PWM

Szukaj
Zaawansowane

Aktualności

Marcin Stańczyk KOMPOZYTOREM MIESIĄCA w listopadzie

2018-11-05

Wraz ze zmianą karty kalendarza nadchodzi czas na nowego bohatera akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA. W listopadzie koncentrujemy się na postaci i twórczości Marcina Stańczyka.

Współpraca PWM z Marcinem Stańczykiem jest jedną z 'nowszych'. Cieszymy się, że do katalogu wydawnictwa sukcesywnie dodawane są kolejne partytury kompozytora.

 

Marcin Stańczyk to jedyny polski kompozytor, który został wyróżniony Toru Takemitsu Award – najsłynniejszą nagrodą kompozytorską Japonii. Od 2016 roku reprezentuje Polskę w programie współpracy Chin z 16 krajami europejskimi w formacie 16+1.
 

Z ciekawością studiujemy przysłany przez kompozytora wybór haseł jego alfabetu. Niech nie zwiedzie nikogo minimalizm wypowiedzi: zwięzła forma niesie za sobą mnóstwo treści.

 

Powidoki Marcina Stańczyka

Oto krótkie hasła, które są mi bliskie. Trudno patrzeć na siebie, to zawsze będą tylko powidoki...

 

A – #Aktywność. #Accademia Nazionale di Santa Cecilia. #AcousmatiqueAcoustique.

B – #Brzmienie. #Bałtyk. #Basen. #BlindWalk.

C – #Chiny. #Chór. #Coltrane. #CzasNasWyprzedza.

D – #Doświadczenie. #Dopełnienie.#Dom. #Dwójka.

E – #Eksperyment. #Elektronika. #Etyka, a później #Estetyka.

F – #Forma. #Francja. #Fedele.

G – #Grisey. #Gesualdo. #Giacometti. #Grawitacja.

H – #Harmonia. #Harnasie. #Historia. #Hipopotam.

I – #Idee. #IRCAM. #Intuicja. #Indygo.

J – #Jerozolima. #Jazz.

K – #Krauze. #Kantor. #Kandyński. #Krym.

L – #Las. #Lotnisko. #Legenda.

Ł – #Łęczyca. #Łódź. #Łąka.

M – #Morze. #MuzykaSugerowana. #MuzykaMożliwa. #MojeŁzyMnieNieWidzą.

N – #Najbliżsi. #Natura. #Nagrody. #NieMaUdawania.

O – #Odosobnienie. #OpaskiNaOczy. #OczyWyobraźni. #OwoceMorza.

P – #Paryż. #Pasja. #Pasta. #Pigwówka.

      #Praca. #Przekroczenie. #Prawo. #Przyjaciele. #Prosecco.

      #Powidoki. #Podźwięki. #Posłuchy. #Pomyśli. #Podróże.

R – #Radość. #Rzym. #Rowy. #Rower.

S – #Spontaniczność. #Solarize. #Strzemiński. #Sauna.

Ś – #Świat.

T – #ToruTakemitsuAward. #TeatrTańca. #TotalPerformance. #Tiramisu.

U – #Umiar. #Unseen.

V – #Varese.

W – #Włochy. #Wenecja. #Wyobraźnia. #Wino.

Z – #Ziemia. #Zaangażowanie. #Zaskoczenie. #Zniekształcenie.

Ż – #Życzliwość.

 

 

W ramach akcji uaktualniamy informacje o kompozytorze na stronie PWM, udostępniamy fotografie kompozytora ze specjalnej sesji zamówionej przez wydawnictwo, a na Facebooku prezentujemy ciekawostki dotyczące twórczości i biografii Marcina Stańczyka.


 

 

© PWM / fot. Bartek Barczyk

Najczęściej czytane:

Już 5 lutego premiera „Sideł” Grażyny Bacewicz!

W związku ze zbliżającą się 110. rocznicą urodzin i 50. rocznicą śmierci jednej z najważniejszych polskich kompozytorek i skrzypaczek XX wieku – Grażyny Bacewicz, Polskie Wydawnictwo Muzyczne postanowiło odkryć dotychczas nieznany fakt z jej życia. Nie każdy wie, że poza zdolnościami muzycznym kompozytorka przejawiała także wielki talent literacki. W latach 60. podejmowała próby pisarskie, które do tej pory nie były publikowane. Wśród licznych tekstów odnalazła się wyjątkowa powieść kryminalna „Sidła”, napisana w 1968 r. zaledwie w dwa miesiące! 

Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski

Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski – muzykolog i teoretyk muzyki, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wieloletni Dyrektor-Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Agata Zubel kompozytorem-rezydentem paryskiego Ensemble 2e2m

Na zaproszenie Ensemble 2e2m, jednego z najbardziej prestiżowych francuskich zespołów wykonujących muzykę najnowszą, paryskim kompozytorem-rezydentem w roku 2019 jest „wulkaniczna postać polskiej sceny muzycznej”, Agata Zubel.

Zespół docenia i podkreśla wszechstronność artystki, która nie tylko komponuje, ale także występuje jako solistka na scenach całego świata.

Aleksander Nowak z „Paszportem Polityki”

8 stycznia 2019 roku w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana po raz 26. wręczono jedną z najbardziej prestiżowych polskich nagród artystycznych „Paszporty Polityki”. W kategorii Muzyka Poważna nagrodę otrzymał kompozytor Aleksander Nowak „za niezależność twórczą i niezależne spojrzenie na świat”.

Agata Zubel – styczniowa kompozytorka miesiąca

Agata Zubel jest postacią wyjątkową! To kompozytorka, która przebojem zdobyła sceny muzyczne świata i od lat na nich pozostaje. Kolejne dzieła Agaty Zubel potwierdzają rzadko spotykaną wrażliwość, połączoną z pomysłowością i pewnym operowaniem środkami muzycznymi.

Zamówienia kompozytorskie spływają do Agaty Zubel z całego świata, a jej utwory zdobywają laury nie tylko w rodzimej Polsce.

Przerwa inwentaryzacyjna w sklepie internetowym

Przerwa inwentaryzacyjna w sklepie internetowym PWM potrwa od 31.12.2018 do 11.01.2019 stycznia. 

Ruszyły zapisy na Box „100 na 100”

Prace nad limitowanym Box-em „100 na 100” dobiegają końca. Publikacja ukaże się na początku 2019 roku, ale w związku z Państwa ogromnym zainteresowaniem już teraz wprowadzamy system rezerwacji.

Góreccy – premiera nowej płyty

Dla wszystkich, którzy szukają wyjątkowego prezentu na świąteczny czas mamy dobrą wiadomość: nakładem Warner Classics ukazała się płyta z utworami Henryka Mikołaja oraz Mikołaja Góreckich!

Na krążku zarejestrowano utwory wykonane podczas koncertu, który odbył się w październiku 2016 roku. To był wyjątkowy koncert: Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka dokonała wówczas światowego prawykonania ostatniego z niewykonanych dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego, „Dwóch Postludiów Tristanowskich i Chorału”, dokończonych pośmiertnie przez jego syna, Mikołaja. Swoją premierę miał wówczas również utwór Mikołaja Góreckiego „Orfeusz i Eurydyka”. Program koncertu, a zarazem płyty, dopełniło "Małe requiem dla pewnej Polki" Henryka Mikołaja Góreckiego z udziałem córki Anny Góreckiej, jako solistki.

Komunikat

Podajemy godziny pracy księgarni firmowej i księgarni internetowej PWM w okresie świątecznym i noworocznym. 

Nagrania „100 na 100” już dostępne w serwisach streamingowych!

47 nowych nagrań wybitnych polskich artystów realizowanych na zamówienie PWM w ramach projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" jest już dostępnych w najważniejszych serwisach muzycznych, takich jak iTunes, Spotify czy Tidal.