PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Kredki w dłoń! Józef Elsner

2020-05-19

Cześć! Mamy nadzieję, że polubiliście kolorowanie portretów, które Wam tutaj wklejamy! Dzisiaj proponujemy obrazek z podobizną Józefa Elsnera. Poczytajcie trochę o tym wszechstronnym kompozytorze (wszechstronny, to znaczy zajmujący się – z powodzeniem – wieloma różnymi dziedzinami i sprawami).

 

 

Józef Elsner urodził się 1 czerwca 1769 roku – łatwo zapamiętacie, bo to przecież Dzień Dziecka! Może to spowodowało, że do końca życia pozostał – jak dziecko – energiczny, radosny i ciekawy świata.

 

Co wiemy o życiu pana Józefa? Uczył się śpiewu i gry na skrzypcach. Studiował trudne dziedziny nauki: teologię i medycynę. Mimo że bardzo chciał zostać lekarzem, los zadecydował inaczej i Józef Elsner poświęcił swoje życie muzyce: dyrygenturze, komponowaniu, wydawaniu nut, organizowaniu koncertów, pisaniu recenzji i artykułów o muzyce oraz uczeniu.

 

Józef Elsner założył aż trzy szkoły muzyczne! Uczniem jednej z nich był Fryderyk Chopin. To właśnie Elsner jako pierwszy napisał o Chopinie: „geniusz muzyczny”. Elsner i Chopin zostali przyjaciółmi, wymienili między sobą mnóstwo listów.

 

Kompozytor mieszkał pod Warszawą, w posiadłości, którą – od jego nazwiska – nazywano Elsnerowem. Dzisiaj te okolice są już częścią stolicy – może ktoś z Was tam mieszka?

 

Na cześć Józefa Elsnera wybito aż trzy medale, stanowiące dowód uznania dla jego działalności. To musiał być ważny i doceniany człowiek!

 

 

Wydrukujcie obrazek do kolorowania i DO DZIEŁA!. Pamiętajcie, Wasze obrazki mogą mieć całkiem inne kolory niż portret załączony poniżej.

 

KOLOROWANKA DO POBRANIA

 

 

Na tym obrazku znalazły się przedmioty-hasła związana z życiem i twórczością Józefa Elsnera:

 

kalendarz – był przydatny w planowaniu terminów koncertów, które Józef Elsner bardzo chętnie organizował, ale także często podczas nich występował

biret – dawniej nauczyciele nosili nakrycia głowy zwane biretami (dzięki temu łatwo było ich rozpoznać); Józef Elsner także był nauczycielem i nosił taki biret

Jasna Góra – tutaj znajduje się znaczna część rękopisów kompozytora (rękopis to jest pierwszy egzemplarz skończonego utworu)

książki – Józef Elsner jest autorem prac naukowych: Rozprawy o metryczności i rytmiczności języka polskiego i Rozprawy o melodii i śpiewie – właśnie te książki trzyma w rękach

 

 

Jeśli chcielibyście posłuchać muzyki Józefa Elsnera, to w księgarni firmowej PWM mamy dwupłytowy album z jego utworami. Na hasło KREDKI W DŁOŃ kupicie ten album ze zniżką 10%. Promocja obowiązuje do 25 maja do końca dnia.

 

 

© PWM / rys. Mateusz Kołek

Najczęściej czytane:

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Jak pisać, by zainteresować nią dzieci – najbardziej wymagających odbiorców? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Co oznacza tajemnicze słowo „rytmetyka”? I, last but not least, czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Po Cichu. O muzyce i literaturze” to pasmo wyjątkowych rozmów o czytaniu i słuchaniu, o muzyce i literaturze. Z czołowymi postaciami polskiej kultury rozmawia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Rusza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Warsaw Wind Music zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. To pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, którego przedmiotem jest napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą. 
 

Księgarnia firmowa PWM wznawia działalność stacjonarną

Po 9 tygodniach zamknięcia wznawia działalność księgarnia firmowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachowując normy i stosując się do zaleceń sanitarnych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, PWM zaprasza do odwiedzania księgarni przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie, gdzie od 18 maja będzie można zakupić znane i cenione publikacje oraz zapoznać się z interesującymi nowościami. Dla pierwszych 50 klientów mamy niespodziankę, rabat 50% na publikacje PWM! 
 

Kredki w dłoń! Jan Stefani

Cześć! Pokolorowaliście już portret Stanisława Moniuszki? Dzisiaj mamy dla Was nowy obrazek, na którym jest inny kompozytor: Jan Stefani. Wydrukujcie grafikę i bawcie się w malarzy! Może zachęcicie rodziców by do Was dołączyli? Kolorowanie jest świetną zabawą!

Trwa druga edycja Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej

Podczas pierwszej edycji Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej 254 muzyków z Polski,Tajlandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hong Kongu wspólnie wykonało Taniec Eleny Michała Lorenca w opracowaniu na orkiestrę dętą. Odpowiadając na międzynarodowe zainteresowanie i wychodząc naprzeciw prośbom muzyków, a także wspierając ideę wspólnego muzykowania Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz ze Stowarzyszeniem Polskie Orkiestry Dęte zaprasza po raz drugi do współtworzenia Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej. 
 

Poprawnie w muzyce. Premiera książki „Muzyka w prawie autorskim” Grzegorza Manii już 21 maja

Relacja prawa autorskiego i muzyki bywa określana mianem „małżeństwa z rozsądku”, ponieważ związek ten nigdy nie był ani dobrze dobrany, ani tak szczęśliwy, jakby się tego chciało. W książce Muzyka w prawie autorskim dr hab. Grzegorz Mania – prawnik i pianista – w przystępny sposób objaśnia zawiłe paragrafy z kodeksów. Dzięki klarownym podsumowaniom i rozbudowanym wątkom praktycznym książka zyskuje charakter uniwersalny – sięgać po nią mogą nie tylko prawnicy, ale także kompozytorzy, wykonawcy i wszyscy ci, którzy zajmują się rozpowszechnianiem muzyki. Pogłębiona analiza dotyczy nie tylko samych przepisów. W pierwszym rozdziale autor z eseistyczną sprawnością opisuje fenomen muzyki i jej relację z prawem.

Zmarła Anna Sackiewicz-Steckiewicz

Z głębokim żalem informujemy, że 7 maja w wieku 92 lat zmarła Anna Sackiewicz-Steckiewicz, przez wiele lat związana z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
 

Kredki w dłoń! Stanisław Moniuszko

Cześć! Przygotowaliśmy dla Was – najmłodszych melomanów i muzyków – zabawę, polegającą na kolorowaniu portretów polskich kompozytorów. Wydrukujcie załączony poniżej obrazek (możecie poprosić o to rodziców), kredki w dłoń i… do dzieła: pokolorujcie najpiękniej jak umiecie! Do rysunku dołączamy portret w oryginalnych kolorach: może być dla Was inspiracją. Oczywiście Wy możecie użyć całkiem innych kolorów – malujcie jak Wam w duszy gra!

Przedstawiamy multimedialny raport Roku Moniuszki w 201. rocznicę urodzin kompozytora

Dziś, 5 maja, obchodzimy 201. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Po hucznych obchodach dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora i całym roku 2019 wypełnionym atrakcjami moniuszkowskimi, wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Wydawnictwo Muzyczne publikuje wyjątkowy materiał: multimedialny raport podsumowujący działania zrealizowane w roku jubileuszowym Stanisława Moniuszki.

BOX Moniuszko wydany pod szyldem ANAKLASIS już w sprzedaży!

Do dwóch krążków poświęconych twórczości Stanisława Moniuszki dołącza kolejne wydawnictwo płytowe sygnowane marką ANAKLASIS poświęcone wybitnemu polskiemu kompozytorowi. Po e-Śpiewniku i Flisie Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje trzypłytowy BOX Moniuszko z najpiękniejszymi nagraniami XX wieku: najsłynniejszymi pieśniami, znanymi ariami i ansamblami oraz uwerturami do oper Stanisława Moniuszki, zasilający serię HERITAGE. Premiera na 201. rocznicę urodzin kompozytora!