PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Prapremiera opery familijnej „Yemaya – Królowa Mórz” Zygmunta Krauzego

2019-09-26

Już 1 października w Operze Wrocławskiej odbędzie się prapremiera najnowszej opery Zygmunta Krauzego Yemaya – Królowa Mórz. Uznany i szanowany zarówno w Polsce, jak i poza granicami kompozytor wystąpił w roli nietypowej, komponując dzieło familijne do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.


Yemaya – Królowa Mórz to najnowsze dzieło sceniczne Krauzego w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. To historia o rodzinie, miłości, przyjaźni, poszukiwaniu szczęścia oraz akceptacji siebie
i swoich najbliższych, do czego kluczem jest otwartość i tolerancja.

Jak pisze autorka libretta Małgorzata Sikorska-Miszczuk: „Yemaya – Królowa Mórz jest opowieścią
o ojcu i synu. Sześcioletni bohater historii, Omar, kocha ojca, a ojciec jego. Jednak ojciec nie akceptuje w synu jego delikatności i duchowości. Uważa, że w okrutnych czasach, w których żyjemy, takie cechy są niemęskie. Omar, który wychowuje się bez matki, uczy się, że dla ojca to, jakim jest, jest niedopuszczalne. Uczy się ukrywać samego siebie przed jedyną osobą, którą ma w życiu. Dla Omara cały świat ma duszę. Omar opiekuje się i rozmawia z kwiatami na balkonie. To jego jedyni przyjaciele”.

Yemaya – Królowa Mórz to opera dla dzieci i dorosłych. Świat głównego bohatera, małego Omara, bliski jest zarówno trudnym sprawom ziemskim, w którym ścierają się siły dobra i zła, jak i dziecięcej wyobraźni pełnej fantastycznych motywów.

Przed prapremierą, 1 października o godz. 18:00, w foyer Opery Wrocławskiej odbędzie się spotkanie
z kompozytorem i reżyserką opery Hanną Marasz
, które poprowadzi Justyna Rudnicka.

Gdzie: Opera Wrocławska (ul. Świdnicka 35, Wrocław)
Kiedy: 1 października 2019, godz. 19:00


Wystąpią:
Yemaya – Bożena Bujnicka* (gościnnie) / Maria Rozynek-Banaszak
Omar – Helena Czech, Oskar Gomółka* (gościnnie) Tymoteusz Gaura* (gościnnie)
Ojciec Omara – Jacek Jaskuła / Tomasz Rudnicki
Rekin Gogo – Bartłomiej Kłos* (gościnnie) / Jakub Michalski
Manta – Barbara Bagińska / Dorota Dutkowska
Fiołek – Hanna Sosnowska / Aleksander Zuchowicz
Balkon – Maciej Krzysztyniak / Tomasz Rudnicki
Kawał Ziemi – Edward Kulczyk / Jędrzej Tomczyk
Kamień - Bolesław Słowiński
Serce Oceanu – Sergei Borzov
Wrzosy – Piotr Bunzler / Paweł Walankiewicz
Róża – Sylwia Miazga
Chór, Chór Dziecięcy, Balet i Orkiestra Opery Wrocławskiej
Adam Banaszak - dyrygent

Realizacja:
Zygmunt Krauze – muzyka
Małgorzata Sikorska-Miszczuk – libretto
Hanna Marasz – reżyseria
Matylda Kotlińska – scenografia
Anna Sekuła – kostiumy 

Najczęściej czytane:

Prawykonanie „Koncertu podwójnego na fortepian, wiolonczelę i orkiestrę" Marty Ptaszyńskiej

Tegoroczna jesień należy do Marty Ptaszyńskiej. Po entuzjastycznie przyjętym prawykonaniu cyklu pieśni na głos i fortepian Rozmowy z Aniołem podczas VI Krakowskiej Jesieni Muzycznej, prawykonanie będzie miał utwór na obsadę zdecydowanie bardziej rozbudowaną. Znajdujący się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Koncert podwójny na fortepian, wiolonczelę i orkiestrę zabrzmi już 22 listopada w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
 

„Metta. Sinfonia concertante No. 2” Aleksandra Lasonia prawykonana przez Orkiestrę Muzyki Nowej

W najbliższą niedzielę, 24 listopada w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się prawykonanie utworu Aleksandra Lasonia. Metta. Sinfonia concertante No. 2 na basethorn, klarnet basowy i orkiestrę kameralną to najnowszy utwór kompozytora znajdujący się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Opera Alka Nowaka na AUKSODRONE X-TRA

Jeszcze w tym roku podczas współorganizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia AUXODRONE X-TRA AUKSO przypomnimy operę Aleksandra Nowaka ahat ilī – siostra bogów napisaną do libretta Olgi Tokarczuk. 
 

Koncert na zakończenie Roku Moniuszkowskiego

Moniuszko JEST dla wszystkich: starszych i młodszych, grających i śpiewających, amatorów i profesjonalistów, wykonawców i słuchaczy. Udowodniliśmy to niezwykłym koncertem zamykającym obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie, który odbył się 29 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

E-ŚPIEWNIK Stanisława Moniuszki zabrzmi w Paryżu

14 listopada w paryskim Cité Internationale des Arts zaprezentowany zostanie materiał z płyty Stanisław Moniuszko E-ŚPIEWNIK, sygnowanej marką ANAKLASIS. Podczas koncertu usłyszymy: nagradzaną śpiewaczkę o międzynarodowej renomie Agatę Zubel, wirtuoza wiolonczeli i błyskotliwego improwizatora Andrzeja Bauera oraz Cezarego Duchnowskiego, wytrawnego twórcę i wykonawcę muzyki komputerowej, algorytmicznej i improwizowanej. Tego wieczoru będzie miała miejsce także francuska premiera książki o kompozytorce – Agata Zubel: Entrée en matière.

Listopadowe koncerty w ramach TUTTI.pl

Spieszymy z podpowiedziami listopadowych terminów koncertów w ramach TUTTI.pl. Pierwsze dwa, które odbyły się w Szczecinie 3 i 5 listopada już za nami: artyści Opery na Zamku wykonali utwory Stanisława Moniuszki (Na kwaterunku, Widma) oraz Romana Palestra (Pieśń o ziemi). Gorąco zapraszamy na kolejne.

Karłowicz i Moniuszko – po raz pierwszy cyfrowo na żywo

Jesteśmy przyzwyczajeni do obecności nowych technologii w świecie muzyki, którą nagrywamy, odtwarzamy, zapisujemy na playlistach. A gdybyśmy odważyli się pójść krok dalej? Podczas współorganizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne wyjątkowego koncertu Polska Orkiestra Młodzieżowa zagra muzykę Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza nie z tradycyjnego, papierowego wydania, a z tabletów!

Kompozytor miesiąca – Marta Ptaszyńska

Listopad: spadają ostatnie liście z drzew, a wraz z nimi kartki z kalendarza. W Polskim Wydawnictwie Muzycznym oznacza to jedno: zmianę bohatera akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA. Od dzisiaj ze zwiększoną częstotliwością przyglądamy się twórczości i słuchamy utworów Marty Ptaszyńskiej.

Entuzjastyczne przyjęcie najnowszych kompozycji Pawła Łukaszewskiego

Początek listopada przyniósł prawykonania dwóch utworów na chór mieszany Pawła Łukaszewskiego, kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Podczas wyjątkowego koncertu w estońskim Arvo Pärt Centre publiczność mogła wsłuchać się w brzemienie Corpus Christi responsoria i Popule meus na chór mieszany w wykonaniu światowej klasy zespołu Collegium Musicale kierowanego przez Endrika Üksvärava. 

Wyniki jesiennego naboru TUTTI.pl

Z przyjemnością publikujemy wyniki jesiennego naboru wniosków do projektu TUTTI.pl. Tym razem dofinansowanie otrzymają 23 wnioski złożone przez 14 instytucji.