PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Kredki w dłoń! Józef Elsner

2020-05-19

Cześć! Mamy nadzieję, że polubiliście kolorowanie portretów, które Wam tutaj wklejamy! Dzisiaj proponujemy obrazek z podobizną Józefa Elsnera. Poczytajcie trochę o tym wszechstronnym kompozytorze (wszechstronny, to znaczy zajmujący się – z powodzeniem – wieloma różnymi dziedzinami i sprawami).

 

 

Józef Elsner urodził się 1 czerwca 1769 roku – łatwo zapamiętacie, bo to przecież Dzień Dziecka! Może to spowodowało, że do końca życia pozostał – jak dziecko – energiczny, radosny i ciekawy świata.

 

Co wiemy o życiu pana Józefa? Uczył się śpiewu i gry na skrzypcach. Studiował trudne dziedziny nauki: teologię i medycynę. Mimo że bardzo chciał zostać lekarzem, los zadecydował inaczej i Józef Elsner poświęcił swoje życie muzyce: dyrygenturze, komponowaniu, wydawaniu nut, organizowaniu koncertów, pisaniu recenzji i artykułów o muzyce oraz uczeniu.

 

Józef Elsner założył aż trzy szkoły muzyczne! Uczniem jednej z nich był Fryderyk Chopin. To właśnie Elsner jako pierwszy napisał o Chopinie: „geniusz muzyczny”. Elsner i Chopin zostali przyjaciółmi, wymienili między sobą mnóstwo listów.

 

Kompozytor mieszkał pod Warszawą, w posiadłości, którą – od jego nazwiska – nazywano Elsnerowem. Dzisiaj te okolice są już częścią stolicy – może ktoś z Was tam mieszka?

 

Na cześć Józefa Elsnera wybito aż trzy medale, stanowiące dowód uznania dla jego działalności. To musiał być ważny i doceniany człowiek!

 

 

Wydrukujcie obrazek do kolorowania i DO DZIEŁA!. Pamiętajcie, Wasze obrazki mogą mieć całkiem inne kolory niż portret załączony poniżej.

 

KOLOROWANKA DO POBRANIA

 

 

Na tym obrazku znalazły się przedmioty-hasła związana z życiem i twórczością Józefa Elsnera:

 

kalendarz – był przydatny w planowaniu terminów koncertów, które Józef Elsner bardzo chętnie organizował, ale także często podczas nich występował

biret – dawniej nauczyciele nosili nakrycia głowy zwane biretami (dzięki temu łatwo było ich rozpoznać); Józef Elsner także był nauczycielem i nosił taki biret

Jasna Góra – tutaj znajduje się znaczna część rękopisów kompozytora (rękopis to jest pierwszy egzemplarz skończonego utworu)

książki – Józef Elsner jest autorem prac naukowych: Rozprawy o metryczności i rytmiczności języka polskiego i Rozprawy o melodii i śpiewie – właśnie te książki trzyma w rękach

 

 

Jeśli chcielibyście posłuchać muzyki Józefa Elsnera, to w księgarni firmowej PWM mamy dwupłytowy album z jego utworami. Na hasło KREDKI W DŁOŃ kupicie ten album ze zniżką 10%. Promocja obowiązuje do 25 maja do końca dnia.

 

 

© PWM / rys. Mateusz Kołek

Najczęściej czytane:

17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego – last call

Młodzi kompozytorzy, przypominamy o zbliżającym się terminie zamknięcia naboru prac na 17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego. Jeszcze przez miesiąc, do 23 października czekamy na Wasze kompozycje na kwartet smyczkowy.

Prawykonanie „[P|PE)s)]64” Andrzeja Kwiecińskiego

W najbliższą sobotę, 26 września, w Tokio po raz pierwszy zabrzmi najnowszy utwór Andrzeja Kwiecińskiego. [P|PE)s)]64 na kwartet smyczkowy i prosty flet tenorowy wykonają Tosiya Suzuki oraz kwartet smyczkowy w składzie Kamei Yoshu, Johannan Kendler, Takahiro Yasuda i Tomoki Tai.
 

Impro Frycek - nowa książeczka dla dzieci już w sprzedaży

Już dziś premiera kolejnej książki Małego PWM! Tym razem spotykamy się z Fryderykiem Chopinem. 

Song Master Class: lekcje online z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą

Pieśni Stanisława Moniuszki i Romualda Twardowskiego są znane i cenione zarówno przez wykonawców, jak i publiczność. A gdyby tak móc poznać te utwory od podszewki? Światowej sławy artyści zapraszają na prywatne lekcje mistrzowskie – z dostawą do domu! Wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny i znakomity pianista Lech Napierała wychodzą naprzeciw wszystkim, którzy chcą lepiej poznać najpiękniejsze polskie pieśni. Startuje internetowy projekt Song Master Class.
 

17. Dni Edukacji Muzycznej w Twoim domu!

Przed nami kolejna odsłona organizowanych rokrocznie przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dni Edukacji Muzycznej! Cieszący się wielką popularnością kongres dla nauczycieli muzyki tym razem odbędzie się w sieci, dając pedagogom możliwość rozwoju zawodowego w zaciszu własnych „czterech ścian”. Już tej jesieni, od 12 do 16 października zapraszamy na DEM w Twoim domu!

Odszedł Jan Krenz

Z przykrością informujemy, że w wieku 94 lat zmarł Jan Krenz, ceniony dyrygent i kompozytor, jako autor współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. 
 

Polska premiera Perpetuum stabile Pawła Mykietyna podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”

Ponad rok na swoją polską premierę musiało czekać Perpetuum stabile Pawła Mykietyna. Utwór, który w 2019 roku zachwycił niemiecką publiczność, wykonany będzie po raz pierwszy w Polsce 18 września w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem.
 

Zapraszamy na Kurs Edytorstwa Muzycznego – po raz pierwszy online

Rusza III edycja Kursu Edytorstwa Muzycznego! Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na jedyne w swoim rodzaju zajęcia edukacyjne, które w tym roku po raz pierwszy odbędą się online. Zgłoszenia przyjmowane są do 27 września.

Prawykonania dwóch utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na początek 76. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej

Filharmonia Śląska na początek sezonu artystycznego zaplanowała prawykonania dwóch utworów znajdujących się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 18 września Filharmonii w Katowicach zabrzmi Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną Zygmunta Krauzego, a tydzień później, 25 września – O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego.
 

Filmy dokumentalne PWM i TVP Kultura w programie tegorocznego Millenium Docs Against Gravity

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Polsce, a jednocześnie jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach. W programie tegorocznej edycji znalazły się aż cztery filmy współprodukowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i TVP Kultura.