PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

2020-07-10

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Czas spędzony w domu to idealna okazja, by się uczyć, rozwijać i tworzyć. W ramach konkursu dla dzieci „Do dzieła… Akcja!” oraz konkurs dla nauczycieli na 9. scenariusz lekcji związany z prawem autorskim do organizatorów kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” wpłynęło kilkadziesiąt prac, spośród których wybrane zostały najciekawsze. Ich autorzy otrzymają wysokiej klasy sprzęt elektroniczny ufundowany przez ZIPSEE Związek Cyfrowa Polska, partnera kampanii.

Jury obradujące w składzie:

Adam Sztaba – kompozytor, aranżer, dyrygent, przewodniczący jury;
Michał Kanownik – prezes ZIPSEE Związek Cyfrowa Polska;
dr hab. Grzegorz Mania – prawnik, pianista, przewodniczący Rady Programowej kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”;
Agnieszka Przekupień – wokalistka, aktorka, polonistka;
Marta Zabłocka – rysowniczka, ilustratorka, twórczyni i koordynatorka przestrzeni społecznej „Życie na kreskę”;
dr Daniel Cichy – dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

wyłoniło następujących laureatów:

Konkurs indywidualny dla uczniów „Do dzieła… Akcja!”
I miejsce: Wiktor Młodawski
II miejsce: Mateusz, Maciej i Witold Tischner

Konkurs dla nauczycieli na 9. scenariusz lekcji związany z prawem autorskim
I miejsce: Małgorzata Buczniewska

II miejsce: Iwona Piwońska

A oto nagrodzony pierwszym miejscem film „Pomaluj swój świat” autorstwa Wiktora Młodawskiego:


 

Zachęcamy także do zapoznania się ze zwycięskim scenariuszem 9 lekcji o prawie autorskim autorstwa Małgorzaty Buczniewskiej. 

Polecamy również do śledzenia profil kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” na Facebook’u, gdzie opublikowane zostaną zwycięskie prace uczniów. Zapraszamy także na stronę WWW kampanii, na której umieszczone będą nagrodzone scenariusze lekcji.

Organizatorzy skontaktują się z laureatami indywidualnie. Wszystkim uczestnikom i laureatom składamy serdeczne gratulacje!

W ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” organizowany jest również konkurs „Bierzmy się do dzieła!”, skierowany do uczniów szkół podstawowych: powszechnych i artystycznych. Zachęcamy do tworzenia co najmniej trzyosobowych zespołów, które pod opieką nauczyciela przygotują konkursową pracę w kreatywny sposób nawiązującą do tematu praw autorskich. Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2020 r., a zwycięzców poznamy w październiku. Szczegółowe informacje na temat konkursu wraz z regulaminem można znaleźć na stronie www.jestestworca.pl

Patronat Honorowy nad kampanią „Jesteś twórcą – masz prawo” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem głównym kampanii jest PKN ORLEN. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. W przedsięwzięcie zaangażowali się partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Związek Cyfrowa Polska, Librus – dostawca elektronicznych dzienników lekcyjnych oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów. Więcej na www.jestestworca.pl.

Najczęściej czytane:

75. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Już jutro, 7 sierpnia rozpoczyna się jubileuszowy, 75. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Na rozpoczęcie Festiwalu wystąpi Yulianna Avdeeva, a koncert finałowy wykona Kevin Kenner. Organizatorzy zapewniają, że „wszystkie konieczne wymagania oraz ograniczenia będą respektowane, co powinno zagwarantować pełne bezpieczeństwo publiczności, artystów i organizatorów”.

Festiwal Muzyki Polskiej 2020

We czwartek, 6 sierpnia rozpoczyna się 16. Festiwal Muzyki Polskiej: krakowski, letni festiwal, na którym atmosfera jest zawsze gorąca. Tegoroczna edycja trwać będzie cztery dni. Repertuar jest tak zróżnicowany, że każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

„Jazz w Piwnicy pod Baranami” na 25 lat Summer Jazz Festiwal Kraków

Z okazji 25 urodzin Summer Jazz Festiwal, Polskie Wydawnictwo Muzyczne postanowiło włączyć się w hucznie obchodzone uroczystości i wspólnie z Witoldem Wnukiem wydać książkę: „Jazz w Piwnicy pod Baranami”. Publikacja dostępna będzie w sprzedaży od 7 sierpnia.

„Jadwiga, królowa polska” Karola Kurpińskiego na Festiwalu Muzyki Polskiej

Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń tegorocznych wakacji będzie wykonanie opery Karola Kurpińskiego Jadwiga, królowa polska. Już 9 sierpnia, na zwieńczenie Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie zostanie wykonana ta mało znana i niesłusznie zapomniana opera Karola Kurpińskiego. To wielka gratka dla melomanów, zwłaszcza, że opera zostanie wykonana w wersji źródłowej.

Henryk Mikołaj Górecki sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W sierpniu wspominamy Henryka Mikołaja Góreckiego.
 

composer.pl: znamy zwycięzców kolejnej edycji programu rezydencji artystycznych na Islandii dla młodych polskich kompozytorów

Agata Zubel i Michał Moc, mecenasi programu stypendialnego composer.pl, którego Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem, ogłosili wyniki drugiej odsłony prestiżowego stypendium dla młodych polskich kompozytorów. Tym razem dwa tygodnie na Islandii spędzą Paulina Derska i Aleksandra Kaca. Serdecznie gratulujemy!
 

„Friction” na trąbkę, puzon i tubę – prawykonanie nowego utworu Agaty Zubel w sieci

W ostatnich miesiącach kultura z powodzeniem przeniosła się do cyfrowej rzeczywistości. Muzyka w sieci to nie tylko retransmisje – to także prawykonania. Zapraszamy na premierę najnowszego utworu Agaty Zubel. Friction na trąbkę, puzon i tubę w wykonaniu muzyków Ensemble Linea będzie można usłyszeć po raz pierwszy 21 lipca za pośrednictwem internetu.
 

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.