PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

#zostańwdomu i spędź czas z Polskim Wydawnictwem Muzycznym

2020-03-19

Odpoczynek przy dźwiękach z nowej płyty? Relaks z ciekawą książką? A może wspólne czytanie lub oglądanie bajek z dziećmi? Chwile spędzone w domu mogą być świetną okazją do nadrobienia kulturalnych zaległości i rozwój zainteresowań. Na najbliższy czas Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało szereg aktywności dla małych i dużych, bez wychodzenia z domu.


W domowym zaciszu zachęcamy do słuchania dobrej muzyki – wystarczy włączyć serwis Spotify. Co tydzień pod lupę trafi inny krążek z serii ANAKLASIS, a playlisty z nagraniami najważniejszych dzieł polskiej literatury muzycznej z lat 1918–2018, umieszczonymi w ekskluzywnym, nagrodzonym dwoma Fryderykami BOX-ie „100 na 100”, dostępne są na wyciągnięcie ręki. Fonograficznych rekomendacji z listy „100 na 100” szukajcie w każdy piątek na www.facebook.com/PWMEdition, a w poniedziałki sięgnijcie z nami po wybrany krążek ANAKLASIS.

Na miłośników nowych brzmień czeka portal stonasto.pl – kompendium wiedzy o muzyce polskiej XX i XXI wieku, zbierające ciekawostki o kompozytorach, utworach oraz nagrania wybranych dzieł tworzących kanon polskiej muzyki od czasu odzyskania niepodległości. Co czwartek na kanale YouTube PWM pojawiają się kolejne Muzyczne wizytówki – materiały wideo, w których muzykolodzy i artyści opowiadają o najważniejszych przykładach z polskiej literatury muzycznej od 1918 do 2018 r. Tym, których XX- i XXI-wieczne eksperymenty dźwiękowe zainspirują do stworzenia własnego utworu, przychodzą z pomocą dostępne bezpłatnie w Google Play i App Store aplikacje Komponuj z PWM: Etiuda na…, Dysonanse i Sonoformy, które obudzą kreatywność podczas wieczorów spędzonych w domu. Szczególną gratką dla melomanów będą udostępnione premierowo na kanale YouTube PWM dziesięciominutowe fragmenty rejestracji audiowideo utworów Agaty Zubel (Bildbeschreibung), Alka Nowaka (ahat-ilī – siostra bogów) i Andrzeja Krzanowskiego (Audycja V). Stay tuned!Chcesz grać z nami? Nagrania utworów wydanych przez PWM, dostępne na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, pomogą w interpretacji i zachęcą do wspólnego domowego muzykowania. Szczególnie polecamy aranżacje utworów Wojciecha Kilara i Stanisława Moniuszki na orkiestrę dętą, zrealizowane w ramach projektu Biblioteka Orkiestr Dętych, oraz utwory fortepianowe z serii Muzyka z kraju Chopina w wykonaniu znakomitych pianistów: Lutosławski Piano Duo i Weroniki Chodakowskiej – na każdy poniedziałek przygotowaliśmy inną rekomendację.

Nie zabraknie propozycji dla najmłodszych miłośników muzyki. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą księgarni PWM oraz do oglądania bajek z serii Stanisław Moniuszko dla dzieci czy śledzenia przygód Matyldy. Zapraszamy do zabawy z Sonią, która wraz z Sonostworami nauczy, jak zrobić glissando, wyjaśni, czym są alikwoty, pomoże usłyszeć ostinato w domowej przestrzeni. Wszystko za pośrednictwem rymowanych książeczek dla najmłodszych z serii Sonia w krainie Sonostworów oraz powiązanych z publikacjami aplikacji mobilnych dostępnych bezpłatnie w App Store i Google Play.

Fanów ruchomych obrazów zachęcamy do obejrzenia koprodukcji PWM i TVP Kultura dostępnych na www.vod.tvp.pl. Wśród nich szczególnie polecamy filmy dokumentalne w reżyserii Jana Sosińskiego o Zygmuncie Krauzem (Droga między nutami), Alku Nowaku (Operacja opera) i Andrzeju Krzanowskim (Przerwana podróż) oraz rejestracje dzieł: opery ahat-ilī – siostra bogów Alka Nowaka do libretta nobilstki Olgi Tokarczuk z Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie, a także Bildbeschreibung Agaty Zubel oraz Audycji V Andrzeja Krzanowskiego, zrealizowane podczas „Warszawskiej Jesieni”.

Każdy miłośnik YouTube’a znajdzie coś dla siebie na kanale PWM. Zapraszamy w świat kompozytorów i artystów przybliżony w rozmowach zarejestrowanych m.in. podczas 8. Festiwalu Prawykonań. Zrealizowane w Roku Moniuszki nagrania wybranych pieśni w znakomitych interpretacjach oraz tutoriale: materiały zakulisowe, nagrania z prób i przygotowań, które pokazują pracę śpiewaków oraz pianistów z tekstem i muzyką, pomogą w codziennym ćwiczeniu – także w domu. Tym, którzy chcą poczuć się jak na koncercie, polecamy nagrania muzyki filmowej Wojciecha Kilara, Macieja Zielińskiego, Michała Lorenca i innych, zrealizowane podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Zachęcamy do poznania historii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, przedstawionej w filmie Idea, która przerasta codzienność – Polskie Wydawnictwo Muzyczne, przygotowanego z okazji 70-lecia działalności Oficyny. Te i wiele innych materiałów filmowych można obejrzeć już teraz na www.youtube.com/user/PWMEdition.

Czy, będąc w domu, można zostać twórcą? W ramach kampanii edukacyjnej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Jesteś twórcą – masz prawo” organizowany jest konkurs „Bierzmy się do dzieła!” skierowany do uczniów szkół podstawowych, powszechnych i artystycznych. Czas spędzony w domu może przynieść mnóstwo ciekawych pomysłów, które mogą być zrealizowane po powrocie do szkoły. Zachęcamy do tworzenia co najmniej trzyosobowych zespołów, które pod opieką nauczyciela przygotują konkursową pracę w kreatywny sposób nawiązującą do tematu praw autorskich z wykorzystaniem wiedzy zaczerpniętej z materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie www.jestestworca.pl. Czym jest dzieło? Kim jest twórca? Obudźcie swoją wyobraźnię! Więcej na www.jestestworca.pl.

Marzyłeś o grze na instrumencie, ale nigdy nie było na to czasu? A może chcesz skoncentrować się na szlifowaniu swoich umiejętności lub poznawaniu nowych utworów? Nieważne, czy grasz, śpiewasz, czy chcesz uzupełnić swoją domową biblioteczkę o nowe nuty bądź książki lub rozbudować fonotekę – wspólnie wspierajmy polską kulturę. Do 29 marca księgarnia PWM oferuje e-booki z 50% rabatem, natomiast ceny pozostałych publikacji (książki, nuty i płyty) obniżone są o 20%.

Tym, którzy poszukują wciągającej lektury, ale nie mogą się zdecydować, co wybrać, proponujemy publikacje książkowe w bezpłatnym dostępie cyfrowym. Fragmenty wydawnictw PWM będzie można znaleźć na platformie Issuu PWM. Zachęcamy do sięgania po utwory polskich kompozytorów i słuchania nagrań w wykonaniu naszych rodzimych artystów. Bądźmy bliżej polskiej kultury! Więcej szczegółów na pwm.com.pl/pl/sklep/promocje oraz na www.facebook.com/PWMEdition


Miłośników nowych technologii odsyłamy do serwisu nkoda, oferującego dostęp do materiałów nutowych za pośrednictwem platformy internetowej. Wystarczy zarejestrować się na nkoda.com, by przez siedem dni cieszyć się darmowym dostępem do setek tytułów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Przeglądanie nut nigdy nie było tak proste!

Zapraszamy do śledzenia kanałów PWM, w których będą pojawiać się wszystkie informacje dotyczące działalności Polskie Wydawnictwa Muzycznego wraz z całym spektrum proponowanych domowych aktywności.

ZOSTAŃ MELOMANEM ➡ www.youtube.com/user/PWMEdition/
Muzyczne wizytówki ➡ bit.ly/MuzyczneWizytówki
100 na 100 ➡ www.stonasto.pl/

ŚLEDŹ NAS: FACEBOOK

Najczęściej czytane:

#TUTTIwdomu – wyniki naboru

31 maja zamknęliśmy nabór wniosków do specjalnej edycji TUTTI.pl, #TUTTIwdomu. Reagując na bieżące wydarzenia Polskie Wydawnictwo Muzyczne zmieniło formułę jednego ze swoich flagowych projektów. Dzięki #TUTTIwdomu od kilku tygodni możemy się cieszyć zawieszonymi w Internecie wyśmienitymi nagraniami muzyki polskiej. Do końca roku będzie tych zawieszeń jeszcze więcej!

Kredki w dłoń! Maria Szymanowska

Cześć! Jak minął Wam Dzień Dziecka? Do wszystkich Waszych wczorajszych prezentów dodajemy bonus: nową kolorowankę. Dzisiaj proponujemy Wam obrazek z podobizną Marii Szymanowskiej. Zapraszamy do kolorowania – zróbcie to najpiękniej jak umiecie!

„Podróż przez dźwięki. Śladami Stanisława Moniuszki” - nowa publikacja PWM

„Podróż przez dźwięki” to opowieść biograficzna prezentująca twórczość i życie Stanisława Moniuszki w nieco inny sposób. Dla autorki - Magdaleny Dziadek - głównymi punktami interpretacyjnymi stały się przystanki kompozytora w czasie jego podróży – zarówno tej życiowej, jak i podróży poprzez dźwięki. Miejsca, w których się zatrzymywał stanowiły dla niego inspirację do tworzenia nowych dzieł. Odwołując się do liczących stron listów, notatników kompozytora, rycin czy afiszy, autorka snuje ciekawe opowieści i z wirtuozerską sprawnością splata wątki artystycznej twórczości Moniuszki z jego życiem osobistym.
 

Romuald Twardowski czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Czerwiec stoi pod znakiem Romualda Twardowskiego.

BOX „100 na 100” nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2019!

BOX „100 na 100”, będący częścią projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, to jedno z najszerzej dyskutowanych i najwyżej ocenianych dokonań muzycznych ostatnich lat. Nagrodzony aż dwoma Fryderykami – w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku Muzyka Symfoniczna – BOX walczy o tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2019 w kategorii „Edukacja i multimedia”.
 

Kredki w dłoń! Karol Kurpiński

Cześć! Dla najmłodszych (także duchem) mistrzów kredek i pędzli zamieszczamy dzisiaj kolejny portret do pokolorowania. Na artystyczne opracowanie czeka podobizna Karola Kurpińskiego.

#TUTTIwdomu – ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Przypominamy, że do końca maja przyjmujemy wnioski do projektu #TUTTIwdomu – specjalnej edycji TUTTI.pl przygotowanej na czas ograniczonego dostępu do wydarzeń muzycznych na żywo. Projekt zakłada dofinansowanie w wysokości 70% należnej opłaty za zawieszenie w Internecie nagranych przez Państwa utworów kompozytorów polskich z katalogu PWM.

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Jak pisać, by zainteresować nią dzieci – najbardziej wymagających odbiorców? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Co oznacza tajemnicze słowo „rytmetyka”? I, last but not least, czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Po Cichu. O muzyce i literaturze” to pasmo wyjątkowych rozmów o czytaniu i słuchaniu, o muzyce i literaturze. Z czołowymi postaciami polskiej kultury rozmawia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Rusza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Warsaw Wind Music zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. To pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, którego przedmiotem jest napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą. 
 

Księgarnia firmowa PWM wznawia działalność stacjonarną

Po 9 tygodniach zamknięcia wznawia działalność księgarnia firmowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachowując normy i stosując się do zaleceń sanitarnych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, PWM zaprasza do odwiedzania księgarni przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie, gdzie od 18 maja będzie można zakupić znane i cenione publikacje oraz zapoznać się z interesującymi nowościami. Dla pierwszych 50 klientów mamy niespodziankę, rabat 50% na publikacje PWM!