PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Marcin Stańczyk KOMPOZYTOREM MIESIĄCA w listopadzie

2018-11-05

Wraz ze zmianą karty kalendarza nadchodzi czas na nowego bohatera akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA. W listopadzie koncentrujemy się na postaci i twórczości Marcina Stańczyka.

Współpraca PWM z Marcinem Stańczykiem jest jedną z 'nowszych'. Cieszymy się, że do katalogu wydawnictwa sukcesywnie dodawane są kolejne partytury kompozytora.

 

Marcin Stańczyk to jedyny polski kompozytor, który został wyróżniony Toru Takemitsu Award – najsłynniejszą nagrodą kompozytorską Japonii. Od 2016 roku reprezentuje Polskę w programie współpracy Chin z 16 krajami europejskimi w formacie 16+1.
 

Z ciekawością studiujemy przysłany przez kompozytora wybór haseł jego alfabetu. Niech nie zwiedzie nikogo minimalizm wypowiedzi: zwięzła forma niesie za sobą mnóstwo treści.

 

Powidoki Marcina Stańczyka

Oto krótkie hasła, które są mi bliskie. Trudno patrzeć na siebie, to zawsze będą tylko powidoki...

 

A – #Aktywność. #Accademia Nazionale di Santa Cecilia. #AcousmatiqueAcoustique.

B – #Brzmienie. #Bałtyk. #Basen. #BlindWalk.

C – #Chiny. #Chór. #Coltrane. #CzasNasWyprzedza.

D – #Doświadczenie. #Dopełnienie.#Dom. #Dwójka.

E – #Eksperyment. #Elektronika. #Etyka, a później #Estetyka.

F – #Forma. #Francja. #Fedele.

G – #Grisey. #Gesualdo. #Giacometti. #Grawitacja.

H – #Harmonia. #Harnasie. #Historia. #Hipopotam.

I – #Idee. #IRCAM. #Intuicja. #Indygo.

J – #Jerozolima. #Jazz.

K – #Krauze. #Kantor. #Kandyński. #Krym.

L – #Las. #Lotnisko. #Legenda.

Ł – #Łęczyca. #Łódź. #Łąka.

M – #Morze. #MuzykaSugerowana. #MuzykaMożliwa. #MojeŁzyMnieNieWidzą.

N – #Najbliżsi. #Natura. #Nagrody. #NieMaUdawania.

O – #Odosobnienie. #OpaskiNaOczy. #OczyWyobraźni. #OwoceMorza.

P – #Paryż. #Pasja. #Pasta. #Pigwówka.

      #Praca. #Przekroczenie. #Prawo. #Przyjaciele. #Prosecco.

      #Powidoki. #Podźwięki. #Posłuchy. #Pomyśli. #Podróże.

R – #Radość. #Rzym. #Rowy. #Rower.

S – #Spontaniczność. #Solarize. #Strzemiński. #Sauna.

Ś – #Świat.

T – #ToruTakemitsuAward. #TeatrTańca. #TotalPerformance. #Tiramisu.

U – #Umiar. #Unseen.

V – #Varese.

W – #Włochy. #Wenecja. #Wyobraźnia. #Wino.

Z – #Ziemia. #Zaangażowanie. #Zaskoczenie. #Zniekształcenie.

Ż – #Życzliwość.

 

 

W ramach akcji uaktualniamy informacje o kompozytorze na stronie PWM, udostępniamy fotografie kompozytora ze specjalnej sesji zamówionej przez wydawnictwo, a na Facebooku prezentujemy ciekawostki dotyczące twórczości i biografii Marcina Stańczyka.


 

 

© PWM / fot. Bartek Barczyk

Najczęściej czytane:

PWM na 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza wszystkich swoich czytelników na Targi Książki w Krakowie (24-26 października) na stoisko numer B32.

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.

Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

PWM po raz trzeci na targach Music China

W czwartek, 10 października 2019 r. w Szanghaju startuje kolejna edycja największych targów branży muzycznej w Azji – Music China. Polskie Wydawnictwo Muzyczne bierze udział w imprezie już po raz trzeci.

Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.

TUTTI.pl w październiku

Dzisiaj, 7 października o północy mija termin składania wniosków do TUTTI.pl. Zachęcamy do przygotowania dokumentów i dostarczenia ich do warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8).

Instytucje, które uzyskały dofinansowanie w wiosennym naborze realizują właśnie swoje projekty. Oto październikowa lista koncertów w ramach TUTTI.pl:

Andrzej Krzanowski październikowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. To dzień, w którym ze szczególnym wzruszeniem wspominamy Andrzeja Krzanowskiego – kompozytora, akordeonistę, pedagoga. Jest on bohaterem październikowej odsłony akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA.

„Drach. Dramma per musica” Aleksandra Nowaka na Auksodrone

Odliczamy dni i godziny do festiwalu Auksodrone, podczas którego będzie miała miejsce premiera najnowszego utworu Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica. Prawykonanie trzyaktowego dzieła podzielone zostało na trzy dni, każdego dnia jeden akt, od 4 do 6 października.

16. Dzień Edukacji Muzycznej już 19 listopada!

Dzień Edukacji Muzycznej, organizowany przez PWM, to cykliczne wydarzenie dedykowane nauczycielom i bibliotekarzom szkół muzycznych wszystkich stopni oraz dyrygentom chórów szkolnych z całej Polski. Już 19 listopada w gościnnych progach Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, współorganizatora wydarzenia, odbędzie się kolejna, 16. edycja wydarzenia.