PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Eugeniusz Knapik odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

2019-12-05

4 grudnia podczas uroczystości w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. zw. dr hab. Eugeniusz Knapik odebrał z rąk Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wandy Zwinogrodzkiej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Kompozytor jest od lat związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym nie tylko jako twórca – piastuje także funkcję Przewodniczącego Rady Programowej Oficyny.
 

Podniosłemu wydarzeniu w Akademii Muzycznej towarzyszył koncert z utworami Eugeniusza Knapika. W wykonaniu znakomitego Kwartetu Śląskiego, wybitnej sopranistki Ewy Biegas oraz AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia zabrzmiały Wyspy na orkiestrę smyczkową, II Kwartet smyczkowy oraz Przystępuję do ciebie na sopran i orkiestrę kameralną. Koncert był przedstawieniem idei kompozytorskich Knapika, który kluczowe dla swej twórczości pojęcie „oryginalności” sytuuje zupełnie poza kategoriami ekscentrycznej odmienności za wszelką cenę.

Eugeniusz Knapik (ur. 1951) studia muzyczne odbył w katowickiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna) w klasie Henryka Mikołaja Góreckiego (kompozycja) oraz Czesława Stańczyka (fortepian). W roku 1978 otrzymał stypendium państwowe na wyjazd do Paryża, a w latach 80. pracował w Studiu Eksperymentalnym we Fryburgu. Jego kompozytorski debiut nastąpił 7 czerwca 1974 roku na estradzie Filharmonii Narodowej, gdzie zabrzmiały pieśni z cyklu La Flûte de jade (1973). Szereg jego kompozycji wykonano niedługo potem na festiwalach „Młodzi Muzycy Młodemu Miastu” w Stalowej Woli (1975–80). Obecnie twórczość jego gości na czołowych estradach świata. Jako pianista występuje solo i w zespołach. Od roku 1982 współpracuje z Kwartetem Śląskim. Specjalizuje się w repertuarze współczesnym – jako pierwszy w Polsce grał cały cykl Dwudziestu spojrzeń na Dzieciątko Jezus Oliviera Messiaena, dokonał także licznych prawykonań utworów polskich i zagranicznych kompozytorów współczesnych. W roku 1976 rozpoczął pracę w macierzystej uczelni, a siedemnaście lat później zorganizował tam Studio Muzyki Elektroakustycznej. W latach 2002–08 piastował godność rektora katowickiej AM. W związku ze swą szeroką działalnością artystyczną otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1976), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Wiedniu za Concerto grosso (1977), wyróżnienie w r. 1978 za La flûte de jade i I lokatę (utwór wyselekcjonowany) w 1984 za Kwartet smyczkowy (1980) na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów oraz doroczną Nagrodę ZKP (1997).© Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, fot. Marek Galica

Najczęściej czytane:

Witold Lutosławski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA będziemy przypominać twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa.
 

Zmarł Edward Pałłasz

Z przykrością informujemy, że w wieku 83 lat zmarł Edward Pałłasz, wspaniały kompozytor, pedagog, twórca muzyki teatralnej i filmowej, wieloletni współpracownik i autor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. 
 

Komunikat

Podajemy godziny pracy księgarni firmowej PWM w okresie świątecznym i noworocznym.
 

Koncert w ramach „Portretów kompozytorów” poświęcony twórczości Marcela Chyrzyńskiego

Podczas organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich koncertu w ramach 29. edycji festiwalu „Portrety kompozytorów” twórczość Marcela Chyrzyńskiego przybliżył Hashtag Ensemble.
 

Anaklasis trafia do dystrybucji Universal Music Polska!

Universal Music Polska oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne z radością ogłaszają rozpoczęcie dystrybucji katalogu ANAKLASIS!

„Halka” w Wiedniu

Tomasz Konieczny, Piotr Beczała, Łukasz Borowicz i Mariusz Treliński – to polscy artyści stający za sukcesem Halki Stanisława Moniuszki na deskach Theater an der Wien. Premiera spektaklu odbyła się 15 grudnia i wzbudziła ogromne emocje publiczności (owacje na stojąco!) oraz bardzo pochlebne głosy krytyki. 
 

XVI Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego rozstrzygnięty

29 listopada odbyły się w Krakowie obrady jury XVI Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego. Jury obradowało w składzie: prof. Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Paweł Mykietyn (przewodniczący) oraz dr Daniel Cichy. Przedmiotem tegorocznego Konkursu było skomponowanie utworu twórczo nawiązującego do barokowej tradycji muzycznej na skrzypce z towarzyszeniem od jednego do czterech dowolnych instrumentów.

FINA pokaże rejestrację opery Alka Nowaka „ahat-ilī – siostra bogów”

19 grudnia o godz. 19:00 Filmoteka Narodowa – Instytut Adiowizualny zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – projekcję rejestracji opery ahat-ilī – siostra bogów. Autorką libretta jest nagrodzona w tym roku Literacką Nagrodą Nobla Olga Tokarczuk. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
 

Telewizyjna premiera rejestracji opery „ahat-ilī – siostra bogów” Alka Nowaka na antenie TVP Kultura

10 grudnia, w dniu wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk, na antenie TVP Kultura odbędzie się emisja zarejestrowanego przez PWM pokazu opery ahat-ilī – siostra bogów Alka Nowaka do libretta noblistki.