PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Cztery nominacje do Fryderyków dla albumów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

2020-01-30

Krążki wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne znalazły się w czołówce nominowanych do tegorocznych Fryderyków. Akademia Fonograficzna wyróżniła płyty wydane pod marką ANAKLASIS oraz ekskluzywny BOX „100 na 100”. 
 

Kalejdoskop muzycznych przemian i stylów zebrany na 36 płytach CD – BOX „100 na 100” przedstawia panoramę 100 lat najlepszej polskiej muzyki w wykonaniu znakomitych artystów. Unikatowe wydawnictwo zostało docenione dwukrotnie, otrzymując nominacje w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku Muzyka Symfoniczna.

Doceniona została także marka fonograficzna ANAKLASIS, która swoją działalność pod auspicjami PWM rozpoczęła w 2019 roku, szturmem podbijając rynek i szybko zyskując uznanie krytyki. O zwycięstwo w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna powalczy krążek KRAUZE, NOWAK, KUPCZAK, STAŃCZYK: Works for Rhodes Piano & Strings, na którym kompozycje czołowych polskich kompozytorów współczesnych wykonuje nagradzany pianista Piotr Orzechowski ,Pianohooligan’ wraz ze znakomitą Orkiestrą AUKSO pod batutą Maestro Marka Mosia. Natomiast nietuzinkowe interpretacje pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskego zarejestrowane na płycie E-ŚPIEWNIK czekają na zwycięstwo w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna.

Już 8 marca podczas gali rozdania Fryderyków dowiemy się, kto z nominowanych otrzyma prestiżową statuetkę.

Pełna lista nominowanych znajduje się na stronie https://fryderyki.pl/fryderyk-2020/

***

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej: 100 NA 100. MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI
Panorama 100 lat polskiej muzyki na 36 CD w najlepszych wykonaniach

Album Roku Muzyka Współczesna: KRAUZE, NOWAK, KUPCZAK, STAŃCZYK: Works for Rhodes Piano & Strings
Piotr Orzechowski ‚Pianohooligan’ i AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia

Album Roku Muzyka Symfoniczna: 100 NA 100. MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI
Panorama 100 lat polskiej muzyki na 36 CD w najlepszych wykonaniach

Album Roku Muzyka Kameralna: STANISŁAW MONIUSZKO – E-ŚPIEWNIK
Agata Zubel, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski
 

Najczęściej czytane:

Premiera „Halki” w TW-ON

Dzisiaj w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wydarzenie, o którym jest głośno od kilku tygodni – premiera Halki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Prapremiera owej bodaj najbardziej popularniej opery Stanisława Moniuszki odbyła się 1 stycznia 1858 roku. 162 lata później TW-ON proponuje inscenizację powstałą w koprodukcji z Theater an der Wien (w Wiedniu ta wersja została wystawiona 15 grudnia 2019).

„Aisthetikos” Hanny Kulenty i jej nowy początek w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

21 lutego w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbędzie się prawykonanie najnowszego utworu Hanny Kulenty Aisthetikos na saksofon sopranowy, fortepian i orkiestrę. Tym utworem kompozytorka powraca pod skrzydła Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Lutowe rekomendacje TUTTI.pl

Poszukiwacze dobrych koncertów – mamy dla Was w lutym mnóstwo rekomendacji. To koncerty, na których wypada być, utwory, które trzeba znać i wykonawcy, których warto posłuchać. Pierwsze koncerty w ramach TUTTI.pl odbędą się w tym miesiącu w niedzielę, 9 lutego.

Grażyna Bacewicz lutowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W roku jubileuszu 75-lecia działalności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego prezentujemy sylwetki twórców, których dorobek stanowi trzon działalności naszej oficyny. W lutym zwracamy się ku Grażynie Bacewicz.
 

Cztery nominacje do Fryderyków dla albumów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Krążki wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne znalazły się w czołówce nominowanych do tegorocznych Fryderyków. Akademia Fonograficzna wyróżniła płyty wydane pod marką ANAKLASIS oraz ekskluzywny BOX „100 na 100”. 
 

Agata Zubel i composer.pl

Dzisiaj urodziny obchodzi Agata Zubel – kompozytorka, którą Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma zaszczyt i radość reprezentować. Przez lata współpracy mieliśmy okazję wielokrotnie przekonywać się jak wyjątkową osobą jest Agata Zubel. Przy okazji urodzin chcemy przypomnieć o niecodziennej inicjatywie kompozytorki: projekcie composer.pl.

Jesteś twórcą, a więc masz prawo!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z ogólnopolską kampanią edukacyjno-społeczną o prawie autorskim skierowaną do dzieci

Witold Lutosławski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA będziemy przypominać twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa.
 

Zmarł Edward Pałłasz

Z przykrością informujemy, że w wieku 83 lat zmarł Edward Pałłasz, wspaniały kompozytor, pedagog, twórca muzyki teatralnej i filmowej, wieloletni współpracownik i autor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.