PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Alek Nowak wrześniowym kompozytorem miesiąca

2018-09-06

Wrzesień dedykujemy twórczości Alka Nowaka.

Kompozytor od początku kariery wzbudza spore zainteresowanie środowiska muzycznego. Zachwyca lub budzi kontrowersje. Andrzej Chłopecki jednoznacznie wyraził swoje zdanie o stojącym u progu kariery kompozytorze: „Jest po prostu w Nowaku niezwyczajny pazur twórcy wybitnego”.*

 

Jak co miesiąc zachęcamy do bliższych spotkań z twórczością promowanego kompozytora.

Uaktualniliśmy informacje dotyczące Alka Nowaka na stronie PWM, uzupełniając ją o galerię świeżo wykonanych zdjęć, będziemy przeprowadzać na fb konkursy, a firmowa księgarnia do końca września oferuje partytury kompozytora ze specjalnym rabatem (warto sprawdzić!).

 

To jednaki nie koniec atrakcji! Wrzesień jest miesiącem, w którym poznamy aż dwa nowe utwory Alka Nowaka. Napisane zostały na zamówienie dużych festiwali – Sacrum Profanum w Krakowie oraz Warszawskiej Jesień.

 

Jednym z głównych wydarzeń krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum będzie prawykonanie opery Alka Nowaka „Ahat ilī. Siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk. O tym wydarzeniu jest już bardzo głośno w środowisku muzycznym. Szczegóły dostępne są na stronie Sacrum Profanum.

 

Prawykonanie kolejnego utworu Alka Nowaka odbędzie się 21 września, podczas Festiwalu Warszawska Jesień. „Do słów” – bo taki jest tytuł utworu – dedykowany jest Andrzejowi Chłopeckiemu, ‘od zawsze’ związanemu z tym Festiwalem i ‘od zawsze’ kibicującemu poczynaniom młodego kompozytora. Po szczegóły zapraszamy na stronę Warszawskiej Jesieni.

 

Wrześniowe SAVE the DATE:

16 września „Ahat ilī. Siostra bogów” – Kraków, ICE Kraków

21 września „Do słów” – Warszawa, Filharmonia Narodowa

 

A już dzisiaj – tradycyjnie na rozpoczęcie akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA – zapraszamy do zapoznania się z dostarczonym przez kompozytora alfabetem. Jest krótki. Jednak przestudiowanie go i znalezienie klucza może okazać się pracochłonnym zajęciem! Powodzenia!

 


© PWM / fot. Bartek Barczyk

 

 

*Andrzej Chłopecki, Dwutygodnik.com, nr 30, 05/2010

Najczęściej czytane:

Wyniki wiosennego naboru wniosków do TUTTI.pl

Chcecie bajki? Będzie „Bajka”!

 

Z przyjemnością publikujemy listę rankingową wniosków złożonych w ramach wiosennego naboru 3. edycji TUTTI.pl - przedsięwzięcia wspierającego wykonawstwo muzyki polskiej.

 

A tam na pierwszym miejscu wniosek z „Bajką” Stanisława Moniuszki! Będzie to „Bajka” wyjątkowa, bo opowiedziana przez uczniów szkoły muzycznej w Bydgoszczy – jesteśmy bardzo ciekawi interpretacji!

16. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne ogłasza 16. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego na UTWÓR TWÓRCZO NAWIĄZUJĄCY DO BAROKOWEJ TRADYCJI MUZYCZNEJ NA SKRZYPCE Z TOWARZYSZENIEM OD JEDNEGO DO CZTERECH DOWOLNYCH INSTRUMENTÓW.

„Mieczysław Karłowicz. Samotna wędrówka” ze Srebrnym Pegazem 22. Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem

14 kwietnia odbyła się w Zakopanem gala 22. Przeglądu Filmów o Sztuce, podczas której ogłoszono tegorocznych laureatów. Z wielką radością informujemy, że powstały w koprodukcji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Telewizją Polską film Tomasza Knittla, „Mieczysław Karłowicz. Samotna wędrówka” otrzymał Srebrnego Pegaza!

Claudio Monteverdi – wznowienie wyjątkowej publikacji

Już 18 kwietnia nakładem naszej Oficyny ukaże się długo oczekiwane wznowienie książki pt. „Claudio Monteverdi” Ewy Obniskiej. To jedyna na polskim rynku monografia włoskiego kompozytora.

Co ma Platon do edukacji muzycznej?

Polskie Wydawnictwo Muzyczne to nie tylko nuty i książki. To także wszelkie działania edukacyjne, mające na celu wspieranie kształcenia muzycznego zarówno w szkołach muzycznych, jak i ogólnych. Staramy się realizować postulat Platona: „Uczyłbym dzieci muzyki, fizyki i filozofii; ale w szczególności muzyki, dla wzorców w muzyce i wszelkich sztuk, które są kluczowe w uczeniu się”.

Zamknęliśmy właśnie pierwszy kwartał roku, warto zatem podsumować projekty edukacyjne naszej Oficyny.

Już jutro premiera „3x3” Agaty Zubel

W stolicy Francji trwają próby Ensemble 2e2m pod batutą Perre’a Roullire’a do koncertu, podczas którego prawykonany zostanie utwór Agaty Zubel 3x3. To już jutro, 9 kwietnia!

 

„To był iście skandaliczny wieczór”

Mija tydzień od prawykonania najnowszego utworu Pawła Mykietyna – II Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną, napisanego dla Marcina Zdunika, a wykonanego 29 marca w Studio Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie z towarzyszeniem Orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki.

„3x3” Agaty Zubel premierowo w stolicy Francji

9 kwietnia 2019 roku w paryskim Auditorium Marcel Landowski odbędzie się światowa premiera najnowszego utworu cenionej polskiej kompozytorki, Agaty Zubel. Dziewięciu muzyków jednego z najstarszych i najbardziej uznanych francuskich zespołów Ensemble 2e2m wykona utwór 3x3 for 9 instruments. Koncert poprowadzi Pierre Roulllier.

 

Koncert odbywa się w ramach cyklu ‘It Is a Woman’s World (Too)’. 

O 8. Festiwalu Prawykonań

„Trzy dni festiwalu muzyki najnowszej, siedem koncertów, dwie instalacje, blisko piętnaście godzin muzyki – i to tej ‘najświeższej’. Trzydzieści nazwisk kompozytorskich, z czego ponad połowa związana z Polski Wydawnictwem Muzycznym – jestem szczęśliwy. Wyjeżdżam z tego miejsca absolutnie usatysfakcjonowany.” Tymi słowami Dyrektor-Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy podsumował 8. Festiwal Prawykonań, który zakończył się w minioną niedzielę w Katowicach.

Sławomir Kupczak kwietniowym kompozytorem miesiąca

Galeria KOMPOZYTORÓW MIESIĄCA poszerza się dzisiaj o postać Sławomira Kupczaka, który patronuje kwietniowej odsłonie akcji.

 

Nowy miesiąc rozpoczynamy prostym w formie, ale pełnym treści alfabetem kompozytora: