PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Hawel, Nowak, Zubel: grudniowe prawykonania online

2020-12-02

W grudniu zapraszamy na trzy prawykonania utworów z katalogu PWM. Każdy z koncertów zaplanowanych w wirtualnej przestrzeni będzie wspaniałą okazją do kontaktu z najlepszą i najnowszą muzyką polską w międzypokoleniowym wydaniu, przeznaczoną na różne składy: od solowej, przez kameralistykę, po orkiestrę symfoniczną z chórem i solistami. Przed nami Jan Wincenty Hawel, Alek Nowak, Agata Zubel i ich najnowsze kompozycje. 
 
Jan Wincenty Hawel od lat związany jest z Filharmonią Śląską nie tylko jako założyciel Śląskiej Orkiestry Kameralnej, ale też jej Honorowy Szef. Nic dziwnego, że właśnie w katowickiej Filharmonii zabrzmi jego najnowszy utwór. VIII Symfonia Symfonia psalmów bibilijnych jest sześcioczęściowym utworem, którego tekst został oparty na fragmentach z Księgi Psalmów w przekładzie Biblii Paulistów. W partiach solowych usłyszymy znakomitą sopranistkę Bożenę Bujnicką, barytona Patryka Wyborskiego, głos organowy wykona natomiast Adam Eibin. Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk. Na transmisję z wydarzenia zapraszamy 4 grudnia o godz. 19:00 na profile Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz Filharmonii Śląskiej na Facebooku, a także na kanał YouTube Filharmonii.
 

Ostatnio świat muzyczny huczy na temat operowej działalności Aleksandra Nowaka, między innymi ze względu na premierę utworu Syrena. Melodramma aeterna podczas festiwalu AUKSODRONE oraz wydania przez ANAKLASIS jego utworu Drach. Dramma per musica na CD i LP. Jednak kompozytor nie zerwał z tworzeniem na mniejsze składy – 11 grudnia o godz. 20:00 po raz pierwszy zabrzmi jego III Kwartet smyczkowy. Utwór został zamówiony przez Royal String Quartet, jeden z najważniejszych polskich kwartetów o międzynarodowej renomie, skłonny do poszukiwań i otwarty na nowe wyzwania. Jednym z nich było zorganizowanie w 2004 roku pierwszej edycji festiwalu Kwartesencja, który trwa do dziś, będąc istotnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Warszawy. To właśnie w ramach Kwartesencji zabrzmi utwór Nowaka, o którym kompozytor enigmatycznie mówi, że „wywodzi się z melodii śpiewanej przez pewną Nadię, która szuka swojej mamy. Nie może jej znaleźć, choć szuka wszędzie”. Zachęcamy do spędzenia piątkowego wieczoru przy transmisji z koncertu dostępnej na Facebooku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Festiwalu Kwartesencja
 

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego we francuskim Orleanie utworem obowiązkowym w finale było Chamber Piano Concerto na fortepian/y i zespół Agaty Zubel. Fascynujący nie tylko dla odbiorców utwór, w którym solista wykonuje swoją partię na dwóch fortepianach, otrzymał dodatkowe życie w wersji solowej. Teraz Piano Piano But Not Pianissimo zabrzmi podczas wirtualnego koncertu prosto z Narodowego Forum Muzyki. Przy dwóch fortepianach będzie można usłyszeć niestroniącą od eksperymentów z pogranicza muzyki i performance’u Małgorzatę Walentynowicz. Zapraszamy do NFM 17 grudnia o godz. 19:00 za pośrednictwem profili na Facebooku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz Narodowego Forum Muzyki, a też kanału YouTube NFM i strony WWW Narodowego Forum Muzyki.

Najczęściej czytane:

W 100. rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego

Goplana, Janek, Stara baśń, Konrad Wallenrod: to – oprócz najczęściej wymienianej w dorobku kompozytora uwertury W Tatrach – największe, w dosłownym tego słowa znaczeniu, dzieła Władysława Żeleńskiego. Oprócz wymienionych oper, Władysław Żeleński jest autorem utworów symfonicznych ze Suitą tańców polskich, kameralnych, w tym Kwintetu fortepianowego, wokalnych, organowych i solowych.

Jednak wiele tytułów kompozytora wciąż pozostaje nieznanych. Od kilku lat PWM podejmuje zadanie przywrócenia przynajmniej części z nich do powszechnego użytku.

#Powtórkazmuzyki 1. Sonoryzm

Powtórkę z muzyki w 2021 roku zaczynamy od sonoryzmu. Poniżej prezentujemy opis przygotowany przez prof. dr. hab. Iwonę Lindstedt, a jako lekturę uzupełniającą polecamy również styczniowy alfabet kompozytora, czyli tekst poświęcony Witoldowi Szalonkowi autorstwa dyrektora – redaktora naczelnego PWM, dra Daniela Cichego.
 

POLISH HEROINES OF MUSIC – nowa płyta z serii SOUNDS

Czy muzyce potrzebny jest parytet? Zapewne nie, broni się sama. Ale przecież warto dostrzec i podkreślić artystyczne przewagi znakomitych kompozytorek współczesnych i ich wybitnych poprzedniczek – kobiety w polskiej muzyce to głos równie osobny, co wyrazisty. Tę potrzebę dostrzegła wytwórnia ANAKLASIS, która 29 stycznia wypuszcza do sprzedaży krążek POLISH HEROINES OF MUSIC z muzyką orkiestrową Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i Agaty Zubel. 
 

Wspominamy Feliksa Nowowiejskiego

Dzisiaj mija 75. rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego.

Od kilku lat obserwujemy wzrastające zainteresowanie twórczością tego kompozytora – jego utwory pojawiają się coraz częściej w programach koncertowych i na deskach oper. W roku 2016 oraz 2017 (rok Feliksa Nowowiejskiego) mieliśmy okazję usłyszeć wiele na nowo odkrywanych dzieł kompozytora, by wspomnieć choćby koncert Sinfonii Varsovii i Chóru Filharmonii Narodowej z oratorium Znalezienie Świętego Krzyża, czy przepiękną realizację Legendy Bałtyku przygotowaną przez Teatr Wielki w Poznaniu.

Transmisje koncertów on-line w ramach TUTTI.pl

W związku z utrzymującym się brakiem możliwości organizowania wydarzeń z udziałem publiczności informujemy, że do TUTTI.pl można zgłaszać również wykonania w trybie on-line: nie będą one traktowane jako zawieszenie w Internecie, a jak regularny koncert. Dodatkowym bonusem od PWM jest możliwość utrzymania aktywnego linku do takiego koncertu do dwóch tygodni bez dodatkowych opłat.

Witold Szalonek styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W styczniu, mówiąc o sonoryzmie, kierujemy się ku życiu i twórczości Witolda Szalonka. 
 

Grajmy TUTTI muzykę polską w Nowym Roku

Których utworów kompozytorów polskich będziemy słuchać w Nowym Roku najczęściej? Jaki klucz wyboru repertuaru będzie dominował w filharmoniach i zespołach polskich w roku 2021? Będzie to twórczość kobiet-kompozytorek (Grażyny Bacewicz, Elżbiety Sikory, Marty Ptaszyńskiej, Hanny Kulenty), utwory świętujących okrągłą rocznicę urodzin kompozytorów z rocznika 1971 (Pawła Mykietyna, Marcela Chyrzyńskiego, Macieja Zielińskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego, czy może – ze względu na przypadającą w styczniu 100. rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego – utwory tego właśnie kompozytora?

#zksięgarniPWM. Bestsellery 2020

Zbliżamy się do końca 2020 roku, a więc czas na małe podsumowanie! Przez ostatnie kilka miesięcy publikowaliśmy w naszym cyklu #zksięgarniPWM rekomendacje publikacji, które cieszyły się Waszym zainteresowaniem. Chcielibyśmy przypomnieć te, które wpisały się w grono naszych bestsellerów – czyli najlepiej sprzedających się w prawie minionym roku. 

Świąteczna niespodzianka PWM

Na najpiękniejszy w roku czas, na tak wyczekiwane Święta Bożego Narodzenia, wypełnione zapachami wigilijnych potraw, blaskiem przystrojonych choinek i melodiami ukochanych kolęd, przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę. W aplikacji con.sol.la zamieściliśmy wybór najpiękniejszych kolęd w opracowaniu na zespół jazzowy. Serdecznie zachęcamy do kolędowania na jazzowo.

2020 w PWM: rok nowych możliwości i odkrytych potencjałów

Rok 2020 był dla kultury czasem zmian i nieoczekiwanych wyzwań, które przyniosła nowa rzeczywistość. Kultura nie odeszła jednak w zapomnienie dzięki działalności artystów, instytucji i stowarzyszeń pragnących wykorzystywać nowe możliwości kontaktu z odbiorcami. Przez cały rok Polskie Wydawnictwo Muzyczne nie tylko kontynuowało zaplanowane działania wydawnicze, ale też docierało z polską muzyką do wszystkich spragnionych kultury, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi w projektach skierowanych do różnych odbiorców – i tych najmłodszych, i trochę starszych, muzyków profesjonalnych i aspirujących artystów, w Polsce i na świecie.