PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Krążek z rejestracją „Bildbeschreibung” Agaty Zubel trafia do dystrybucji

2020-10-28

W 2018 roku podczas Transart Festival we włoskim Bolzano odbyło się prawykonanie opery Bildbeschreibung Agaty Zubel, jednej z najważniejszych kompozytorek naszych czasów. Polska premiera utworu podczas „Warszawskiej Jesieni” z udziałem Agaty Zubel, Franka Wörnera i wybitnych muzyków Klangforum Wien została zarejestrowana, a teraz trafia do dystrybucji na krążku Blu-ray wydanym przez wytwórnię ANAKLASIS. Rejestrację uzupełnia poświęcony kompozytorce film dokumentalny Słowa jak dźwięki.
 

Heiner Müller, zainspirowany obrazem Emilii Kolewej, bułgarskiej studentki scenografii, napisał dramat złożony z jednego zdania zajmującego aż 8 stron, podzielonego wyłącznie przecinkami, średnikami i dwukropkami. Ten właśnie tekst stał się podstawą utworu Agaty Zubel, która tak komentowała Opis obrazu: „W dźwięku to przedsięwzięcie jest dla mnie inspirujące. Chcę się go podjąć. Cała ta zamrożona w czasie sytuacja dramatyczna, ta zatrzymana chwila, aż się prosi o dopełnienie jej nierealnego bytu muzyką. […] Zaplanowana droga przez zakomponowaną muzycznie przestrzeń to przejście przez obraz”. 


Na wydanej przez ANAKLASIS płycie Blu-ray znalazł się także film dokumentalny w reżyserii Jana Sosińskiego poświęcony kompozytorce, zrealizowany we współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Telewizją Polską S.A. Dzięki zastosowaniu podwójnej narracji przedstawia Agatę Zubel z perspektywy twórczyni i odtwórczyni, ukazując rozwój obu tych aktywności u jednej osoby obdarzonej nieograniczoną kreatywnością, olbrzymimi możliwościami wokalnymi i magnetyczną osobowością. 


Krążek dostępny jest w księgarni PWM i na pwm.com.pl, a także na empik.com, swiatksiazki.pl oraz w dobrych księgarniach muzycznych w Polsce.


To nie wszystkie październikowe wiadomości dotyczące Agaty Zubel! Między 28 a 31 października we francuskim Orleanie trwa XIV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny, w którego finale utworem obowiązkowym jest Chamber Piano Concerto na fortepian/y i zespół polskiej kompozytorki. Uczestnicy konkursu wystąpią ze znakomitymi muzykami Ensemble intercontemporain, których poprowadzi Simon Proust. Ogłoszenie półfinalistów oraz galę wręczenia nagród będzie można śledzić na kanałach YouTube i Facebook wydarzenia. 


Kompozytorka opracowała również wersję utworu bez udziału zespołu, na dwa fortepiany i jednego pianistę. Zarówno Chamber Piano Concerto, jak i Piano Piano But Not Pianissimo zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Zachęcamy do poznania tych i innych publikacji z księgarni PWM!

Najczęściej czytane:

Znamy laureata 17. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego

27 listopada 2020 roku odbyło się posiedzenie jury 17. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego. Tematem tegorocznego Konkursu było skomponowanie utworu na kwartet smyczkowy. Temat ten nie był przypadkowy: w roku jubileuszu 75-lecia PWM postanowiliśmy nawiązać do kompozycji wydanej przez Oficynę z numerem 1 – był to II Kwartet smyczkowy Romana Palestra.

Tanga z biblioteki niepamięci – nowa płyta z serii REVISIONS od ANAKLASIS

Panorama kompozytorskiego dorobku, zbudowana z polskich i jidyszowych międzywojennych szlagierów oraz pełnych rozpaczy i smutku gettowych tang. Płyta Bajgelman. Get to Tango to próba odczytania twórczości wybitnego łodzianina – Dawida Bajgelmana – współczesnym językiem muzyki XXI wieku. Opracowania i aranżacji wybranych utworów jednego z największych twórców żydowskiej muzyki teatralnej podjął się wybitny muzyk i kompozytor, Jarosław Bester. Premiera albumu 11 grudnia.
 

Pierwsze rozpatrzone wnioski w nowej formule TUTTI.pl

1 grudnia 2020 roku odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ekspertów TUTTI.pl po zmianie formuły projektu.

Niesprzyjająca długoterminowemu planowaniu koncertów sytuacja wpłynęła na liczbę rejestrowanych wniosków: większość instytucji wciąż czeka na rozwój sytuacji. Mimo niewielkiej liczby zgłoszeń postanowiono ściśle trzymać się wyznaczonych kryteriów oceny i nie obniżać progu punktowego dla słabiej ocenionych.

Fryderyk Chopin GRUDNIOWYM Kompozytorem Miesiąca

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Nie można zatem zapomnieć o Fryderyku Chopinie, którego wspominamy w grudniu.

„Muzyka z Kraju Chopina” - tutoriale w języku japońskim

Zaczynamy czwarty tydzień kampanii „Muzyka z Kraju Chopina” promującej twórczość fortepianową kompozytorów polskich. 

Dla odbiorców materiałów w języku japońskim jest to druga odsłona projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy cykl spotkań edukacyjnych dla nauczycieli fortepianu w Japonii. Dzisiaj zachęcamy do korzystania z nowopowstałych tutoriali online.

Rozdział 11. 2016 – Instytucja kultury – zataczamy koło

PWM przez lata, nawet te najtrudniejsze finansowo, nie rezygnowało ze swoich najważniejszych przedsięwzięć edytorskich, podążając za misją, wręcz testamentem dyrektora Ochlewskiego, który nadał tej oficynie wydawniczej szeroki wymiar narodowy i kulturowy. Wydawnictwo było już bliskie sprywatyzowania. Mimo pokus natury ekonomicznej stale jednak było więcej obaw o to, czy ta szczególna misja PWM-u obroniłaby się przy obcym właścicielu.

Muzyka z Kraju Chopina - premiera tutoriali w języku włoskim

Zaczynamy trzeci tydzień kampanii międzynarodowego projektu "Muzyka z Kraju Chopina", promującego twórczość fortepianową kompozytorów polskich. W ramach projektu przygotowaliśmy tutoriale w pięciu różnych językach. Po materiałach w języku angielskim i francuskim, dzisiaj udostępniamy lekcje w języku włoskim.

Rok muzyki polskiej w szesnastu odsłonach – ANAKLASIS obchodzi pierwsze urodziny

Szesnaście albumów to wynik, którym może poszczycić się marka płytowa ANAKLASIS, powołana do życia przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaledwie rok temu (dokładnie 22 listopada 2019 roku!). Wydawca nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne tytuły.

Agata Igras prawykona „II Koncert na flet i orkiestrę” Marty Ptaszyńskiej

Do instytucji przenoszących życie koncertowe do sieci dołącza Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Jedna z zaplanowanych transmisji obejmuje prawykonanie II Koncertu na flet i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej – utworu znajdującego się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 
 

Premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina

Podczas tegorocznych targów Music China 2020, które są największymi targami muzycznymi na świecie, odbyła się premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina z serii Wydania Narodowego w wersji studyjnej. W ten sposób Shanghaj Music Publishing House uczciło 210. rocznicę urodzin kompozytora.