PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wystartowała kampania edukacyjna „Muzyka z kraju Chopina"

2019-11-29

Konferencją prasową w Ambasadzie RP w Tokio Polskie Wydawnictwo Muzyczne zainaugurowało tygodniowe tournée po Japonii, obejmujące cykl seminariów poświęconych polskiej muzyce fortepianowej. „Muzyka z kraju Chopina” to szeroko zakrojona kampania edukacyjna, skierowana do nauczycieli gry na fortepianowe, której celem jest popularyzacja najlepszej polskiej muzyki w Kraju Kwitnącej Wiśni.
 

W ramach cyklu seminariów odbywających się kolejno w Hiroszimie (2 grudnia), Sendai (3 grudnia), Nagoyi (4 grudnia), Osace (5 grudnia) i Tokio (6 grudnia), obejmujących warsztaty oraz recitale, błyskotliwi pianiści młodego pokolenia – Marie Kiyone oraz Ignacy Lisiecki przybliżą najpiękniejsze miniatury polskiej literatury fortepianowej wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach serii „Muzyka z kraju Chopina”. Uczestnicy spotkań będą mieli okazję prześledzić rolę fortepianu w kształtowaniu historii muzyki polskiej dzięki prelekcji dyrektora – redaktora naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dra Daniela Cichego. Wszystko z wykorzystaniem dedykowanych materiałów audiowizualnych.

– Muzyka Fryderyka Chopina niezmiennie budzi podziw wśród muzyków i melomanów na całym świecie, a w Japonii twórczość tego wybitnego kompozytora posiada szczególny status. Tym razem jednak chcemy pokazać, że Chopin nie tworzył w próżni i warto zapoznać się z muzyką kompozytorów, którzy pisali na fortepian przed nim, wraz z nim i po nim – komentuje dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.Podstawą kampanii stały się publikacje wydane nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach serii „Muzyka z kraju Chopina”, które odsłaniają mało znane piękno polskiej muzyki fortepianowej. Starannie wybrane dzieła polskich kompozytorów od XVIII wieku do współczesności, ułożone pod względem poziomu trudności, pozwalają dzieciom, młodzieży i dorosłym nie tylko rozwijać umiejętności pianistyczne, ale także pogłębiać artystyczną wrażliwość i poznawać nowy repertuar. Seria udowadnia ponadto, że Fryderyk Chopin chętnie sięgał do polskiego dziedzictwa muzycznego, jego dzieła dla wielu twórców stały się punktem odniesienia, a dla pianistów do dziś są niezwykłą inspiracją. W ramach serii ukazały się dotychczas dwa zeszyty na fortepian oraz jeden zeszyt na cztery ręce. W pierwszym kwartale 2020 roku zeszyty „Muzyka z kraju Chopina” zostaną wydane przez japońskie wydawnictwo Zen-On Music Company Ltd, które jest partnerem kampanii.

29 listopada w siedzibie Ambasady RP w Tokio odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię, którą otworzył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Japonii Paweł Milewski. Podczas konferencji dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy przedstawił szczegółowo założenia przedsięwzięcia. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele pozostałych instytucji partnerskich: dyrektor działu wydawniczego Zen-On Music Company Ltd Takayuki Nii oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Maria Żurawska. Konferencję uświetnił recital znakomitej pianistki Marie Kiyone, w którego programie znalazły się utwory zawarte w zeszytach „Muzyka z kraju Chopina”.

Partnerami kampanii są: firma Kawai, wydawnictwo Zen-On Music Company Ltd, stowarzyszenie PTNA, Japońskie Towarzystwo Chopinowskie, Instytut Polski w Tokio oraz Ambasada RP w Japonii.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Inspirująca”.

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.