PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wystartowała kampania edukacyjna „Muzyka z kraju Chopina"

2019-11-29

Konferencją prasową w Ambasadzie RP w Tokio Polskie Wydawnictwo Muzyczne zainaugurowało tygodniowe tournée po Japonii, obejmujące cykl seminariów poświęconych polskiej muzyce fortepianowej. „Muzyka z kraju Chopina” to szeroko zakrojona kampania edukacyjna, skierowana do nauczycieli gry na fortepianowe, której celem jest popularyzacja najlepszej polskiej muzyki w Kraju Kwitnącej Wiśni.
 

W ramach cyklu seminariów odbywających się kolejno w Hiroszimie (2 grudnia), Sendai (3 grudnia), Nagoyi (4 grudnia), Osace (5 grudnia) i Tokio (6 grudnia), obejmujących warsztaty oraz recitale, błyskotliwi pianiści młodego pokolenia – Marie Kiyone oraz Ignacy Lisiecki przybliżą najpiękniejsze miniatury polskiej literatury fortepianowej wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach serii „Muzyka z kraju Chopina”. Uczestnicy spotkań będą mieli okazję prześledzić rolę fortepianu w kształtowaniu historii muzyki polskiej dzięki prelekcji dyrektora – redaktora naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dra Daniela Cichego. Wszystko z wykorzystaniem dedykowanych materiałów audiowizualnych.

– Muzyka Fryderyka Chopina niezmiennie budzi podziw wśród muzyków i melomanów na całym świecie, a w Japonii twórczość tego wybitnego kompozytora posiada szczególny status. Tym razem jednak chcemy pokazać, że Chopin nie tworzył w próżni i warto zapoznać się z muzyką kompozytorów, którzy pisali na fortepian przed nim, wraz z nim i po nim – komentuje dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.Podstawą kampanii stały się publikacje wydane nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach serii „Muzyka z kraju Chopina”, które odsłaniają mało znane piękno polskiej muzyki fortepianowej. Starannie wybrane dzieła polskich kompozytorów od XVIII wieku do współczesności, ułożone pod względem poziomu trudności, pozwalają dzieciom, młodzieży i dorosłym nie tylko rozwijać umiejętności pianistyczne, ale także pogłębiać artystyczną wrażliwość i poznawać nowy repertuar. Seria udowadnia ponadto, że Fryderyk Chopin chętnie sięgał do polskiego dziedzictwa muzycznego, jego dzieła dla wielu twórców stały się punktem odniesienia, a dla pianistów do dziś są niezwykłą inspiracją. W ramach serii ukazały się dotychczas dwa zeszyty na fortepian oraz jeden zeszyt na cztery ręce. W pierwszym kwartale 2020 roku zeszyty „Muzyka z kraju Chopina” zostaną wydane przez japońskie wydawnictwo Zen-On Music Company Ltd, które jest partnerem kampanii.

29 listopada w siedzibie Ambasady RP w Tokio odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię, którą otworzył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Japonii Paweł Milewski. Podczas konferencji dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy przedstawił szczegółowo założenia przedsięwzięcia. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele pozostałych instytucji partnerskich: dyrektor działu wydawniczego Zen-On Music Company Ltd Takayuki Nii oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Maria Żurawska. Konferencję uświetnił recital znakomitej pianistki Marie Kiyone, w którego programie znalazły się utwory zawarte w zeszytach „Muzyka z kraju Chopina”.

Partnerami kampanii są: firma Kawai, wydawnictwo Zen-On Music Company Ltd, stowarzyszenie PTNA, Japońskie Towarzystwo Chopinowskie, Instytut Polski w Tokio oraz Ambasada RP w Japonii.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Inspirująca”.

Najczęściej czytane:

Telewizyjna premiera rejestracji opery „ahat-ilī – siostra bogów” Alka Nowaka na antenie TVP Kultura

10 grudnia, w dniu wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk, na antenie TVP Kultura odbędzie się emisja zarejestrowanego przez PWM pokazu opery ahat-ilī – siostra bogów Alka Nowaka do libretta noblistki. 
 

„Muzyka z kraju Chopina” – utwory na fortepian z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego podbiły serca Japończyków

Spotkaniem 6 grudnia w Tokio zamknęliśmy cykl seminariów odbywających się w największych ośrodkach kultury w Japonii w ramach kampanii edukacyjnej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Muzyka z kraju Chopina”, skierowanej do tamtejszego środowiska nauczycieli gry na fortepianie.
 

Orchestre Pasdeloup prawykona „Sonosphère V, Wanda Landowska” Elżbiety Sikory

Znakomita passa Elżbiety Sikory trwa. Drugą dekadę XXI wieku zamkniemy prawykonaniem jej Sonosphère V, Wanda Landowska na orkiestrę i gitarę elektryczną. 14 grudnia w sali Philharmonie de Paris utwór po raz pierwszy wykona nie od dziś współpracująca z kompozytorką Orchestre Pasdeloup, którą poprowadzi Elena Schwarz. Partię solo na gitarze elektrycznej wykona Misja Fitzgerald Michel.
 

Eugeniusz Knapik odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

4 grudnia podczas uroczystości w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. zw. dr hab. Eugeniusz Knapik odebrał z rąk Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wandy Zwinogrodzkiej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Kompozytor jest od lat związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym nie tylko jako twórca – piastuje także funkcję Przewodniczącego Rady Programowej Oficyny.
 

PWM targowo, wyjazdowo!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne także w grudniu nie zwalnia tempa. W tym roku wzięliśmy udział w wielu wydarzeniach targowych w kraju i za granicą. Odwiedziliśmy m.in. Poznań, Warszawę, byliśmy także we Frankfurcie, Bolonii, Cremonie czy Chinach. Przed nami Śląskie Targi Książki (6-8 grudnia – Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach - stoisko nr 59) oraz Wrocławskie Targi Dobrych Książek (5-8 grudnia - Hala Stulecia – stoisko nr 126.). Odwiedźcie nasze stoisko, serdecznie zapraszamy!

Premiera opery „Anhelli” Dariusza Przybylskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Już jutro, 6 grudnia, w Teatrze Wielkim w Poznaniu będzie mieć premierę najnowsza opera związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytora Dariusza Przybylskiego.
 

Orkiestra Wojskowa w Krakowie wykona utwory z katalogu PWM

W najbliższy piątek, 6 grudnia, w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się jubileuszowy koncert, podczas którego sto lat działalności świętować będzie Orkiestra Wojskowa w Krakowie. W ramach wydarzenia wykonane będą dwa utwory znajdujące się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, wydane w serii „Biblioteka Orkiestr Dętych”. 
 

Mieczysław Karłowicz grudniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Trzy lata temu, w 140. rocznicę urodzin Mieczysława Karłowicza Polskie Wydawnictwo Muzyczne zorganizowało bardzo ciepło przyjętą akcję „Cała Polska gra Karłowicza”. Od morza po Tatry przez kilka tygodni rozbrzmiewały utwory kompozytora. W tym roku minęła 110. rocznica śmierci Mieczysława Karłowicza. Niech stanie się to okazją do – tym razem – bardziej osobistych spotkań z twórczością młodopolskiego artysty. W Polskim Wydawnictwie Muzycznym grudzień ogłaszamy miesiącem Mieczysława Karłowicza.

Wystartowała kampania edukacyjna „Muzyka z kraju Chopina"

Konferencją prasową w Ambasadzie RP w Tokio Polskie Wydawnictwo Muzyczne zainaugurowało tygodniowe tournée po Japonii, obejmujące cykl seminariów poświęconych polskiej muzyce fortepianowej. „Muzyka z kraju Chopina” to szeroko zakrojona kampania edukacyjna, skierowana do nauczycieli gry na fortepianowe, której celem jest popularyzacja najlepszej polskiej muzyki w Kraju Kwitnącej Wiśni.
 

Konferencja naukowa poświęcona Romanowi Ryterbandowi

W najbliższą sobotę, 30 listopada w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi odbędzie się konferencja naukowa poświęcona odkrywanemu polskiemu kompozytorowi i pianiście Romanowi Ryterbandowi. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.