PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Song Master Class: lekcje online z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą

2020-09-21

Pieśni Stanisława Moniuszki i Romualda Twardowskiego są znane i cenione zarówno przez wykonawców, jak i publiczność. A gdyby tak móc poznać te utwory od podszewki? Światowej sławy artyści zapraszają na prywatne lekcje mistrzowskie – z dostawą do domu! Wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny i znakomity pianista Lech Napierała wychodzą naprzeciw wszystkim, którzy chcą lepiej poznać najpiękniejsze polskie pieśni. Startuje internetowy projekt Song Master Class.
 

© Song Master Class, fot. Marta Napierała


Tomasz Konieczny jest śpiewakiem, którego nie trzeba przedstawiać publiczności śledzącej doniesienia z największych scen operowych świata. Wraz z uznanym pianistą i doświadczonym kameralistą Lechem Napierałą zaprasza nie tylko adeptów sztuki muzycznej, ale też melomanów i pasjonatów muzyki kameralnej do wspólnego odkrywania piękna i niuansów zawartych w polskich pieśniach XIX i XX wieku. Projekt Song Master Class koncentruje się na wybranych utworach Stanisława Moniuszki i Romualda Twardowskiego – kompozytora, który w 2020 roku obchodził swoje 90. urodziny. Na stronie www.songmasterclass.com udostępnionych jest aż 30 wideotutoriali prezentujących dwa najsłynniejsze cykle pieśni Romualda Twardowskiego: Znad Wilii oraz Oblicze Morza, a także najpopularniejsze utwory Stanisława Moniuszki: balladę Dziad i baba i pieśń Do Niemna. Każdemu utworowi poświęcone są trzy materiały wideo, które koncentrują się na spojrzeniu na pieśni od strony wokalisty, pianisty oraz współpracy artystów-kameralistów. Kompleksowy zapis audiowizualny pracy nad utworami wypełniony rzeczowymi wskazówkami przekazanymi w przystępny sposób jest znakomitą podstawą do pracy i inspiracją dla każdego adepta śpiewu i amatora fortepianu. Dzięki tłumaczeniu materiałów na język angielski, niemiecki i japoński także artyści nieposługujący się językiem pieśni będą mogli szczegółowo przysłuchać się polskiej wymowie, co ułatwi im włączenie wyjątkowych dzieł liryki wokalnej do swoich repertuarów. Dostęp do wszystkich materiałów jest bezpłatny.


© Song Master Class, fot. Marta Napierała

Tomasz Konieczny i Lech Napierała znają pieśni Romualda Twardowskiego jak nikt inny dzięki bezpośredniej współpracy z kompozytorem nad płytą, która już tej jesieni zostanie wydana przez ANAKLASIS, wytwórnię płytową działającą w ramach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Także twórczość Stanisława Moniuszki znajduje się w obszarze zainteresowań Koniecznego, który w 2019 roku uczestniczył m.in. w oklaskiwanej produkcji Halki w słynnym Theater an der Wien, a także w koncercie poświęconym kompozytorowi w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej w Warszawie, zorganizowanym z okazji 200. rocznicy urodzin twórcy.

Oprócz unikatowych materiałów o nieprzeciętnych walorach edukacyjnych, na www.songmasterclass.org udostępnione jest także wyjątkowe nagranie omawianych dzieł w wersji koncertowej. To recital poświęcony najpiękniejszym polskim pieśniom w wykonaniu niezrównanych artystów – prosto z Wiednia!

Zajrzyj na www.songmasterclass.org i na kanał YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Partnerem projektu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Patroni medialni: Radio Łódź, TVP Kultura, Tok FM, Program 2 Polskiego Radia, TVP 3 Łódź

Najczęściej czytane:

Koncert promujący SONGS & SONNETS od ANAKLASIS przeniesiony do interentu

Koncert promujący krążek SONGS & SONNETS od ANAKLASIS odbędzie się już w najbliższą sobotę, 24 października. Ze względu na panującą i zmienną sytuację, ale przede wszystkim mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników, wydarzenie odbędzie się bez bezpośredniego udziału publiczności. Dzięki zapewnionej transmisji online z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie każdy widz będzie mógł cieszyć się muzyką w bezpiecznym, domowym zaciszu. Zaprasza Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Teatr Wielki – Opera Narodowa.
 

„Kilar. W bliskim planie” już w sprzedaży!

Wojciech Kilar to postać nietuzinkowa. Można słuchać o nim wiele i wciąż ma się niedosyt. Tak samo jak jego muzyki, która zachwyciła cały świat. Już od dziś nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukaże się wyjątkowa publikacja. „Kilar. W bliskim planie” stanowiąca opowieść o muzyce filmowej i geniuszu kompozytora, snuta przez największe tuzy świata polskiej i zagranicznej kinematografii. 

Juliusz Łuciuk – requiescat in pace

Z wielkim żalem dzielimy się smutną wiadomością: nie żyje Juliusz Łuciuk.

Był wyjątkową postacią na mapie krakowskiej i polskiej sceny muzycznej. Uczeń Stanisława Wiechowicza, Nadii Boulanger i Oliviera Messiaena. Artysta o ogromnej wrażliwości na słowo. Kompozytor barw.

Znamy zwycięzców Warsaw Wind Ensemble Competition Contest 2020!

30 września zakończył się nabór zgłoszeń do Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. Spośród niemal 50 zgłoszeń jury wybrało siedmioro laureatów i wyróżniło pięć kompozycji.
 

Muzyczny trener. Dziecięca Kameralistyka online i w domu.

W ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci” Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów – Oddział w Krakowie zrealizowało we współpracy z PWM nowatorski projekt „Dziecięca kameralistyka online i w domu” obejmujący ok 1100 minut nagrań polskiej muzyki kameralnej. Od 14 października materiały dostępne są także w nowej aplikacji mobilnej PWM: con.sol.li, oraz na naszym kanale Youtube.

Prawykonanie „Kołysanki” Sławomira Kupczaka online w ramach festiwalu Ad Libitum

15. Międzynarodowy Festiwal Ad Libitum trafia do sieci. Dzięki zapewnionym transmisjom ze wszystkich koncertów każdy widz będzie mógł cieszyć się muzyką w bezpiecznym, domowym zaciszu. Ostatniego dnia festiwalu, 17 października, po raz pierwszy zabrzmi Kołysanka na improwizujący głos, flet, perkusję i elektronikę Sławomira Kupczaka – kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. 
 

TUTTI.pl w nowej formule. Zaczynamy 19 października.

Uwzględniając potrzeby i oczekiwania środowiska muzycznego oraz w reakcji na bieżące wydarzenia związane z sytuacją pandemiczną, Polskie Wydawnictwo Muzyczne zmienia formułę jednego ze swoich najbardziej popularnych projektów – TUTTI.pl.

Komunikat w sprawie pracy Księgarni Firmowej w dniu 13.10.2020

Szanowni klienci

 

W dniu 13.10.2020, z powodów technicznych, księgarnia firmowa PWM w Krakowie, al. Krasińskiego 11 a, będzie czynna tylko w godzinach 10-12.

 

Za utrudnienia przepraszamy.

 

Zapraszamy na zakupy od środy 14.10.2020 od godziny 10 rano oraz przez internet na pwm.com.pl/pl/sklep/

„Kilar. W bliskim planie” – zapowiedź książki!

Już 19 października ukaże się nowa książka Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Kilar. W bliskim planie autorstwa Violetty Rotter-Kozery. 

Książka stanowi zbiór osobistych rozmów przeprowadzonych przez Violettę Rotter-Kozerę z wybitnymi postaciami świata kultury. Z ich wspomnień, okraszonych licznymi anegdotami, wyłania się niezwykle intymny i urokliwy portret jednego z najbarwniejszych polskich kompozytorów.

Klaudiusz Baran prawykona „Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową” Pawła Łukaszewskiego

Przed nami kolejne w tym sezonie prawykonanie utworu z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 15 października o godz. 18:30 w Łomży po raz pierwszy zabrzmi Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego. Partię solową wykona znakomity akordeonista Klaudiusz Baran.