PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

„Friction” na trąbkę, puzon i tubę – prawykonanie nowego utworu Agaty Zubel w sieci

2020-07-18

W ostatnich miesiącach kultura z powodzeniem przeniosła się do cyfrowej rzeczywistości. Muzyka w sieci to nie tylko retransmisje – to także prawykonania. Zapraszamy na premierę najnowszego utworu Agaty Zubel. Friction na trąbkę, puzon i tubę w wykonaniu muzyków Ensemble Linea będzie można usłyszeć po raz pierwszy 21 lipca za pośrednictwem internetu.
 

Friction miało zostać wykonane z udziałem publiczności podczas 49 edycji francuskiego Festiwalu Cordes sur Ciel. Jednak mając na względzie bezpieczeństwo wszystkich uczestników, organizatorzy podjęli decyzję o anulowaniu tegorocznej edycji. Jedynym wydarzeniem, które będzie świadectwem Cordes sur Ciel 2020, będzie prawykonanie Friction Agaty Zubel w cyfrowej przestrzeni. 
 

„Wierni linii artystycznej skierowanej ku muzyce współczesnej, chcieliśmy zachować zamówienie złożone u polskiej kompozytorki Agaty Zubel. Artystka zgodziła się napisać utwór, który według pierwotnych założeń miał powstać podczas jej rezydencji w Cordes. Ensemble Linea nie może prawykonać utworu na żywo z udziałem publiczności, dlatego wykonanie zostanie nagrane i udostępnione online, będąc świadectwem tego, co mogło być jednym z odkryć tegorocznej edycji” – mówi dyrektor festiwalu Danièle Devynck. 
 

Zachęcamy do wysłuchania premierowego wykonania Friction 21 lipca za pośrednictwem newslettera oraz strony festiwalu (więcej: Informacje praktyczne  Kontakt). Nagranie będzie dostępne na stronie do końca 2020 roku. Czego można spodziewać się po najnowszym utworze Agaty Zubel? Kompozytorka tak komentuje Friction:
 

Myśl nie powoduje tarcia.

Dźwięk nie powoduje tarcia.

Czas nie powoduje tarcia.

Prędkość prowokuje tarcie.

Zatrzymanie prowokuje tarcie...

Współistnienie prowokuje tarcie!

Trzy jednorodne instrumenty toczą wspólnie myśl i dźwięk. Gdyby trwały przy swoich typowych funkcjach, mogłyby tworzyć fakturę idealną. Bo potrafią. A jednak... Friction.

 

Kiedy: 21 lipca 2020

Gdzie: newsletter i strona internetowa Festiwalu Cordes sur Ciel

Wykonawcy: członkowie Ensemble Linea w składzie: 

Jean Philippe Wurtz – dyrygent 

Thibaud Fortin – tuba 

Julien Wurtz – trąbka

Dominique Delahoche – puzon 

 

Utwór Friction na trąbkę, puzon i tubę został zamówiony przez Festiwal Cordes sur Ciel dzięki wsparciu Sacem France. Premiera jest koprodukcją Festiwalu i Ensemble Linea. 

Najczęściej czytane:

75. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Już jutro, 7 sierpnia rozpoczyna się jubileuszowy, 75. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Na rozpoczęcie Festiwalu wystąpi Yulianna Avdeeva, a koncert finałowy wykona Kevin Kenner. Organizatorzy zapewniają, że „wszystkie konieczne wymagania oraz ograniczenia będą respektowane, co powinno zagwarantować pełne bezpieczeństwo publiczności, artystów i organizatorów”.

Festiwal Muzyki Polskiej 2020

We czwartek, 6 sierpnia rozpoczyna się 16. Festiwal Muzyki Polskiej: krakowski, letni festiwal, na którym atmosfera jest zawsze gorąca. Tegoroczna edycja trwać będzie cztery dni. Repertuar jest tak zróżnicowany, że każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

„Jazz w Piwnicy pod Baranami” na 25 lat Summer Jazz Festiwal Kraków

Z okazji 25 urodzin Summer Jazz Festiwal, Polskie Wydawnictwo Muzyczne postanowiło włączyć się w hucznie obchodzone uroczystości i wspólnie z Witoldem Wnukiem wydać książkę: „Jazz w Piwnicy pod Baranami”. Publikacja dostępna będzie w sprzedaży od 7 sierpnia.

„Jadwiga, królowa polska” Karola Kurpińskiego na Festiwalu Muzyki Polskiej

Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń tegorocznych wakacji będzie wykonanie opery Karola Kurpińskiego Jadwiga, królowa polska. Już 9 sierpnia, na zwieńczenie Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie zostanie wykonana ta mało znana i niesłusznie zapomniana opera Karola Kurpińskiego. To wielka gratka dla melomanów, zwłaszcza, że opera zostanie wykonana w wersji źródłowej.

Henryk Mikołaj Górecki sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W sierpniu wspominamy Henryka Mikołaja Góreckiego.
 

composer.pl: znamy zwycięzców kolejnej edycji programu rezydencji artystycznych na Islandii dla młodych polskich kompozytorów

Agata Zubel i Michał Moc, mecenasi programu stypendialnego composer.pl, którego Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem, ogłosili wyniki drugiej odsłony prestiżowego stypendium dla młodych polskich kompozytorów. Tym razem dwa tygodnie na Islandii spędzą Paulina Derska i Aleksandra Kaca. Serdecznie gratulujemy!
 

„Friction” na trąbkę, puzon i tubę – prawykonanie nowego utworu Agaty Zubel w sieci

W ostatnich miesiącach kultura z powodzeniem przeniosła się do cyfrowej rzeczywistości. Muzyka w sieci to nie tylko retransmisje – to także prawykonania. Zapraszamy na premierę najnowszego utworu Agaty Zubel. Friction na trąbkę, puzon i tubę w wykonaniu muzyków Ensemble Linea będzie można usłyszeć po raz pierwszy 21 lipca za pośrednictwem internetu.
 

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.