PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Filmy dokumentalne PWM i TVP Kultura w programie tegorocznego Millenium Docs Against Gravity

2020-09-04

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Polsce, a jednocześnie jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach. W programie tegorocznej edycji znalazły się aż cztery filmy współprodukowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i TVP Kultura. 
 

9 września przedstawione zostaną filmowe portrety kompozytorów związanych z PWM: Agaty Zubel (Słowa jak dźwięki), Aleksandra Nowaka (Operacja opera) i Andrzeja Krzanowskiego (Przerwana podróż). Dwa dni później, 11 września, wyświetlona będzie kolejna koprodukcja PWM i TVP Kultura – Droga między nutami. Zygmunt Krauze. Na pokazy wszystkich czterech filmów, których reżyserem jest Jan Sosiński, zapraszany do warszawskiej Kinoteki.

Bohaterem Operacji opera jest Aleksander Nowak, kompozytor związany z Katowicką Akademią Muzyczną, w którego działalności szczególne miejsce zajmują dzieła sceniczne. W filmie przedstawione są kulisy przygotowań do wystawienia jego utworu ahat-ilī – siostra bogów – jednej z najważniejszych oper XXI wieku, zamówionej przez Sacrum Profanum i premierowo wystawionej podczas festiwalu w 2018 roku.


 

Film Słowa jak dźwięki opiera się na podwójnej narracji twórca–wykonawca, pokazując interakcję tych dwóch ról w artystycznej działalności Agaty Zubel – kompozytorki i wokalistki obdarzonej niespożytą kreatywnością.Przerwana podróż to opowieść o Andrzeju Krzanowskim, kompozytorze i akordeoniście, którego przedwczesna śmierć zatrzymała niezwykłą muzyczną podróż. Ten błyskotliwy wykonawca i twórca odkrył nieznane możliwości barwne i artykulacyjne akordeonu, wydobywając z niego nową narrację i piękno.Filmy stanowią część marki ANAKLASIS, która w ramach podserii IMAGES zakłada wydawanie na krążkach Blu-ray najważniejszych dzieł scenicznych kompozytorów XX i XXI wieku wraz z filmami dokumentalnymi o ich twórcach. Już dziś płytę ANA 001 AV z rejestracją opery ahat ilī – siostra bogów Aleksandra Nowaka, zarejestrowaną w wersji scenicznej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Krakowskie Biuro Festiwalowe, wraz z filmem dokumentalnym Operacja opera można kupić w księgarni PWM i na pwm.com.pl, a także na empik.com, swiatksiazki.pl oraz w dobrych księgarniach muzycznych w Polsce. Już niebawem do dystrybucji trafią kolejne dwa krążki poświęcone Agacie Zubel i Andrzejowi Krzanowskiemu.

11 września odbędzie się natomiast pokaz filmu dokumentalnego Droga między nutami. Zygmunt Krauze. Bohaterem filmu jest wybitny polski kompozytor, pianista i pedagog znany m.in. jako twórca muzyki unistycznej, której zasady opierają się na teorii zaczerpniętej z malarstwa Władysława Strzemińskiego. Jeden z najważniejszych polskich twórców swojego pokolenia współpracował z wieloma artystami tworząc – obok form bardziej tradycyjnych – muzykę przestrzenną między innymi w Polsce, Austrii oraz Francji. Koncertuje jako pianista na całym świecie, wykonując przede wszystkim repertuar współczesny, także prawykonując swoje własne utwory. W 1967 roku założył zespół Warsztat Muzyczny, w którym grał na fortepianie i którym kierował przez 25 lat.

9 września, godz. 16:45, Kinoteka – Słowa jak dźwięki, Operacja opera, Przerwana Podróż
11 września, godz. 16:00, Kinoteka – Droga między nutami. Zygmunt Krauze

Najczęściej czytane:

Jubileuszowa edycja Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Alkagran” połączona z premierą Blu-raya poświęconego Andrzejowi Krzanowskiemu

Między 29 września a 2 października w Czechowicach-Dziedzicach najlepsi akordeoniści z Polski i świata powalczą o zwycięstwo w XI Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego „Alkagran”. Konkurs jest częścią XXV Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Alkagran”, podczas którego odbędzie się także pokaz filmu Przerwana podróż, poświęconego znakomitemu akordeoniście i kompozytorowi Andrzejowi Krzanowskiemu. 30 września do sprzedaży trafi Blu-ray zawierający film dokumentalny oraz rejestrację jego legendarnej Audycji V. Krążek jest wydany przez ANAKLASIS – wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Paweł Łukaszewski wyróżniony nagrodą Per Artem Ad Deum

Związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytor Paweł Łukaszewski został wyróżniony nagrodą Per Artem Ad Deum. Medalem Papieskiej Rady ds. Kultury nagradzani są wybitni artyści, którzy swoją sztuką zbliżają ludzi do Boga. Gratulujemy!
 

Festiwal Paweł Mykietyn – konteksty w Nowym Teatrze w Warszawie

W muzyce współczesnej nieczęsto pojawiają się tak zjawiskowe meteoryty, hipnotyzujące swoim pięknem i dramaturgicznie doskonałą narracją, przy wyrafinowaniu i precyzji stosowanych środków. 7 października w Nowym Teatrze w Warszawie rusza Festiwal Paweł Mykietyn – konteksty, poświęcony twórczości jednego z najciekawszych kompozytorów polskich swojego pokolenia. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia. 
 

Paweł Mykietyn laureatem Nagrody im. Kamila Cypriana Norwida

Z radością informujemy, że związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytor Paweł Mykietyn został wyróżniony przez Kapitułę Muzyczną Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną. Gratulujemy!
 

17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego – last call

Młodzi kompozytorzy, przypominamy o zbliżającym się terminie zamknięcia naboru prac na 17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego. Jeszcze przez miesiąc, do 23 października czekamy na Wasze kompozycje na kwartet smyczkowy.

Prawykonanie „[P|PE)s)]64” Andrzeja Kwiecińskiego

W najbliższą sobotę, 26 września, w Tokio po raz pierwszy zabrzmi najnowszy utwór Andrzeja Kwiecińskiego. [P|PE)s)]64 na kwartet smyczkowy i prosty flet tenorowy wykonają Tosiya Suzuki oraz kwartet smyczkowy w składzie Kamei Yoshu, Johannan Kendler, Takahiro Yasuda i Tomoki Tai.
 

Impro Frycek - nowa książeczka dla dzieci już w sprzedaży

Już dziś premiera kolejnej książki Małego PWM! Tym razem spotykamy się z Fryderykiem Chopinem. 

Song Master Class: lekcje online z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą

Pieśni Stanisława Moniuszki i Romualda Twardowskiego są znane i cenione zarówno przez wykonawców, jak i publiczność. A gdyby tak móc poznać te utwory od podszewki? Światowej sławy artyści zapraszają na prywatne lekcje mistrzowskie – z dostawą do domu! Wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny i znakomity pianista Lech Napierała wychodzą naprzeciw wszystkim, którzy chcą lepiej poznać najpiękniejsze polskie pieśni. Startuje internetowy projekt Song Master Class.
 

17. Dni Edukacji Muzycznej w Twoim domu!

Przed nami kolejna odsłona organizowanych rokrocznie przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dni Edukacji Muzycznej! Cieszący się wielką popularnością kongres dla nauczycieli muzyki tym razem odbędzie się w sieci, dając pedagogom możliwość rozwoju zawodowego w zaciszu własnych „czterech ścian”. Już tej jesieni, od 12 do 16 października zapraszamy na DEM w Twoim domu!

Odszedł Jan Krenz

Z przykrością informujemy, że w wieku 94 lat zmarł Jan Krenz, ceniony dyrygent i kompozytor, jako autor współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.