PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

#zostańwdomu i spędź czas z Polskim Wydawnictwem Muzycznym

2020-03-19

Odpoczynek przy dźwiękach z nowej płyty? Relaks z ciekawą książką? A może wspólne czytanie lub oglądanie bajek z dziećmi? Chwile spędzone w domu mogą być świetną okazją do nadrobienia kulturalnych zaległości i rozwój zainteresowań. Na najbliższy czas Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało szereg aktywności dla małych i dużych, bez wychodzenia z domu.


W domowym zaciszu zachęcamy do słuchania dobrej muzyki – wystarczy włączyć serwis Spotify. Co tydzień pod lupę trafi inny krążek z serii ANAKLASIS, a playlisty z nagraniami najważniejszych dzieł polskiej literatury muzycznej z lat 1918–2018, umieszczonymi w ekskluzywnym, nagrodzonym dwoma Fryderykami BOX-ie „100 na 100”, dostępne są na wyciągnięcie ręki. Fonograficznych rekomendacji z listy „100 na 100” szukajcie w każdy piątek na www.facebook.com/PWMEdition, a w poniedziałki sięgnijcie z nami po wybrany krążek ANAKLASIS.

Na miłośników nowych brzmień czeka portal stonasto.pl – kompendium wiedzy o muzyce polskiej XX i XXI wieku, zbierające ciekawostki o kompozytorach, utworach oraz nagrania wybranych dzieł tworzących kanon polskiej muzyki od czasu odzyskania niepodległości. Co czwartek na kanale YouTube PWM pojawiają się kolejne Muzyczne wizytówki – materiały wideo, w których muzykolodzy i artyści opowiadają o najważniejszych przykładach z polskiej literatury muzycznej od 1918 do 2018 r. Tym, których XX- i XXI-wieczne eksperymenty dźwiękowe zainspirują do stworzenia własnego utworu, przychodzą z pomocą dostępne bezpłatnie w Google Play i App Store aplikacje Komponuj z PWM: Etiuda na…, Dysonanse i Sonoformy, które obudzą kreatywność podczas wieczorów spędzonych w domu. Szczególną gratką dla melomanów będą udostępnione premierowo na kanale YouTube PWM dziesięciominutowe fragmenty rejestracji audiowideo utworów Agaty Zubel (Bildbeschreibung), Alka Nowaka (ahat-ilī – siostra bogów) i Andrzeja Krzanowskiego (Audycja V). Stay tuned!Chcesz grać z nami? Nagrania utworów wydanych przez PWM, dostępne na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, pomogą w interpretacji i zachęcą do wspólnego domowego muzykowania. Szczególnie polecamy aranżacje utworów Wojciecha Kilara i Stanisława Moniuszki na orkiestrę dętą, zrealizowane w ramach projektu Biblioteka Orkiestr Dętych, oraz utwory fortepianowe z serii Muzyka z kraju Chopina w wykonaniu znakomitych pianistów: Lutosławski Piano Duo i Weroniki Chodakowskiej – na każdy poniedziałek przygotowaliśmy inną rekomendację.

Nie zabraknie propozycji dla najmłodszych miłośników muzyki. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą księgarni PWM oraz do oglądania bajek z serii Stanisław Moniuszko dla dzieci czy śledzenia przygód Matyldy. Zapraszamy do zabawy z Sonią, która wraz z Sonostworami nauczy, jak zrobić glissando, wyjaśni, czym są alikwoty, pomoże usłyszeć ostinato w domowej przestrzeni. Wszystko za pośrednictwem rymowanych książeczek dla najmłodszych z serii Sonia w krainie Sonostworów oraz powiązanych z publikacjami aplikacji mobilnych dostępnych bezpłatnie w App Store i Google Play.

Fanów ruchomych obrazów zachęcamy do obejrzenia koprodukcji PWM i TVP Kultura dostępnych na www.vod.tvp.pl. Wśród nich szczególnie polecamy filmy dokumentalne w reżyserii Jana Sosińskiego o Zygmuncie Krauzem (Droga między nutami), Alku Nowaku (Operacja opera) i Andrzeju Krzanowskim (Przerwana podróż) oraz rejestracje dzieł: opery ahat-ilī – siostra bogów Alka Nowaka do libretta nobilstki Olgi Tokarczuk z Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie, a także Bildbeschreibung Agaty Zubel oraz Audycji V Andrzeja Krzanowskiego, zrealizowane podczas „Warszawskiej Jesieni”.

Każdy miłośnik YouTube’a znajdzie coś dla siebie na kanale PWM. Zapraszamy w świat kompozytorów i artystów przybliżony w rozmowach zarejestrowanych m.in. podczas 8. Festiwalu Prawykonań. Zrealizowane w Roku Moniuszki nagrania wybranych pieśni w znakomitych interpretacjach oraz tutoriale: materiały zakulisowe, nagrania z prób i przygotowań, które pokazują pracę śpiewaków oraz pianistów z tekstem i muzyką, pomogą w codziennym ćwiczeniu – także w domu. Tym, którzy chcą poczuć się jak na koncercie, polecamy nagrania muzyki filmowej Wojciecha Kilara, Macieja Zielińskiego, Michała Lorenca i innych, zrealizowane podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Zachęcamy do poznania historii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, przedstawionej w filmie Idea, która przerasta codzienność – Polskie Wydawnictwo Muzyczne, przygotowanego z okazji 70-lecia działalności Oficyny. Te i wiele innych materiałów filmowych można obejrzeć już teraz na www.youtube.com/user/PWMEdition.

Czy, będąc w domu, można zostać twórcą? W ramach kampanii edukacyjnej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Jesteś twórcą – masz prawo” organizowany jest konkurs „Bierzmy się do dzieła!” skierowany do uczniów szkół podstawowych, powszechnych i artystycznych. Czas spędzony w domu może przynieść mnóstwo ciekawych pomysłów, które mogą być zrealizowane po powrocie do szkoły. Zachęcamy do tworzenia co najmniej trzyosobowych zespołów, które pod opieką nauczyciela przygotują konkursową pracę w kreatywny sposób nawiązującą do tematu praw autorskich z wykorzystaniem wiedzy zaczerpniętej z materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie www.jestestworca.pl. Czym jest dzieło? Kim jest twórca? Obudźcie swoją wyobraźnię! Więcej na www.jestestworca.pl.

Marzyłeś o grze na instrumencie, ale nigdy nie było na to czasu? A może chcesz skoncentrować się na szlifowaniu swoich umiejętności lub poznawaniu nowych utworów? Nieważne, czy grasz, śpiewasz, czy chcesz uzupełnić swoją domową biblioteczkę o nowe nuty bądź książki lub rozbudować fonotekę – wspólnie wspierajmy polską kulturę. Do 29 marca księgarnia PWM oferuje e-booki z 50% rabatem, natomiast ceny pozostałych publikacji (książki, nuty i płyty) obniżone są o 20%.

Tym, którzy poszukują wciągającej lektury, ale nie mogą się zdecydować, co wybrać, proponujemy publikacje książkowe w bezpłatnym dostępie cyfrowym. Fragmenty wydawnictw PWM będzie można znaleźć na platformie Issuu PWM. Zachęcamy do sięgania po utwory polskich kompozytorów i słuchania nagrań w wykonaniu naszych rodzimych artystów. Bądźmy bliżej polskiej kultury! Więcej szczegółów na pwm.com.pl/pl/sklep/promocje oraz na www.facebook.com/PWMEdition


Miłośników nowych technologii odsyłamy do serwisu nkoda, oferującego dostęp do materiałów nutowych za pośrednictwem platformy internetowej. Wystarczy zarejestrować się na nkoda.com, by przez siedem dni cieszyć się darmowym dostępem do setek tytułów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Przeglądanie nut nigdy nie było tak proste!

Zapraszamy do śledzenia kanałów PWM, w których będą pojawiać się wszystkie informacje dotyczące działalności Polskie Wydawnictwa Muzycznego wraz z całym spektrum proponowanych domowych aktywności.

ZOSTAŃ MELOMANEM ➡ www.youtube.com/user/PWMEdition/
Muzyczne wizytówki ➡ bit.ly/MuzyczneWizytówki
100 na 100 ➡ www.stonasto.pl/

ŚLEDŹ NAS: FACEBOOK

Najczęściej czytane:

Odszedł ostatni z Wielkich. W wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki

Wybitny kompozytor, genialny twórca, wielka postać, ikona, autorytet. To nie są puste słowa, kurtuazja i w obliczu śmierci artysty zwyczajowo powtarzane zwroty. Odszedł ostatni z Wielkich.

Biblioteka Orkiestr Dętych – nowa seria nutowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Orkiestry dęte to w Polsce grupa dynamicznie się rozwijająca. Obecnie w naszym kraju działa ponad 2000 zespołów, które nie tylko uczestniczą w życiu lokalnych społeczności, ale też biorą udział w krajowych i międzynarodowych konkursach. Naprzeciw potrzebom tej niezwykle aktywnej grupie muzyków wychodzi Polskie Wydawnictwo Muzyczne z najnowszą serią nutową Biblioteka Orkiestr Dętych udowadniając, że czas spędzony w domu można wykorzystać na wspólne muzykowanie. Zapraszamy do współtworzenia Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej.
 

Wirtualne kształcenie słuchu z mYear i PWM!

Już w nadchodzącą sobotę, 28 marca, o godz. 11 na stronie Festiwalu Wyobraźni Muzycznej mała przygoda z mYear i Polskim Wydawnictwem Muzycznym: oryginalne kształcenie słuchu bez wychodzenia z domu! Dla wszystkich i bez rejestracji.

TUTTI.pl w obliczu restrykcji związanych z epidemią

Szanowni Państwo,

ze względu na epidemię koronawirusa COVID-19 odwoływane są wydarzenia kulturalne w kraju, w tym również koncerty, które otrzymały dofinansowanie w ramach projektu TUTTI.pl. Mamy nadzieję, że większość z nich uda się przełożyć na lepsze – oby nieodległe – czasy.
 

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – premiera rejestracji koncertów na kanale YouTube PWM

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do filharmonii bez wychodzenia z domu. W ramach akcji #zostańwdomu na kanale YouTube PWM wszyscy tęskniący do muzycznych wrażeń będą mogli bezpłatnie obejrzeć premierowo udostępnione rejestracje koncertów zrealizowanych w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Każdy koncert rozpoczyna napisana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fanfara dla Niepodległej Krzysztofa Pendereckiego.
 

#zostańwdomu i spędź czas z Polskim Wydawnictwem Muzycznym

Odpoczynek przy dźwiękach z nowej płyty? Relaks z ciekawą książką? A może wspólne czytanie lub oglądanie bajek z dziećmi? Chwile spędzone w domu mogą być świetną okazją do nadrobienia kulturalnych zaległości i rozwój zainteresowań. Na najbliższy czas Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało szereg aktywności dla małych i dużych, bez wychodzenia z domu.

Już od dziś „Twarze Wotana” także w wersji cyfrowej!

Wspaniały głos, talent aktorski i wielkie wyczucie ducha oper Richarda Wagnera. Śpiewak operowy o międzynarodowej sławie, Tomasz Konieczny, otwarcie rozmawia ze znawcą operowej materii, Jackiem Marczyńskim. 

Komunikat

Szanowni Państwo,
w trosce o bezpieczeństwo wszystkich klientów i pracowników Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zdecydowaliśmy, że nasza księgarnia firmowa od dziś będzie pracowała wyłącznie w trybie on-line.

Komunikat

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,

w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-COV-2, zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrekcja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego podjęła decyzję o wdrożeniu nowych zasad funkcjonowania PWM. Informujemy, że mając na uwadze bezpieczeństwo naszych pracowników, współpracowników oraz klientów, od dziś, tj. 13 marca br. częściowo pracujemy w trybie zdalnym.
 

„Jesteś twórcą – masz prawo”, komunikat organizacyjny

Trwa ogólnopolska kampania edukacyjna „Jesteś twórcą – masz prawo”, promująca kreatywność dzieci, pobudzająca wyobraźnię i ucząca wrażliwości na twórczość innych. Jednym z głównych elementów przedsięwzięcia jest konkurs „Bierzmy się do dzieła!”, skierowany do najmłodszych twórców. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie wydarzeniem, termin nadsyłania zgłoszeń zostaje przesunięty, dając uczestnikom więcej czasu na przygotowanie wyjątkowych prac.