PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Marcin Stańczyk majowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

2021-05-01

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W maju rozpracowujemy spektralizm. Zwracamy się także ku postaci i twórczości Marcina Stańczyka. 
 


W muzyce Stańczyka współistnieją na równych zasadach dźwięki realne, szumy, rezonanse, śpiew, krzyk oraz dźwięki powszechnie uznawane za brzydkie. Od wykonawców kompozytor wymaga włączenia do wykonania elementów performance’u – element teatralny towarzyszący wykonaniu utworu stanowi integralną część kompozycji. Takie są kompozycje zawarte na najnowszym dwupłytowym wydaniu od ANAKLASIS. ACOUSMATIC MUSIC w serii PORTRAITS jest monograficznym albumem kompozytora i zarazem najnowszym wydawnictwem marki fonograficznej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Jednym z utworów zarejestrowanych na krążkach jest Some Drops, który kompozytor poetycko komentuje, pisząc o kroplach wody:
 

Czasem wędrują samotnie, czasem tworzą pary lub większe skupiska. 

Mogą się łączyć, ale też dzielić. 

Mimo, że ich zachowanie wydaje się nieprzewidywalne, 

można domyślać się którą ścieżkę w końcu obiorą. 

Większość z nich podąża śladami swoich poprzedników. 

Podobno to grawitacja…

Więcej o muzyce Marcina Stańczyka z perspektywy Some Drops opowiadają kompozytor oraz muzykolog Jan Topolski w Muzycznej wizytówce zrealizowanej przez PWM w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.Wszystkich zainteresowanych cyfrowym dostępem do nut Marcina Stańczyka zapraszamy do odkrywania twórczości artysty za pośrednictwem aplikacji nkoda. Przypominamy również osobisty Alfabet przygotowany przez kompozytora, będący zbiorem najważniejszych dla niego tematów. 
 

A – #Aktywność #Acousmatique #Accademia NazionaleDiSantaCecilia


B – #Bałtyk #Brzmienie #BlindWalk #Birtwistle


C – #Chiny #Chór #CzasNasWyprzedza


D – #Dźwięk #Doświadczenie #Dopełnienie #Droga #Dom #Dwójka


E – #Eksperyment #Elektronika #Etyka, a później #Estetyka. 


F – #Forma #Francja #Fedele #Ferneyhough 


G – #Grisey #Gesualdo #Giacometti


H – #Harmonia


I – #Idee #Ircam


J – #Jerozolima #Jazz


K – #Krauze #Kantor #Krym


L – #Las #Lotnisko 


Ł – #Łęczyca #Łódź #Łąka


M – #Morze #MuzykaSugerowana #MuzykaMożliwa #MusiqueAcousmatiqueInstrumentale


N – #Najbliżsi #Natura #Nagrody 


O – #Otwartość #Oryginalność #Odosobnienie #Opera #OpaskiNaOczy #OczyWyobraźni #OwoceMorza


P – #Powidoki #Podźwięki #Posłuchy #Pomyśli #Performance #Przekroczenie #Przestrzeń #Progres #Podróże #Paryż #Praca #Pasja #Prawo #Poezja #Przyjaciele #Pasta #Prosecco #PunktILiniaAPłaszczyzna


R – #Radość #Rzym #Rowy #Refleksja


S – #Spontaniczność #Solarize #Sztuka #Surrealizm #Szczęście #Strzemiński #Sauna #Sport


Ś – #Świat


T – #ToruTakemitsu #TeatrTańca #Totalperformance #Technika #Tiramisu


U – #Umiar


V – #Varese


W – #Włochy #Wenecja #Wyobraźnia #Wartości #Wiedza #Warsztat #Wino


Z – #Ziemia #Zniekształcenie #Zaskoczenie #Zaangażowanie

 

Ż – #Życzliwość

Najczęściej czytane:

#Powtórkazmuzyki 6. Duchowość w muzyce

Duchowość jest elementem, który towarzyszy sztukom pięknym właściwie tak długo, jak te istnieją. W sztukach literackich wyrażała się ona w poezji, prozie i dramacie, w sztukach plastycznych przez kształt i obraz, a w muzyce – tylko i aż – poprzez dźwięki.
 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Redaktora nutowego

Miejsce pracy: Kraków
Forma zatrudnienia: umowa o pracę
Wymiar czasu pracy: pełny etat
 

„I Symfonia – Prawda?” Aleksandra Nowaka zabrzmi podczas festiwalu Malta w Poznaniu

„Co to jest prawda? Gdzie ma swoją siedzibę? Gdzie ma swój zarząd?” – te i inne pytania postawione przez Ryszarda Krynickiego w jego wierszu Prawda? stały się podstawą jednego z najnowszych utworów Aleksandra Nowaka. Zamówiona przez Fundację Malta I Symfonia – Prawda? będzie częścią Projektu Krynicki, w ramach którego po raz pierwszy zaprezentowane będą utwory trzech kompozytorów napisane do wierszy Ryszarda Krynickiego, jednego z najważniejszych twórców polskiej poezji współczesnej.
 

Kto poza Chopinem, Moniuszką i Szymanowskim? Odkrywamy Dziedzictwo Muzyki Polskiej

Dzięki wspólnemu, wieloletniemu projektowi Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który finansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, szybko udaje się nadrabiać ogromne cywilizacyjne zaległości w dziedzinie muzyki, które powstały jeszcze w czasach rozbiorów.

Znamy laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu na Skrzypce i Altówkę Antoniego Cofalika.

W ubiegły weekend odbył się II Ogólnopolski Konkurs na Skrzypce i Altówkę Antoniego Cofalika, którego organizatorem była Szkoła Muzyczna I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu. Do udziału w konkursie zgłosiło się 108 uczestników z 59 szkół muzycznych z całej Polski.

Dziedzictwo Muzyki Polskiej – konferencja

Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina prowadzą od 2017 roku wspólny projekt: Dziedzictwo Muzyki Polskiej. To jedno z flagowych przedsięwzięć obu instytucji, mające na celu kompleksowe opracowanie dzieł muzyki polskiej powstałej w latach 1795–1918.

Startuje trzecia edycja rezydencji kompozytorskich composer.pl

Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny aktywizują środowisko młodych kompozytorów, otwierając nabór do następnej edycji programu rezydencji artystycznych na Islandii. Zgłoszenia można przesyłać do 15 lipca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia. 
 

Znamy wyniki 6. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic powstał w 2011 roku z inicjatywy Dyrektora Artystycznego Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot Wojciecha Rajskiego oraz władz Miasta Sopotu. Każdego roku Sopot Classic gości znakomitych artystów z Polski i zagranicy, których interpretacje najdoskonalszych dzieł muzyki od Baroku po XXI wiek wypełniają koncertowe programy. Wydarzeniem towarzyszącym jest odbywający się do dwa lata Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego, skierowany do młodych kompozytorów. Jury, w którego składzie znalazł się dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy oraz związani z Wydawnictwem kompozytorzy, ogłosiło laureatów 6. edycji konkursu.
 

Hanna Kulenty czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Czerwiec poświęcony jest rozmaitym aspektom duchowości w muzyce. Reprezentantką miesiąca jest Hanna Kulenty, twórczyni techniki musique surrealistique