PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Karłowicz i Moniuszko – po raz pierwszy cyfrowo na żywo

2019-11-04

Jesteśmy przyzwyczajeni do obecności nowych technologii w świecie muzyki, którą nagrywamy, odtwarzamy, zapisujemy na playlistach. A gdybyśmy odważyli się pójść krok dalej? Podczas współorganizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne wyjątkowego koncertu Polska Orkiestra Młodzieżowa zagra muzykę Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza nie z tradycyjnego, papierowego wydania, a z tabletów!


Będzie to możliwe dzięki dostępności materiałów nutowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na cyfrowej platformie do dystrybucji nut nkoda.

– To dla nas wyjątkowa chwila. Cieszę się, że wchodzący na artystyczną drogę wyjątkowo uzdolnieni muzycy, orkiestra, która aż kipi młodzieńczą energią, staje się w Polsce ambasadorem technologicznej rewolucji, która otwiera nowy rozdział w dystrybucji profesjonalnych materiałów nutowych polskich kompozytorów – mówi Dyrektor – Redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

– Wydarzenie będzie modelowym przykładem dobrego wykorzystania nowych technologii oraz wzorowego połączenia sił instytucji i organizacji w zwiększaniu dostępności do kultury – dodaje dyrektor Polskiej Orkiestry Młodzieżowej Wojciech Walczak.

Polska Orkiestra Młodzieżowa to największa i jedyna ogólnopolska orkiestra dla uczniów szkół muzycznych II stopnia w Polsce, w której młodzi muzycy mogą zdobywać profesjonalne umiejętności. Skład tego niezwykłego zespołu powstaje co roku w wyniku ogólnopolskich przesłuchań. Wraz z Orkiestrą wystąpi rozchwytywany skrzypek, laureat dwóch „Fryderyków”, Janusz Wawrowski, grający na jedynym w Polsce instrumencie Antoniego Stradivariego.

15 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia tradycyjne wejdzie więc w dialog z nowoczesnym, utrwalone i dobrze znane zespoli się z innowacyjnym i postępowym. Lubiane i cenione utwory ważnych kompozytorów polskich XIX i XX wieku – Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza, znajdujące się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, zagrane z najnowocześniejszego sprzętu złożą się na różnorodny, a jednak spójny kolaż koncertowych doznań.

Chcąc maksymalnie poszerzyć zasięg relacji koncertu, będącego nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale również krokiem milowym w zwiększaniu dostępności do kultury, całość wydarzenia transmitowana będzie na żywo dzięki zastosowaniu technologii live-streaming oraz na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. Koncert poprowadzą zastępca Dyrektora Redaktora Naczelnego Polskiego Radia Jacek Hawryluk i dyrektor Polskiej Orkiestry Młodzieżowej Wojciech Walczak.


Wydarzenie jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”.

***

15 listopada, godz. 17:30

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie
Polska Orkiestra Młodzieżowa
Adrián Varela – dyrygent
Janusz Wawrowski – skrzypce

Stanisław Moniuszko – Uwertura fantastyczna Bajka
Mieczysław Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64

prowadzenie koncertu: Jacek Hawryluk, Wojciech Walczak

Najczęściej czytane:

„Muzyka z kraju Chopina” – utwory na fortepian z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego podbiły serca Japończyków

Spotkaniem 6 grudnia w Tokio zamknęliśmy cykl seminariów odbywających się w największych ośrodkach kultury w Japonii w ramach kampanii edukacyjnej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Muzyka z kraju Chopina”, skierowanej do tamtejszego środowiska nauczycieli gry na fortepianie.
 

Orchestre Pasdeloup prawykona „Sonosphère V, Wanda Landowska” Elżbiety Sikory

Znakomita passa Elżbiety Sikory trwa. Drugą dekadę XXI wieku zamkniemy prawykonaniem jej Sonosphère V, Wanda Landowska na orkiestrę i gitarę elektryczną. 14 grudnia w sali Philharmonie de Paris utwór po raz pierwszy wykona nie od dziś współpracująca z kompozytorką Orchestre Pasdeloup, którą poprowadzi Elena Schwarz. Partię solo na gitarze elektrycznej wykona Misja Fitzgerald Michel.
 

Eugeniusz Knapik odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

4 grudnia podczas uroczystości w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. zw. dr hab. Eugeniusz Knapik odebrał z rąk Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wandy Zwinogrodzkiej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Kompozytor jest od lat związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym nie tylko jako twórca – piastuje także funkcję Przewodniczącego Rady Programowej Oficyny.
 

PWM targowo, wyjazdowo!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne także w grudniu nie zwalnia tempa. W tym roku wzięliśmy udział w wielu wydarzeniach targowych w kraju i za granicą. Odwiedziliśmy m.in. Poznań, Warszawę, byliśmy także we Frankfurcie, Bolonii, Cremonie czy Chinach. Przed nami Śląskie Targi Książki (6-8 grudnia – Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach - stoisko nr 59) oraz Wrocławskie Targi Dobrych Książek (5-8 grudnia - Hala Stulecia – stoisko nr 126.). Odwiedźcie nasze stoisko, serdecznie zapraszamy!

Premiera opery „Anhelli” Dariusza Przybylskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Już jutro, 6 grudnia, w Teatrze Wielkim w Poznaniu będzie mieć premierę najnowsza opera związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytora Dariusza Przybylskiego.
 

Orkiestra Wojskowa w Krakowie wykona utwory z katalogu PWM

W najbliższy piątek, 6 grudnia, w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się jubileuszowy koncert, podczas którego sto lat działalności świętować będzie Orkiestra Wojskowa w Krakowie. W ramach wydarzenia wykonane będą dwa utwory znajdujące się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, wydane w serii „Biblioteka Orkiestr Dętych”. 
 

Mieczysław Karłowicz grudniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Trzy lata temu, w 140. rocznicę urodzin Mieczysława Karłowicza Polskie Wydawnictwo Muzyczne zorganizowało bardzo ciepło przyjętą akcję „Cała Polska gra Karłowicza”. Od morza po Tatry przez kilka tygodni rozbrzmiewały utwory kompozytora. W tym roku minęła 110. rocznica śmierci Mieczysława Karłowicza. Niech stanie się to okazją do – tym razem – bardziej osobistych spotkań z twórczością młodopolskiego artysty. W Polskim Wydawnictwie Muzycznym grudzień ogłaszamy miesiącem Mieczysława Karłowicza.

Wystartowała kampania edukacyjna „Muzyka z kraju Chopina"

Konferencją prasową w Ambasadzie RP w Tokio Polskie Wydawnictwo Muzyczne zainaugurowało tygodniowe tournée po Japonii, obejmujące cykl seminariów poświęconych polskiej muzyce fortepianowej. „Muzyka z kraju Chopina” to szeroko zakrojona kampania edukacyjna, skierowana do nauczycieli gry na fortepianowe, której celem jest popularyzacja najlepszej polskiej muzyki w Kraju Kwitnącej Wiśni.
 

Konferencja naukowa poświęcona Romanowi Ryterbandowi

W najbliższą sobotę, 30 listopada w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi odbędzie się konferencja naukowa poświęcona odkrywanemu polskiemu kompozytorowi i pianiście Romanowi Ryterbandowi. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia. 
 

Ruch Muzyczny na nowo!

Od stycznia 2020 roku „Ruch Muzyczny” stanie się ponownie dwutygodnikiem. Właśnie ukazał się bezpłatny numer zerowy zapowiadający przyszłoroczne zmiany w makiecie pisma. Za odnowienie „RM” odpowiada jego dyrektor artystyczny, Marek Knap.