PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Marcin Stańczyk KOMPOZYTOREM MIESIĄCA w listopadzie

2018-11-05

Wraz ze zmianą karty kalendarza nadchodzi czas na nowego bohatera akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA. W listopadzie koncentrujemy się na postaci i twórczości Marcina Stańczyka.

Współpraca PWM z Marcinem Stańczykiem jest jedną z 'nowszych'. Cieszymy się, że do katalogu wydawnictwa sukcesywnie dodawane są kolejne partytury kompozytora.

 

Marcin Stańczyk to jedyny polski kompozytor, który został wyróżniony Toru Takemitsu Award – najsłynniejszą nagrodą kompozytorską Japonii. Od 2016 roku reprezentuje Polskę w programie współpracy Chin z 16 krajami europejskimi w formacie 16+1.
 

Z ciekawością studiujemy przysłany przez kompozytora wybór haseł jego alfabetu. Niech nie zwiedzie nikogo minimalizm wypowiedzi: zwięzła forma niesie za sobą mnóstwo treści.

 

Powidoki Marcina Stańczyka

Oto krótkie hasła, które są mi bliskie. Trudno patrzeć na siebie, to zawsze będą tylko powidoki...

 

A – #Aktywność. #Accademia Nazionale di Santa Cecilia. #AcousmatiqueAcoustique.

B – #Brzmienie. #Bałtyk. #Basen. #BlindWalk.

C – #Chiny. #Chór. #Coltrane. #CzasNasWyprzedza.

D – #Doświadczenie. #Dopełnienie.#Dom. #Dwójka.

E – #Eksperyment. #Elektronika. #Etyka, a później #Estetyka.

F – #Forma. #Francja. #Fedele.

G – #Grisey. #Gesualdo. #Giacometti. #Grawitacja.

H – #Harmonia. #Harnasie. #Historia. #Hipopotam.

I – #Idee. #IRCAM. #Intuicja. #Indygo.

J – #Jerozolima. #Jazz.

K – #Krauze. #Kantor. #Kandyński. #Krym.

L – #Las. #Lotnisko. #Legenda.

Ł – #Łęczyca. #Łódź. #Łąka.

M – #Morze. #MuzykaSugerowana. #MuzykaMożliwa. #MojeŁzyMnieNieWidzą.

N – #Najbliżsi. #Natura. #Nagrody. #NieMaUdawania.

O – #Odosobnienie. #OpaskiNaOczy. #OczyWyobraźni. #OwoceMorza.

P – #Paryż. #Pasja. #Pasta. #Pigwówka.

      #Praca. #Przekroczenie. #Prawo. #Przyjaciele. #Prosecco.

      #Powidoki. #Podźwięki. #Posłuchy. #Pomyśli. #Podróże.

R – #Radość. #Rzym. #Rowy. #Rower.

S – #Spontaniczność. #Solarize. #Strzemiński. #Sauna.

Ś – #Świat.

T – #ToruTakemitsuAward. #TeatrTańca. #TotalPerformance. #Tiramisu.

U – #Umiar. #Unseen.

V – #Varese.

W – #Włochy. #Wenecja. #Wyobraźnia. #Wino.

Z – #Ziemia. #Zaangażowanie. #Zaskoczenie. #Zniekształcenie.

Ż – #Życzliwość.

 

 

W ramach akcji uaktualniamy informacje o kompozytorze na stronie PWM, udostępniamy fotografie kompozytora ze specjalnej sesji zamówionej przez wydawnictwo, a na Facebooku prezentujemy ciekawostki dotyczące twórczości i biografii Marcina Stańczyka.


 

 

© PWM / fot. Bartek Barczyk

Najczęściej czytane:

Stypendia projektu composer.pl przyznane!

Agata Zubel i Michał Moc – fundatorzy stypendiów kompozytorskich na Islandii ogłosili nazwiska dwóch pierwszych beneficjentów programu. Pierwszymi rezydentami projektu będą Kamil Kruk oraz Andrzej Ojczenasz. Serdecznie gratulujemy!

Józef Świder sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Józef Świder – ceniony pedagog, kompozytor i pianista – to kolejny Artysta, który w sierpniu dołącza do grona naszych KOMPOZYTORÓW MIESIĄCA!

Podsumowanie drugiego sezonu TUTTI.pl

Koncertem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, podczas którego zabrzmią utwory Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara i Pawła Łukaszewskiego, zamykamy dzisiaj drugi sezon TUTTI.pl – programu promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

To był niezwykle ciekawy sezon, podczas którego ponadtrzystukrotnie wykonywane były utwory z oznaczeniem TUTTI.pl. Były to wykonania koncertowe, przedstawienia sceniczne, rejestracje płytowe i radiowe oraz streamingi i wykonania udostępniane przez internet.

Dariusz Przybylski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Dariusz Przybylski – kompozytor, organista, nauczyciel. Od lat realizuje siebie w tych trzech obszarach. Polskie Wydawnictwo Muzyczne z radością towarzyszy kompozytorowi w jego drodze twórczej. Katalog PWM konsekwentnie powiększa się o kolejne utwory Dariusza Przybylskiego.

Odszedł Bogusław Schaeffer

1 lipca 2019 roku odszedł Bogusław Schaeffer – „awangardysta awangardy”, ikona eksperymentów muzycznych i teatralnych. Jedna z najbardziej oryginalnych postaci polskiego życia muzycznego. 

Warsztaty arteterapeutyczne dla niezwykłych uczestników

Za nami wyjątkowe warsztaty dla niezwykłych podopiecznych. Blisko 100 dzieci wzięło udział w zorganizowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne warsztatach arteterapeutycznych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Łącznie zrealizowano 20 godzin zajęć.

Prawykonanie „Missa” na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Mikołaja Góreckiego

W najbliższą niedzielę, 30 czerwca w ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej zabrzmi nowy, niewykonywany jeszcze utwór Mikołaja Góreckiego – Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę. Dzisiaj zdradzamy pierwsze o nim informacje.

Za nami recital Tomasza Koniecznego i premiera „Twarzy Wotana”

18 czerwca w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbył się recital Tomasza Koniecznego połączony z oficjalną premierą wywiadu-rzeki „Twarze Wotana”, jaki przeprowadził ze śpiewakiem Jacek Marczyński.

„Perpetuum stabile” Pawła Mykietyna – prawykonanie 16 czerwca w Hanowerze

Paweł Mykietyn przyzwyczaił ostatnio swoich melomanów do prawykonań utworów orkiestrowych. Tylko w bieżącym roku poznaliśmy dwa nowe koncerty kompozytora: skrzypcowy i wiolonczelowy. W najbliższą niedzielę, 16 czerwca w Hanowerze zostanie wykonany nowy, tym razem kameralny utwór Pawła Mykietyna: Perpetuum stabile na kwartet fortepianowy. Utwór wykona Flex Ensemble w składzie: Kana Sugimura (vn), Anna Szulc-Kapała (vla), Martha Bijlsma (vc), Johannes Nies (pf).