki”. W kategorii Muzyka Poważna nagrodę otrzymał kompozytor Aleksander Nowak „za niezależność twórczą i niezależne spojrzenie na świat”.

Agata Zubel – styczniowa kompozytorka miesiąca

Agata Zubel jest postacią wyjątkową! To kompozytorka, która przebojem zdobyła sceny muzyczne świata i od lat na nich pozostaje. Kolejne dzieła Agaty Zubel potwierdzają rzadko spotykaną wrażliwość, połączoną z pomysłowością i pewnym operowaniem środkami muzycznymi.

Zamówienia kompozytorskie spływają do Agaty Zubel z całego świata, a jej utwory zdobywają laury nie tylko w rodzimej Polsce.

Przerwa inwentaryzacyjna w sklepie internetowym

Przerwa inwentaryzacyjna w sklepie internetowym PWM potrwa od 31.12.2018 do 11.01.2019 stycznia. 

Ruszyły zapisy na Box „100 na 100”

Prace nad limitowanym Box-em „100 na 100” dobiegają końca. Publikacja ukaże się na początku 2019 roku, ale w związku z Państwa ogromnym zainteresowaniem już teraz wprowadzamy system rezerwacji.

Góreccy – premiera nowej płyty

Dla wszystkich, którzy szukają wyjątkowego prezentu na świąteczny czas mamy dobrą wiadomość: nakładem Warner Classics ukazała się płyta z utworami Henryka Mikołaja oraz Mikołaja Góreckich!

Na krążku zarejestrowano utwory wykonane podczas koncertu, który odbył się w październiku 2016 roku. To był wyjątkowy koncert: Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka dokonała wówczas światowego prawykonania ostatniego z niewykonanych dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego, „Dwóch Postludiów Tristanowskich i Chorału”, dokończonych pośmiertnie przez jego syna, Mikołaja. Swoją premierę miał wówczas również utwór Mikołaja Góreckiego „Orfeusz i Eurydyka”. Program koncertu, a zarazem płyty, dopełniło "Małe requiem dla pewnej Polki" Henryka Mikołaja Góreckiego z udziałem córki Anny Góreckiej, jako solistki.

Komunikat

Podajemy godziny pracy księgarni firmowej i księgarni internetowej PWM w okresie świątecznym i noworocznym. 

Nagrania „100 na 100” już dostępne w serwisach streamingowych!

47 nowych nagrań wybitnych polskich artystów realizowanych na zamówienie PWM w ramach projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" jest już dostępnych w najważniejszych serwisach muzycznych, takich jak iTunes, Spotify czy Tidal.