PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

#zksięgarniPWM. Lipiec

2020-07-28

Wakacje trwają w najlepsze, ale nie zapominamy o muzyce! Zapraszamy do naszego comiesięcznego zestawienia #zksięgarniPWM! W lipcowym podsumowaniu polecamy publikacje z serii strumento na wiolonczelę i altówkę!


10

Na samym początku zestawienia przedstawiamy Cadenzę Elżbiety Sikory na wiolonczelę solo. Pomysł na utwór zrodził się podczas jednego z koncertów, na którym wykonywano Suitę na wiolonczelę i taśmę. Urządzenie odtwarzające partię elektroakustyczną przestało działać i wykonawca skończył grać utwór sam.
Publikacja dostępna w sklepie internetowym PWM.10

Czy pamiętacie, że Chopin komponował nie tylko na fortepian? Następne dzieło, jakie rekomendujemy, to Sonata op. 65 na wiolonczelę (altówkę) i fortepian napisana przez Fryderyka Chopina. Pierwsze publiczne wykonanie tego utworu odbyło się 1848 roku w Paryżu, na którym to Chopin wykonał je razem z Augustem Franchommem. Jeśli jesteście ciekawi, jak brzmi ta pozycja, to serdecznie rekomendujemy Wam wykonanie Reger Duo oraz ich kanał na YouTube: Polish Chamber Music Channel, na którym już wkrótce znajdziecie więcej polskiej kameralistyki.
Publikacja dostępna w sklepie internetowym PWM.

10

Fantasia sopra Ave Maris Stella na wiolonczelę solo skomponowana przez Adama Walacińskiego to kolejna pozycja w naszym miesięcznym zestawieniu. Zaczynając pracę nad utworem, kompozytor wiedział, że planowane prawykonanie planowane jest w Kościele Mariackim w Krakowie przed ołtarzem Wita Stwosza, co zainspirowało go do wykorzystania średniowiecznego maryjnego hymnu Ave Maris Stella, który pojawia się na samym początku utworu jako quasi-cytat. Ta publikacja z pewnością zaciekawi niejednego wiolonczelistę!
Publikacja dostępna w sklepie internetowym PWM.

10

Zamykamy zestawienie kompozycją Wojciecha Gawrońskiego, a mianowicie Sonatą op. 22 na altówkę i fortepian. Kompozycja powstawała najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku i ma istotne znaczenie historyczne jako pierwszy znany utwór kameralny z wykorzystaniem altówki. Jest to niezwykle ciekawa pozycja, którą otwiera temat polonezowy. A zatem, drodzy altowioliści, jeśli nie macie jeszcze tej publikacji w swoich zbiorach – koniecznie uzupełnijcie swoją bibliotekę!
Publikacja dostępna w sklepie internetowym PWM.

Najczęściej czytane:

75. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Już jutro, 7 sierpnia rozpoczyna się jubileuszowy, 75. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Na rozpoczęcie Festiwalu wystąpi Yulianna Avdeeva, a koncert finałowy wykona Kevin Kenner. Organizatorzy zapewniają, że „wszystkie konieczne wymagania oraz ograniczenia będą respektowane, co powinno zagwarantować pełne bezpieczeństwo publiczności, artystów i organizatorów”.

Festiwal Muzyki Polskiej 2020

We czwartek, 6 sierpnia rozpoczyna się 16. Festiwal Muzyki Polskiej: krakowski, letni festiwal, na którym atmosfera jest zawsze gorąca. Tegoroczna edycja trwać będzie cztery dni. Repertuar jest tak zróżnicowany, że każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

„Jazz w Piwnicy pod Baranami” na 25 lat Summer Jazz Festiwal Kraków

Z okazji 25 urodzin Summer Jazz Festiwal, Polskie Wydawnictwo Muzyczne postanowiło włączyć się w hucznie obchodzone uroczystości i wspólnie z Witoldem Wnukiem wydać książkę: „Jazz w Piwnicy pod Baranami”. Publikacja dostępna będzie w sprzedaży od 7 sierpnia.

„Jadwiga, królowa polska” Karola Kurpińskiego na Festiwalu Muzyki Polskiej

Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń tegorocznych wakacji będzie wykonanie opery Karola Kurpińskiego Jadwiga, królowa polska. Już 9 sierpnia, na zwieńczenie Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie zostanie wykonana ta mało znana i niesłusznie zapomniana opera Karola Kurpińskiego. To wielka gratka dla melomanów, zwłaszcza, że opera zostanie wykonana w wersji źródłowej.

Henryk Mikołaj Górecki sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W sierpniu wspominamy Henryka Mikołaja Góreckiego.
 

composer.pl: znamy zwycięzców kolejnej edycji programu rezydencji artystycznych na Islandii dla młodych polskich kompozytorów

Agata Zubel i Michał Moc, mecenasi programu stypendialnego composer.pl, którego Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem, ogłosili wyniki drugiej odsłony prestiżowego stypendium dla młodych polskich kompozytorów. Tym razem dwa tygodnie na Islandii spędzą Paulina Derska i Aleksandra Kaca. Serdecznie gratulujemy!
 

„Friction” na trąbkę, puzon i tubę – prawykonanie nowego utworu Agaty Zubel w sieci

W ostatnich miesiącach kultura z powodzeniem przeniosła się do cyfrowej rzeczywistości. Muzyka w sieci to nie tylko retransmisje – to także prawykonania. Zapraszamy na premierę najnowszego utworu Agaty Zubel. Friction na trąbkę, puzon i tubę w wykonaniu muzyków Ensemble Linea będzie można usłyszeć po raz pierwszy 21 lipca za pośrednictwem internetu.
 

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.