PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

„Ignacy Jan i jego plan” filmowo i edukacyjnie

2021-05-26

Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało filmową niespodziankę dla najmłodszych wielbicieli serii Małe PWM. Już 1 czerwca będzie miała miejsce premiera serii Ignacy Jan i jego plan, czyli 10-u odcinków animacji edukacyjnych skupionych wokół postaci Ignacego Jana Paderewskiego. Animacje zostały zainspirowane wydaną przez PWM w 2020 roku książeczką autorstwa Katarzyny Huzar-Czub z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej. Senariusze napisała Jagoda Jabłonowska, narratorem opowieści i jednocześnie przewodnikiem po świecie Ignacego Jana został głos doskonale znany najmłodszym widzom – Jerzy Stuhr.


Każdy z dziesięciu odcinków koncentruje się na kolejnych etapach życia kompozytora, jego podróżach, karierze pianistycznej, politycznej oraz twórczości kompozytorskiej. Filmy utrzymane są w konwencji 2-minutowych, dynamicznie zmontowanych epizodów z przekazem dostosowanym do najmłodszego odbiorcy. W warstwie dźwiękowej zostały także wzbogacone o utwory autorstwa Ignacego Jana Paderewskiego, co pozwala uczniom od razu na zapoznanie się z wybranymi dziełami kompozytora.

Animacje mogą posłużyć jako ciekawy materiał dydaktyczny na lekcjach muzyki w szkole podstawowej, materiał uzupełniający i utrwalający wiedzę o Ignacym Janie Paderewskim w szkołach muzycznych I stopnia, ale również jako element poszerzający wiedzę ogólną z obszaru kultury i sztuki. Wszystkie filmy w Dzień Dzieckazostaną udostępnione bezpłatnie w playliście na kanale Youtube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego:Zaraz po premierze polskiej wersji językowej na kanale PWM pojawi się także wersja angielska animacji razem z angielskimi napisami, które ułatwią najmłodszym naukę języka obcego, a na jesieni dodatkowo czeka nas publikacja scenariuszy lekcyjnych, które rozszerzą i utrwalą materiał zawarty w bajkach.

10 scenariuszy lekcji przeznaczonych dla dzieci w wieku 5–10 lat będzie wykorzystywać najatrakcyjniejsze techniki metodyki nauczania, m.in. storytelling, gry dydaktyczne czy elementy animacji. Materiały będą przeznaczone do użycia w formalnym nauczaniu wczesnoszkolnym oraz w warunkach domowych. Ich publikacja będzie miała miejsce na początku nowego roku szkolnego – we wrześniu 2021 roku.

Seria filmów i materiałów dydaktycznych o Ignacym Janie Paderewskim jest kontynuacją oraz rozszerzeniem zrealizowanej w 2019 roku serii 12 animacji skupionych wokół postaci Stanisława Moniuszki dostępnych w playliście na kanale YouTube PWM.
 Gorąco zachęcamy do odkrywania fascynującego świata muzyki razem z Ignacym Janem Paderewskim i Polskim Wydawnictwem Muzycznym!

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Partnerami serii są Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów - Oddział w Krakowie.

Najczęściej czytane:

Co nowego w TUTTI.pl?

W TUTTI.pl przygotowujemy się już do roku 2022. Zachęcamy do planowania przyszłorocznych działań z uwzględnieniem złożenia wniosków do tego projektu – to może przynieść same korzyści!

Do 17 października b.r. czekamy na Państwa zgłoszenia dotyczące wykonań muzyki polskiej od 1. stycznia 2022. Oceny wniosków zostaną podane do wiadomości po spotkaniu zespołu ekspertów, najpóźniej 8 listopada 2021.

Ignacy Lisiecki prawykona „Reflection No. 8” Marcela Chyrzyńskiego

Polska muzyka współczesna zabrzmi w ten weekend w Japonii. Wszystko dzięki Ignacemu Lisieckiemu – wybitnemu pianiście, który nie od dziś propaguje rodzimą muzykę w Kraju Kwitnącej Wiśni. 25 lipca w Himawari no Sato Concert Hall w Yokohamie prawykona on Reflection No. 8 na fortepian solo Marcela Chyrzyńskiego.
 

#Powtórkazmuzyki 7. Muzyka ekologiczna / zaangażowana społecznie

Spośród nurtów zaangażowanych społecznie nurt eko w ostatnim czasie stał się dużo bardziej zauważalny zarówno w szerszym dyskursie publicznym, jak i w dziedzinie sztuki. Pojawia się on nie tylko jako ważny temat społeczny, ale również choćby literacki, filmowy, a także muzyczny. Ten ostatni interesuje nas oczywiście najbardziej. O czym więc szumią wierzby i na jaką melodię?
 

Warsztaty krytyki muzycznej pod okiem Jacka Marczyńskiego

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza na warsztaty krytyki muzycznej, które odbędą się podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie w dniach 14–18 września 2021. Dla najlepszych przewidziane są: staż w redakcji i publikacje na łamach „Ruchu Muzycznego”.
 

Śpiewajmy Polskę! - Bogurodzica

15 lipca 1410 roku odbyła się jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, stoczona na polach pod Grunwaldem. Dzisiaj mija 611 lat od tego wydarzenia.

To jedna z ważniejszych dat w historii Polski – Bitwa pod Grunwaldem zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił krzyżackich. Dzięki temu zwycięstwu, dynastia jagiellońska została podniesiona do rangi najważniejszych w Europie.

Morze, góry i Dunaj: lipcowe prawykonania utworów z katalogu PWM

Już pod koniec lipca polska muzyka najnowsza będzie brzmiała od Bałtyku do Tatr. Nie zabraknie też zagranicznych atrakcji. Korzystając z nadmorskich uroków będzie można usłyszeć nową kompozycję Mikołaja Piotra Góreckiego, zaś po spacerze górskimi szlakami – uczestniczyć w premierowym wykonaniu dzieła Aleksandra Lasonia. Natomiast na odwiedzających Wiedeń czeka prawykonanie kompozycji Aleksandra Nowaka inspirowanej twórczością Stanisława Lema. A to wszystko w przeciągu zaledwie trzech dni.
 

17. Festiwal Muzyki Polskiej

8 lipca rusza 17. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Na wielkie otwarcie zabrzmi opera Hagith Karola Szymanowskiego w wersji koncertowej. Dzieło wykonają: Joanna Zawartko (Hagith, sopran), Wojciech Parchem (Stary Król, tenor), Stanisław Napierała (Młody Król, tenor), Jakub Borgiel (Arcykapłan, bas), Patryk Wyborski (Lekarz, baryton) oraz Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej (Jarosław Wolanin, chórmistrz) pod batutą Macieja Tworka. Wykonawcy korzystać będą ze źródłowo-krytycznej wersji materiałów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

TUTTI.pl – wyniki i nowości

Podczas ostatniego posiedzenia panelu ekspertów, które odbyło się 30.06.2021, rozpatrzono 25 wniosków o dofinansowanie wypożyczeń w ramach TUTTI.pl. Wszystkie wnioski zyskały pozytywne oceny, co oznacza, że wszystkie zgłoszone projekty otrzymają dofinansowanie na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w ramach TUTTI.pl.

Zygmunt Krauze lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Lipiec poświęcony jest muzyce będącej odpowiedzią na sytuację społeczną i komentującej rzeczywistość. Reprezentantem miesiąca jest Zygmunt Krauze – artysta, który w tym roku świętuje 60-lecie pracy twórczej.
 

Nominacja dla PWM w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku

Z radością dzielimy się informacją o kolejnym wyróżnieniu dla projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku w kategorii ‘edukacja’ nominację otrzymał portal Polska Biblioteka Muzyczna.