PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wystartowała kampania edukacyjna „Muzyka z kraju Chopina"

2019-11-29

Konferencją prasową w Ambasadzie RP w Tokio Polskie Wydawnictwo Muzyczne zainaugurowało tygodniowe tournée po Japonii, obejmujące cykl seminariów poświęconych polskiej muzyce fortepianowej. „Muzyka z kraju Chopina” to szeroko zakrojona kampania edukacyjna, skierowana do nauczycieli gry na fortepianowe, której celem jest popularyzacja najlepszej polskiej muzyki w Kraju Kwitnącej Wiśni.
 

W ramach cyklu seminariów odbywających się kolejno w Hiroszimie (2 grudnia), Sendai (3 grudnia), Nagoyi (4 grudnia), Osace (5 grudnia) i Tokio (6 grudnia), obejmujących warsztaty oraz recitale, błyskotliwi pianiści młodego pokolenia – Marie Kiyone oraz Ignacy Lisiecki przybliżą najpiękniejsze miniatury polskiej literatury fortepianowej wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach serii „Muzyka z kraju Chopina”. Uczestnicy spotkań będą mieli okazję prześledzić rolę fortepianu w kształtowaniu historii muzyki polskiej dzięki prelekcji dyrektora – redaktora naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dra Daniela Cichego. Wszystko z wykorzystaniem dedykowanych materiałów audiowizualnych.

– Muzyka Fryderyka Chopina niezmiennie budzi podziw wśród muzyków i melomanów na całym świecie, a w Japonii twórczość tego wybitnego kompozytora posiada szczególny status. Tym razem jednak chcemy pokazać, że Chopin nie tworzył w próżni i warto zapoznać się z muzyką kompozytorów, którzy pisali na fortepian przed nim, wraz z nim i po nim – komentuje dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.Podstawą kampanii stały się publikacje wydane nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach serii „Muzyka z kraju Chopina”, które odsłaniają mało znane piękno polskiej muzyki fortepianowej. Starannie wybrane dzieła polskich kompozytorów od XVIII wieku do współczesności, ułożone pod względem poziomu trudności, pozwalają dzieciom, młodzieży i dorosłym nie tylko rozwijać umiejętności pianistyczne, ale także pogłębiać artystyczną wrażliwość i poznawać nowy repertuar. Seria udowadnia ponadto, że Fryderyk Chopin chętnie sięgał do polskiego dziedzictwa muzycznego, jego dzieła dla wielu twórców stały się punktem odniesienia, a dla pianistów do dziś są niezwykłą inspiracją. W ramach serii ukazały się dotychczas dwa zeszyty na fortepian oraz jeden zeszyt na cztery ręce. W pierwszym kwartale 2020 roku zeszyty „Muzyka z kraju Chopina” zostaną wydane przez japońskie wydawnictwo Zen-On Music Company Ltd, które jest partnerem kampanii.

29 listopada w siedzibie Ambasady RP w Tokio odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię, którą otworzył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Japonii Paweł Milewski. Podczas konferencji dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy przedstawił szczegółowo założenia przedsięwzięcia. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele pozostałych instytucji partnerskich: dyrektor działu wydawniczego Zen-On Music Company Ltd Takayuki Nii oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Maria Żurawska. Konferencję uświetnił recital znakomitej pianistki Marie Kiyone, w którego programie znalazły się utwory zawarte w zeszytach „Muzyka z kraju Chopina”.

Partnerami kampanii są: firma Kawai, wydawnictwo Zen-On Music Company Ltd, stowarzyszenie PTNA, Japońskie Towarzystwo Chopinowskie, Instytut Polski w Tokio oraz Ambasada RP w Japonii.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Inspirująca”.

Najczęściej czytane:

Agata Zubel i composer.pl

Dzisiaj urodziny obchodzi Agata Zubel – kompozytorka, którą Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma zaszczyt i radość reprezentować. Przez lata współpracy mieliśmy okazję wielokrotnie przekonywać się jak wyjątkową osobą jest Agata Zubel. Przy okazji urodzin chcemy przypomnieć o niecodziennej inicjatywie kompozytorki: projekcie composer.pl.

Jesteś twórcą, a więc masz prawo!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z ogólnopolską kampanią edukacyjno-społeczną o prawie autorskim skierowaną do dzieci

Witold Lutosławski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA będziemy przypominać twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa.
 

Zmarł Edward Pałłasz

Z przykrością informujemy, że w wieku 83 lat zmarł Edward Pałłasz, wspaniały kompozytor, pedagog, twórca muzyki teatralnej i filmowej, wieloletni współpracownik i autor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. 
 

Komunikat

Podajemy godziny pracy księgarni firmowej PWM w okresie świątecznym i noworocznym.
 

Koncert w ramach „Portretów kompozytorów” poświęcony twórczości Marcela Chyrzyńskiego

Podczas organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich koncertu w ramach 29. edycji festiwalu „Portrety kompozytorów” twórczość Marcela Chyrzyńskiego przybliżył Hashtag Ensemble.
 

Anaklasis trafia do dystrybucji Universal Music Polska!

Universal Music Polska oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne z radością ogłaszają rozpoczęcie dystrybucji katalogu ANAKLASIS!

„Halka” w Wiedniu

Tomasz Konieczny, Piotr Beczała, Łukasz Borowicz i Mariusz Treliński – to polscy artyści stający za sukcesem Halki Stanisława Moniuszki na deskach Theater an der Wien. Premiera spektaklu odbyła się 15 grudnia i wzbudziła ogromne emocje publiczności (owacje na stojąco!) oraz bardzo pochlebne głosy krytyki. 
 

XVI Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego rozstrzygnięty

29 listopada odbyły się w Krakowie obrady jury XVI Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego. Jury obradowało w składzie: prof. Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Paweł Mykietyn (przewodniczący) oraz dr Daniel Cichy. Przedmiotem tegorocznego Konkursu było skomponowanie utworu twórczo nawiązującego do barokowej tradycji muzycznej na skrzypce z towarzyszeniem od jednego do czterech dowolnych instrumentów.