PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Karłowicz i Moniuszko – po raz pierwszy cyfrowo na żywo

2019-11-04

Jesteśmy przyzwyczajeni do obecności nowych technologii w świecie muzyki, którą nagrywamy, odtwarzamy, zapisujemy na playlistach. A gdybyśmy odważyli się pójść krok dalej? Podczas współorganizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne wyjątkowego koncertu Polska Orkiestra Młodzieżowa zagra muzykę Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza nie z tradycyjnego, papierowego wydania, a z tabletów!


Będzie to możliwe dzięki dostępności materiałów nutowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na cyfrowej platformie do dystrybucji nut nkoda.

– To dla nas wyjątkowa chwila. Cieszę się, że wchodzący na artystyczną drogę wyjątkowo uzdolnieni muzycy, orkiestra, która aż kipi młodzieńczą energią, staje się w Polsce ambasadorem technologicznej rewolucji, która otwiera nowy rozdział w dystrybucji profesjonalnych materiałów nutowych polskich kompozytorów – mówi Dyrektor – Redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

– Wydarzenie będzie modelowym przykładem dobrego wykorzystania nowych technologii oraz wzorowego połączenia sił instytucji i organizacji w zwiększaniu dostępności do kultury – dodaje dyrektor Polskiej Orkiestry Młodzieżowej Wojciech Walczak.

Polska Orkiestra Młodzieżowa to największa i jedyna ogólnopolska orkiestra dla uczniów szkół muzycznych II stopnia w Polsce, w której młodzi muzycy mogą zdobywać profesjonalne umiejętności. Skład tego niezwykłego zespołu powstaje co roku w wyniku ogólnopolskich przesłuchań. Wraz z Orkiestrą wystąpi rozchwytywany skrzypek, laureat dwóch „Fryderyków”, Janusz Wawrowski, grający na jedynym w Polsce instrumencie Antoniego Stradivariego.

15 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia tradycyjne wejdzie więc w dialog z nowoczesnym, utrwalone i dobrze znane zespoli się z innowacyjnym i postępowym. Lubiane i cenione utwory ważnych kompozytorów polskich XIX i XX wieku – Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza, znajdujące się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, zagrane z najnowocześniejszego sprzętu złożą się na różnorodny, a jednak spójny kolaż koncertowych doznań.

Chcąc maksymalnie poszerzyć zasięg relacji koncertu, będącego nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale również krokiem milowym w zwiększaniu dostępności do kultury, całość wydarzenia transmitowana będzie na żywo dzięki zastosowaniu technologii live-streaming oraz na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. Koncert poprowadzą zastępca Dyrektora Redaktora Naczelnego Polskiego Radia Jacek Hawryluk i dyrektor Polskiej Orkiestry Młodzieżowej Wojciech Walczak.


Wydarzenie jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”.

***

15 listopada, godz. 17:30

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie
Polska Orkiestra Młodzieżowa
Adrián Varela – dyrygent
Janusz Wawrowski – skrzypce

Stanisław Moniuszko – Uwertura fantastyczna Bajka
Mieczysław Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64

prowadzenie koncertu: Jacek Hawryluk, Wojciech Walczak

Najczęściej czytane:

Premiera „Halki” w TW-ON

Dzisiaj w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wydarzenie, o którym jest głośno od kilku tygodni – premiera Halki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Prapremiera owej bodaj najbardziej popularniej opery Stanisława Moniuszki odbyła się 1 stycznia 1858 roku. 162 lata później TW-ON proponuje inscenizację powstałą w koprodukcji z Theater an der Wien (w Wiedniu ta wersja została wystawiona 15 grudnia 2019).

„Aisthetikos” Hanny Kulenty i jej nowy początek w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

21 lutego w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbędzie się prawykonanie najnowszego utworu Hanny Kulenty Aisthetikos na saksofon sopranowy, fortepian i orkiestrę. Tym utworem kompozytorka powraca pod skrzydła Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Lutowe rekomendacje TUTTI.pl

Poszukiwacze dobrych koncertów – mamy dla Was w lutym mnóstwo rekomendacji. To koncerty, na których wypada być, utwory, które trzeba znać i wykonawcy, których warto posłuchać. Pierwsze koncerty w ramach TUTTI.pl odbędą się w tym miesiącu w niedzielę, 9 lutego.

Grażyna Bacewicz lutowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W roku jubileuszu 75-lecia działalności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego prezentujemy sylwetki twórców, których dorobek stanowi trzon działalności naszej oficyny. W lutym zwracamy się ku Grażynie Bacewicz.
 

Cztery nominacje do Fryderyków dla albumów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Krążki wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne znalazły się w czołówce nominowanych do tegorocznych Fryderyków. Akademia Fonograficzna wyróżniła płyty wydane pod marką ANAKLASIS oraz ekskluzywny BOX „100 na 100”. 
 

Agata Zubel i composer.pl

Dzisiaj urodziny obchodzi Agata Zubel – kompozytorka, którą Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma zaszczyt i radość reprezentować. Przez lata współpracy mieliśmy okazję wielokrotnie przekonywać się jak wyjątkową osobą jest Agata Zubel. Przy okazji urodzin chcemy przypomnieć o niecodziennej inicjatywie kompozytorki: projekcie composer.pl.

Jesteś twórcą, a więc masz prawo!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z ogólnopolską kampanią edukacyjno-społeczną o prawie autorskim skierowaną do dzieci

Witold Lutosławski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA będziemy przypominać twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa.
 

Zmarł Edward Pałłasz

Z przykrością informujemy, że w wieku 83 lat zmarł Edward Pałłasz, wspaniały kompozytor, pedagog, twórca muzyki teatralnej i filmowej, wieloletni współpracownik i autor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.