PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Chyrzyński i Lasoń: piątkowe prawykonania w sieci

2020-11-10

Dwa utwory z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą prawykonane w ramach 8. Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej. W dwa kolejne piątki miesiąca, 20 i 27, dzięki transmisjom z Filharmonii Śląskiej zabrzmią w sieci najnowsze kompozycje jubilatów tego miesiąca: Marcela Chyrzyńskiego i Aleksandra Lasonia.
 

Zarówno I Symfonia Un livre sur l’homme Marcela Chyrzyńskiego, jak i Nimitta. Sinfonia concertante No 3 na skrzypce amplifikowane, wiolonczelę amplifikowaną i orkiestrę smyczkową amplifikowaną Aleksandra Lasonia miały po raz pierwszy zabrzmieć w Filharmonii Śląskiej z udziałem publiczności. Mimo obowiązujących restrykcji organizatorzy nie zrezygnowali z przedstawienia utworów, przenosząc koncerty do sieci.
 

Un livre sur l’homme to pierwsza symfonia w dorobku Marcela Chyrzyńskiego. 20 listopada Orkiestra Filharmonii Śląskiej prowadzona przez Yaroslava Shemeta po raz pierwszy wykona utwór zainspirowany twórczością Romana Ingardena w roku wspomnienia wybitnego polskiego filozofa. Kompozytor nawiązał do myśli Ingardena nie tylko w warstwie muzycznej – tytuły poszczególnych części Symfonii odnoszą do tytułów rozpraw wielkiego filozofa. Człowiek i przyroda oraz O naturze ludzkiej zwrócą odbiorców ku pytaniom o nasze miejsce i rolę w przyrodzie, ale także o stosunek do czasu i otaczającej nas rzeczywistości. 


Tydzień później, 27 listopada, po raz pierwszy wykonana będzie Nimitta. Sinfonia concertante No 3 na skrzypce amplifikowane, wiolonczelę amplifikowaną i orkiestrę smyczkową amplifikowaną Aleksandra Lasonia. Kompozytor, który nie odnosi się w swojej twórczości do pozadźwiękowych interpretacji i stroni od komentowania swoich utworów, po raz kolejny umożliwi słuchaczom subiektywny, indywidualny odbiór swojej muzyki. Koncert będzie dla kompozytora ważny także z innego powodu – wraz z muzykami Filharmonii Śląskiej wystąpią jego synowie: skrzypek Krzysztof i wiolonczelista Stanisław Lasoń, którzy wykonają partie solowe.


Transmisje koncertów będą dostępne na Facebooku PWM i Filharmonii Śląskiej oraz na kanale YouTube Filharmonii Śląskiej tylko w trakcie trwania wydarzeń na żywo. Zachęcamy do spędzenia wieczorów z nową muzyką polską!
 

20.11.2020, godz. 19:00, Marcel Chyrzyński – I Symfonia Un livre sur l’homme

27.11.2020, godz. 19:00, Aleksander Lasoń – Nimitta. Sinfonia concertante No 3 na skrzypce amplifikowane, wiolonczelę amplifikowaną i orkiestrę smyczkową amplifikowaną

Najczęściej czytane:

W 100. rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego

Goplana, Janek, Stara baśń, Konrad Wallenrod: to – oprócz najczęściej wymienianej w dorobku kompozytora uwertury W Tatrach – największe, w dosłownym tego słowa znaczeniu, dzieła Władysława Żeleńskiego. Oprócz wymienionych oper, Władysław Żeleński jest autorem utworów symfonicznych ze Suitą tańców polskich, kameralnych, w tym Kwintetu fortepianowego, wokalnych, organowych i solowych.

Jednak wiele tytułów kompozytora wciąż pozostaje nieznanych. Od kilku lat PWM podejmuje zadanie przywrócenia przynajmniej części z nich do powszechnego użytku.

#Powtórkazmuzyki 1. Sonoryzm

Powtórkę z muzyki w 2021 roku zaczynamy od sonoryzmu. Poniżej prezentujemy opis przygotowany przez prof. dr. hab. Iwonę Lindstedt, a jako lekturę uzupełniającą polecamy również styczniowy alfabet kompozytora, czyli tekst poświęcony Witoldowi Szalonkowi autorstwa dyrektora – redaktora naczelnego PWM, dra Daniela Cichego.
 

POLISH HEROINES OF MUSIC – nowa płyta z serii SOUNDS

Czy muzyce potrzebny jest parytet? Zapewne nie, broni się sama. Ale przecież warto dostrzec i podkreślić artystyczne przewagi znakomitych kompozytorek współczesnych i ich wybitnych poprzedniczek – kobiety w polskiej muzyce to głos równie osobny, co wyrazisty. Tę potrzebę dostrzegła wytwórnia ANAKLASIS, która 29 stycznia wypuszcza do sprzedaży krążek POLISH HEROINES OF MUSIC z muzyką orkiestrową Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i Agaty Zubel. 
 

Wspominamy Feliksa Nowowiejskiego

Dzisiaj mija 75. rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego.

Od kilku lat obserwujemy wzrastające zainteresowanie twórczością tego kompozytora – jego utwory pojawiają się coraz częściej w programach koncertowych i na deskach oper. W roku 2016 oraz 2017 (rok Feliksa Nowowiejskiego) mieliśmy okazję usłyszeć wiele na nowo odkrywanych dzieł kompozytora, by wspomnieć choćby koncert Sinfonii Varsovii i Chóru Filharmonii Narodowej z oratorium Znalezienie Świętego Krzyża, czy przepiękną realizację Legendy Bałtyku przygotowaną przez Teatr Wielki w Poznaniu.

Transmisje koncertów on-line w ramach TUTTI.pl

W związku z utrzymującym się brakiem możliwości organizowania wydarzeń z udziałem publiczności informujemy, że do TUTTI.pl można zgłaszać również wykonania w trybie on-line: nie będą one traktowane jako zawieszenie w Internecie, a jak regularny koncert. Dodatkowym bonusem od PWM jest możliwość utrzymania aktywnego linku do takiego koncertu do dwóch tygodni bez dodatkowych opłat.

Witold Szalonek styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W styczniu, mówiąc o sonoryzmie, kierujemy się ku życiu i twórczości Witolda Szalonka. 
 

Grajmy TUTTI muzykę polską w Nowym Roku

Których utworów kompozytorów polskich będziemy słuchać w Nowym Roku najczęściej? Jaki klucz wyboru repertuaru będzie dominował w filharmoniach i zespołach polskich w roku 2021? Będzie to twórczość kobiet-kompozytorek (Grażyny Bacewicz, Elżbiety Sikory, Marty Ptaszyńskiej, Hanny Kulenty), utwory świętujących okrągłą rocznicę urodzin kompozytorów z rocznika 1971 (Pawła Mykietyna, Marcela Chyrzyńskiego, Macieja Zielińskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego, czy może – ze względu na przypadającą w styczniu 100. rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego – utwory tego właśnie kompozytora?

#zksięgarniPWM. Bestsellery 2020

Zbliżamy się do końca 2020 roku, a więc czas na małe podsumowanie! Przez ostatnie kilka miesięcy publikowaliśmy w naszym cyklu #zksięgarniPWM rekomendacje publikacji, które cieszyły się Waszym zainteresowaniem. Chcielibyśmy przypomnieć te, które wpisały się w grono naszych bestsellerów – czyli najlepiej sprzedających się w prawie minionym roku. 

Świąteczna niespodzianka PWM

Na najpiękniejszy w roku czas, na tak wyczekiwane Święta Bożego Narodzenia, wypełnione zapachami wigilijnych potraw, blaskiem przystrojonych choinek i melodiami ukochanych kolęd, przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę. W aplikacji con.sol.la zamieściliśmy wybór najpiękniejszych kolęd w opracowaniu na zespół jazzowy. Serdecznie zachęcamy do kolędowania na jazzowo.

2020 w PWM: rok nowych możliwości i odkrytych potencjałów

Rok 2020 był dla kultury czasem zmian i nieoczekiwanych wyzwań, które przyniosła nowa rzeczywistość. Kultura nie odeszła jednak w zapomnienie dzięki działalności artystów, instytucji i stowarzyszeń pragnących wykorzystywać nowe możliwości kontaktu z odbiorcami. Przez cały rok Polskie Wydawnictwo Muzyczne nie tylko kontynuowało zaplanowane działania wydawnicze, ale też docierało z polską muzyką do wszystkich spragnionych kultury, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi w projektach skierowanych do różnych odbiorców – i tych najmłodszych, i trochę starszych, muzyków profesjonalnych i aspirujących artystów, w Polsce i na świecie.