PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Lutowe rekomendacje TUTTI.pl

2020-02-03

Poszukiwacze dobrych koncertów – mamy dla Was w lutym mnóstwo rekomendacji. To koncerty, na których wypada być, utwory, które trzeba znać i wykonawcy, których warto posłuchać. Pierwsze koncerty w ramach TUTTI.pl odbędą się w tym miesiącu w niedzielę, 9 lutego.

 

 

 

Zaczynamy od Jaworzna i orkiestry „Archetti” pod batutą Macieja Tomasiewicza. Podczas koncertu 9 lutego zespół zaplanował wykonanie dwóch utworów kompozytorów współczesnych: Divertimento Marka Stachowskiego oraz String Play Zbigniewa Penherskiego. Cieszą nas wybory tych utworów. String Play zabrzmi w rocznicę śmierci kompozytora, a Divertimento powraca na scenę koncertową po czterech latach. Polecamy!

 

11 lutego Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na premierowy spektakl Halki Stanisława Moniuszki powstałej w koprodukcji z Theater an der Wien. Po serii przedstawień w Wiedniu i gorących po nich relacjach, również melomani w kraju będę mogli ocenić nową koncepcję dzieła. W tym miesiącu Halka zostanie powtórzona 14, 16, 19, 21 oraz 23 lutego. Zespoły TW-ONu poprowadzi Łukasz Borowicz, a partie solowe wykonywać będą Izabel Matuła, Maria Stasiak, Piotr Beczała, Tomasz Rak, Krzysztof Szumański, Dariusz Machej, Jasin Rammal-Rykała i Zbigniew Malak.

Halka w TW-ONie jest z pewnością jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu. To trzeba zobaczyć!

 

21 lutego to termin, który trzeba zarezerwować na wizytę w Kielcach. Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali oraz soliści Magdalena Duś (pf) i Bartłomiej Duś (sxf) prawykonają najnowszy utwór Hanny Kulenty Aisthetikos. Bardzo się cieszymy z powrotu kompozytorki pod skrzydła PWM. My w Kielcach będziemy i Państwa także gorąco zapraszamy! O szczegółach prawykonania będziemy wkrótce szerzej informować.

 

Po serii przedstawień operowych Łukasz Borowicz poprowadzi w tym miesiącu w ramach projektu TUTTI.pl jeszcze jeden koncert: wraz z muzykami Filharmonii Poznańskiej wykona Pieśń o ziemi Romana Palestra. Tym razem proponujemy ów jeden z najchętniej wykonywanych utworów kompozytora melomanom w Niemczech: koncert został zaplanowany we Frankfurcie 26 lutego.

 

Lutowe rekomendacje TUTTI.pl zamykamy utworem, obok którego nie można przejść obojętnie: to Ad Matrem Henryka Mikołaja Góreckiego. 28 i 29 lutego to przejmujące dzieło zostanie wykonane przez zespoły Filharmonii Narodowej pod batutą Bartosza Michałowskiego. Partię solową wykona Aleksandra Olczyk.

 

 

Polecamy! Zapraszamy!

Najczęściej czytane:

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.

Symfonia na 444 głosy - premiera publikacji 21 czerwca w dzień Święta Muzyki

Muzyka niejedno ma imię – wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale czy wszyscy wiemy jakie to imiona? O tym, dlaczego warto nie tylko słuchać muzyki, ale także o niej myśleć i rozmawiać, przekonuje nas Danuta Gwizdalanka oraz jej współautorzy – 444 głosy z różnych epok, od Pitagorasa przez Bacha, aż do Jimi Hendrixa, Leszka Możdżera i współczesnych blogerów.

Anaklasis z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Zwolennik tradycji stroniący od nowości za wszelką cenę. Znawca ludzkiego głosu i jego możliwości, który właśnie muzyce wokalnej poświęcił znamienitą część swojej twórczości. Współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym od ponad 50 lat kompozytor Romuald Twardowski 17 czerwca obchodzi swoje 90. urodziny. W roku tego wyjątkowego jubileuszu w katalogu ANAKLASIS ukaże się specjalny album płytowy, poświęcony kameralnej twórczości wokalno-instrumentalnej Twardowskiego, który zapowiada rejestracja audio-wideo Sonetów Michała Anioła w wykonaniu światowej sławy bas-barytona Tomasza Koniecznego oraz znakomitego pianisty i kameralisty Lecha Napierały. Premiera Sonetów 17 czerwca na kanale YouTube PWM.