PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Mikołaj Górecki czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

2019-06-03

Z przyjemnością informujemy, że czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA jest Mikołaj Górecki.

Z tej okazji księgarnia firmowa PWM oferuje tytuły kompozytora w specjalnej cenie – zachęcamy do uzupełniania zbiorów nutowych. W zakładce ‘galeria’ dodane zostały wybrane zdjęcia kompozytora z przeprowadzonej niedawno dla PWM sesji. Na Facebooku zaproponujemy konkurs, którego bohaterem będzie Mikołaj Górecki.

 

Jeszcze w tym miesiącu, 30 czerwca poznamy nowy utwór Mikołaja Góreckiego. Missa na bartyton solo, chór mieszany i orkiestrę zostanie wykonana podczas uroczystego koncertu z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej. Już teraz serdecznie zapraszamy!

 

A na dobry początek miesiąca proponujemy lekturę alfabetu Mikołaja Góreckiego:

 

A jak Antyk

Wcześniej czy później wszyscy nim będziemy.

 

B jak Bunt maszyn

Dlaczego? Można wyłączyć.

 

C jak Czesław Miłosz

Mój ulubiony.

 

D jak Dystans

Konieczny by zobaczyć sprawy z właściwej perspektywy.

 

E jak Emocje

Niezbędne w sztuce, szczególnie w muzyce.

 

F jak Filozofia

Żyjemy według niej, świadomie lub nie.

 

G jak Gitara elektryczna

Prawda, chowałem ją pod łóżkiem przed ojcem.

 

I jak Idylla

Bywa.

 

K jak Komponowanie

Odwrotność dekomponowania.

 

L jak Lenistwo :)

Chyba jest mi dalekie.

 

M jak Meksyk/Malarstwo

Dobrze że są.

 

N jak Niemoc

Oby ominęła.

 

O jak Oryginalność

Cel.

 

P jak Przyjaźń

Może uratować.

 

R jak Rodzina

Nie ma nic lepszego, jeżeli dobrze funkcjonuje.

 

Ś jak Śląsk

Piękny region, wbrew pozorom.

 

T jak Tajemnica

Czasem jest konieczna.

 

W jak Wolność

Najważniejsza, pod warunkiem, ze nie staje się samowolką.

 

Z jak Zan Tontemiquico

Szkoda, że poezja przedkolumbijska jest dosyć mało znana.

 

 

© PWM / fot. Bartek Barczyk

Najczęściej czytane:

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.

Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

PWM po raz trzeci na targach Music China

W czwartek, 10 października 2019 r. w Szanghaju startuje kolejna edycja największych targów branży muzycznej w Azji – Music China. Polskie Wydawnictwo Muzyczne bierze udział w imprezie już po raz trzeci.

Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.

TUTTI.pl w październiku

Dzisiaj, 7 października o północy mija termin składania wniosków do TUTTI.pl. Zachęcamy do przygotowania dokumentów i dostarczenia ich do warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8).

Instytucje, które uzyskały dofinansowanie w wiosennym naborze realizują właśnie swoje projekty. Oto październikowa lista koncertów w ramach TUTTI.pl:

Andrzej Krzanowski październikowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. To dzień, w którym ze szczególnym wzruszeniem wspominamy Andrzeja Krzanowskiego – kompozytora, akordeonistę, pedagoga. Jest on bohaterem październikowej odsłony akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA.

„Drach. Dramma per musica” Aleksandra Nowaka na Auksodrone

Odliczamy dni i godziny do festiwalu Auksodrone, podczas którego będzie miała miejsce premiera najnowszego utworu Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica. Prawykonanie trzyaktowego dzieła podzielone zostało na trzy dni, każdego dnia jeden akt, od 4 do 6 października.

16. Dzień Edukacji Muzycznej już 19 listopada!

Dzień Edukacji Muzycznej, organizowany przez PWM, to cykliczne wydarzenie dedykowane nauczycielom i bibliotekarzom szkół muzycznych wszystkich stopni oraz dyrygentom chórów szkolnych z całej Polski. Już 19 listopada w gościnnych progach Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, współorganizatora wydarzenia, odbędzie się kolejna, 16. edycja wydarzenia. 

Prapremiera opery familijnej „Yemaya – Królowa Mórz” Zygmunta Krauzego

Już 1 października w Operze Wrocławskiej odbędzie się prapremiera najnowszej opery Zygmunta Krauzego Yemaya – Królowa Mórz. Uznany i szanowany zarówno w Polsce, jak i poza granicami kompozytor wystąpił w roli nietypowej, komponując dzieło familijne do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.